Proč mám ráda kočky? Líbí se mi, že mají vlastní osobnost, nepodřizují se, pokud samy nechtějí, jsou krásné, mrštné a hlavně: VRNÍ! Zrovna teď, když píšu tento příspěvek, mi jedna vrní pod rukou

Trochu odbočím od navržených otázek a zavzpomínám. Zavzpomínám na kočičky, které mě posledních mnoho let provázely životem (vyjma těch z dětství). A začnu nalezenečkem.

Byla to černá kočičí dáma, kterou jsme nalezli jako malé kotě krčit se u silnice. Nejspíš ji někdy žduchlo auto (zanechalo stopy na kostech), měla svrab a byla prolezlá červy. Dostala nějakou injekci na zabití parazitů s tím, že buď ji to zabije, nebo vyléčí, víc se pro ni nedá dělat. Trpěla hrozně, plakala, narážela do zdí, a bylo k neuvěření, že se těch cizopasníků do ní vešlo tolik, snad nikdo si nedovede představit tu hrůzu, co nosila v tak malém bříšku. Pak usnula. Po probuzení už bylo jasné, že svůj boj vyhrála. Dostala jméno Máša a na 15 let se stala mou nejmilejší společnicí a dodnes mi moc chybí.

Bohužel těžký začátek se projevil na jejím zdraví, měla poškozené plíce a mnohokrát bojovala o život. Přesto žila ráda a dávala to najevo. Zažily jsme spolu mnoho, je na co vzpomínat. Vždy dokázala nějak vycítit, že se vracím domů, vyběhla ke dveřím, kde na mě čekala.

Byla to skutečná madam, muselo se jí dávat přednost ve dveřích, když se jí něco nelíbilo, uměla to dát najevo - zliskala kocoura Ťuplu, psa Kariho i nás. S ostatními zvířaty se moc nesnášela, jen domácí blahosklonně tolerovala. A tak se třeba stalo, že seděla na okně a koukala se na ulici, v pokoji si hráli její potomci. Najednou se na ulici objevil vlčák. Než jsme stačili cokoliv udělat, vyskočila z okna, vrhla se na něj a už mu seděla za krkem a mlátila ho tlapkou hlava nehlava. Pes rychle utekl a Máša se spokojeně vrátila zpět do okna.

Strejda měl psíka, který nesnášel kočky a rád je proháněl. Jednou ho strýc vzal s sebou k nám na návštěvu. Ale my ho varovali: „Raději si ho drž, Máša by mu mohla ublížit.“ Nevěřil.  Nějak se stalo, že mu pes za kočkou přece jen utekl. A to byla chyba: žalostné vytí nás donutilo přiběhnout do obýváku, kde se za klavírem krčil pes a třásl se strachy, Máša seděla na kraji a útočila na něj. Inu, i když malá postavou, velká bojovností.

Byla to nesmírně inteligentní kočka, tak trochu potměluch, ale jak už jsem psala, měla manýry velké dámy, říkali jsme jí, že je zakuklená princezna. Navíc se nám zdála zvláštně rostlá, především hlavičku měla tak nějak jinak tvarovanou, než jsme byli zvyklí. Teprve po 13 letech, kdy Máša žila u nás, se naše maminka náhodou setkala s původní majitelkou. A bylo jasno: Mášenčina maminka byla čistokrevná Habešanka, úspěšná účastnice výstav, ovšem než poznala obyčejného českého kocouřího tuláka. No a tak se narodila Máša, původně Čert.

Paní ji už dávno oplakala, tak měla radost, že Máša žije a má se dobře.

Takhle jsme spolu spávaly

aes

Zrovna má službu na krmení bratr

aes

Náš Denis

des

Hathor a Betynka

aes

A to, že kočky léčí, je pravda. Vždyť když se k nim člověk přitulí a ony zavrní, hned jsou i bolesti o dost menší!

Aesinka

Milá Aesinko, děkuji za opravdu obsáhlý článek na dnešní téma a omlouvám se, že jsem některé fotky nezařadila. Při zmenšení byly dost tmavé.

Text nebyl redakčně upraven

 

 

 

Reklama