Jednou z nejzákeřnějších nemocí jsou onemocnění kůže. Můžete se s nimi setkat v každém věku, na kterékoli části těla. Jejich závažnost se pohybuje od běžného podráždění až po smrtelně závažné onemocnění.

 

Kožní onemocnění

Kůže je největší tělesný orgán a odpovídá za množství funkcí. I z tohoto důvodu je také nejzranitelnější.  Mohou ji postihnout různá onemocnění, přičemž jejich příčina je častokrát nejasná. Občasná svědění nebo případné modřiny má občas každý, ale v některých případech jde o závažné celkové onemocnění. Některé kožní problémy jsou důsledkem poruch vylučovacích orgánů (střeva, ledviny apod).

 

Mezi nejčastější onemocnění kůže patří:

·         Ekzém

·         Akné

·         Lupus

·         Psoriáza

·         Bradavice

·         Kuří oka

·         Opar

·         Sluneční spáleniny

 

Bohužel, v současnosti se často setkáváme i s kožními nádory (rakovina kůže) a nakažlivými nemocemi jako impetigo a svrab.

 

Příčiny

Kromě genetických dispozic je kůže ovlivněna i faktory jako strava, stres, kouření, UV paprsky apod., které ovlivňují charakter a zdraví kůže.

 

Je dokázáno, že například ekzémy jsou vyvolány alergií na kovy, slunce, kosmetiku, rostliny, potraviny, zvířata a léky. Vzplanutí psoriázy zas může vyvolat stres a nápadná tvorba modřin může být následkem nedostatečné výživy a chudokrevnosti.  Zajímavé je i zjištění, že kuří oka a mozoly vznikají tlakem nebo třením kůže, například u špatně padnoucí obuvi.  

 

Příznaky

Pokud máte podezření, že trpíte nějakou kožní nemocí, znamená to, že trpíte kožním problémem, který se nejčastěji projevuje jako:

·         Svědící a zarudlá kůže

·         Suchá, olupující se či praskající kůže se sníženou citlivostí

·         Tvorba skvrn nebo změna barvy kůže

·         Nadměrná tvorba modřin

·         Výskyt podkožních útvarů například ve formě bulky nebo uzlíku

 

Co dělat?

Trpíte-li opakovaně kožními potížemi, místo „samoléčby“ raději vyhledejte lékaře!

 

V boji proti suché pokožce a při léčbě různých vyrážek se doporučují potravinové doplňky ve formě rybího tuku, vitaminu C a E. Na poškozené tkáně je velmi prospěšný zinek. Pokud trpíte kožní infekcí, nemůže uškodit echinacea, tea tree a pupalkový olej.

 

Co se týče jídelníčku, omezte tučná jídla a pijte nejméně 6 sklenic vody denně. Voda pomáhá odstraňovat z organizmu odpadní látky, které jsou častou příčinou kožních problémů.

 

Fakta a rady

·         Potravinové alergie jsou příčinou až 75 % alergií u dětí! Alergie se dají zmírnit omezením mléčných výrobků.

·         Odvar z pampelišky, kopřivy a lučního jetele podporuje vylučování toxinů a zlepšuje vzhled kůže.

·         Zmírnit suchou kůži se dá méně častým mytím, za použití vlažné vody a neparfemovaného mýdla.

 

 

 

 

Reklama