Zdraví

A ta kráva mléko dává...

Krávy, krmené potravou obohacenou o řepku olejnou, produkují zdravější mléko, a máslo z tohoto mléka je roztíratelné hned po vytažení z chladničky, prokázaly výzkumy.
Mléčné výrobky z takového mléka obsahují méně nasycených mastných kyselin, které souvisejí se srdečními nemocemi a obezitou.
Obsahují také více nenasycených kyselin, které mohou napomáhat snížení cholesterolu. “Tuky jsou zdravěji vyváženy,“ tvrdí vědecký pracovník Toni Steer z laboratoře lidské výživy při Medical Research Council v anglické Cambridge.


Řepka olejná je bohatá na nenasycené kyseliny, které projdou zažívacím systémem krávy do mléka. Jeden z těchto tuků, kyselina olejová, způsobuje, že máslo, vyrobené z tohoto mléka, je roztíratelné i za studena. Změna složení mléka úpravou složení krmiva je známou a dobře zavedenou praxí. „Nyní je to ale poprvé, co se toto mléko dostalo až na trh,” podotýká Anna Fearon, vědecká pracovnice a vedoucí výzkumné skupiny na Queen's University v Belfastu, vedoucí výzkumné skupiny. „Máslo si ponechává svoji přirozenou chuť,“ dodává.

Máslo se prodává v supermarketech britské obchodní sítě Marks and Spencer pod názvem „Přírodní pomazánkové máslo“.
Zpráva o výzkumu byla uveřejněna teprve nedávno v Journal of the Science of Food and Agriculture. Přes 150 farm v Severním Irsku přidává řepku olejnou kravám do krmiva a produkuje mléko s menším obsahem nasycených kyselin.

Lepší máslo
Výrobek, aby mohl být nazván “máslo”, musí být vyroben výhradně z mléčných tuků. Jestliže se v něm nachází jakýkoliv rostlinný tuk, výrobek musí být označen jako „pomazánka“, což zákazníkovi už nezní tak lákavě. „My rostlinný olej přidáváme prostě v časnějším stadiu,“ poznamenává Fearon.

Výzkumníci zjistili, že čím více řepky krávy zkonzumují, tím více se změní složení tuku v mléce. Krávy konzumující kilo řepky denně produkovaly mléko obsahující 35 % více kyseliny olejové a 26 % méně kyseliny palmitové než krávy krmené běžným krmivem.
Řepka olejná je však použita jako doplněk k běžnému granulovanému krmivu a k pastvě. “Kdybychom krávy krmili pouze řepkou, vyšel by řepkový olej na druhém konci ven,” vysvětluje Fearon. „Krávy si nové krmivo docela oblíbily,” doplňuje.
Uskutečnili jsme celou řadu testů, abychom se ujistili, že nové krmivo nemá negativní dopad na zdraví zvířete.”
Konzumace tohoto másla není rychlý způsob, kterým se lze zbavit cholesterolu,“ upozorňuje Steer. „Máslo totiž tvoří pouze malou část našeho příjmu saturovaných tuků. Nový druh másla poskytne zdravější alternativu, pouze pokud bude součástí vyvážené stravy,“ dodává Fearon.

Přeloženo a upraveno. Originál najdete ZDE

   
23.04.2004 - Zdraví - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kubikm [*]

  jinak myslím, že u nás se ta řepka taky používá, ne? ráda se na výletech dívám na ta žlutá pole...nebo je to jen na olej? víte to někdo?

  superkarma: 0 23.04.2004, 16:10:03
 2. avatar
  [8] kubikm [*]

  Luciš: já kupuju zlatou hanou, je moc dobrá, mám ji v takové té misce na máslo, hned nad zeleninou a neláme se, alébrž krásně maže...možná ti moc mrazí lednice, tak ho dej níž....

  superkarma: 0 23.04.2004, 16:08:58
 3. avatar
  [7] marta-b [*]

  Luciš: čerstvý rohlíček s máslem a k tomu mlíko, to taky můžu

  superkarma: 0 23.04.2004, 15:18:29
 4. avatar
  [6] Luciš [*]

  A věřila bych, že měly lesklejší srst, ale obsah v mléku potažmu máslu? Vždyť máslo vzniká odstředěním a z mléka zůstane podmáslí a v podmáslí zůstanou tekuté složky, ne?
  Ovšem při dnešní technologii zpracování bůhvíco jíme

  A konzistence mi připomíná máslo Zlatá Haná od Olmy, ovšem není měkkčí, ale láme se a drobí.

  superkarma: 0 23.04.2004, 13:35:20
 5. avatar
  [5] Luciš [*]

  čerstvý rohlíček s máslem

  superkarma: 0 23.04.2004, 12:48:59
 6. avatar
  [4] houserop [*]

  Devcata, opatrne na jakekoliv myslenky o tomto vynalezu. Test probehl pouze u 64 krav urciteho plemene, po dobu 20 tydnu.
  Ale kdyby to fungovalo, bylo by to fajn

  superkarma: 0 23.04.2004, 10:13:24
 7. avatar
  [2] sylva.k [*]

  Přijde mi to logické, ale nevěřím tomu, že by roztíratelnost po vytažení z lednice byla nějak moc ohromující.

  superkarma: 0 23.04.2004, 09:28:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme