.

A mamííí, kudy se to miminko dostane do bříška?

Vztahy

A mamííí, kudy se to miminko dostane do bříška?

 

Jela jsem ráno do práce metrem a vyslechla jsem zajímavý a roztomilý rozhovor. Tedy – mně a ostatním spolucestujícím alespoň tak připadal. Jedné z aktérek zmíněného dialogu ale do smíchu zrovna nebylo.

Naproti mně seděla asi třicetiletá maminka s přibližně čtyřletou holčičkou. Dívenka byla taková ta klasická povídalka. Pusinka jí jela jako zkušené trhovkyni a z celkem nevinných, dětských otázek a vlastních přemýšlivých pochodů, po chvíli tnula do živého:

„Mami, taky jsem byla u tebe v bříšku?“ zamrkala svýma velkýma očima a vzápětí je upřela na svou matku v naléhavém očekávání vyčerpávající odpovědi.

 

Maminka též zamrkala, pro změnu svýma namalovanýma očima, nadechla se a řekla: „Ano.“

Holčička chvilku tuto informaci zpracovávala, aby po několika vteřinách usoudila, že s takovou lakonickou odpovědí se spokojit rozhodně nemůže.

 

„A jak jsem se dostala ven?“

 

„Karolínko, popovídáme si o tom doma, ano?“ Chuděra maminka. Nedivím se jí, že se odmítala stát terčem zábavy všech cestujících. A předvádět své schopnosti ohledně sexuální výchovy uprostřed ranní dopravní špičky by se asi líbilo málokomu z nás. Jenže – na takovéhle naše rozumné a logické úvahy většinou naše zvídavé ratolesti kašlou. Pokud jim v hlavince vytane nějaký problém, potřebují znát odpověď hned. Odkaz na pozdější dobu je pro ně něco jako – nikdy.

A tak i malá Karolínka bojovala o své právo na vzdělání.

 

„Ale já to chci vědět. Řekni mi, jak se miminko dostane z bříška ven?“ Otázka zněla o poznání naléhavěji a také hlasitěji.

 

Svou pozornost zbystřili i cestující, kteří stáli v povzdálí.

Maminka trpěla. Bylo vidět, že svádí vnitřní boj. Cítila pobavené pohledy všech okolo a jejich očekávání, jak se s celou situací vypořádá. Pravděpodobně usoudila, že pokud neodpoví, bude se její dceruška s naléhavou vytrvalostí tázat na totéž stále dokola.

 

„No, Karolínko. Miminko u maminky v bříšku spinká a pak ho maminka pustí ven.“ Bravo! Dala jsem jí jedničku z hvězdičkou. Nicméně jsem čekala další útok té mrňavé záškodnice.

Ta opět chvíli seděla a srovnávala si v hlavince to, co právě slyšela, pak otočila svá kukadla na svou nešťastnou maminku a dala jasně na vědomí, že chce skutečně vyčerpávající informace.

 

„A jak jsem se dostala do toho bříška? Kudy jsem tam vlezla? A jak jsem byla malinká? A kde jsem byla před tím?“

Inu, chytré a bystré děvče. Vzpomněla jsem si na podobné horké chvilky, které jsem zažívala se svými dcerami, a opravdu moc jsem s maminkou té malé diverzantky soucítila.

 

„Pojď, Karolínko, vystupujeme.“ Maminka využila toho, že vlak právě vjížděl do stanice.

 

„Nene, mamí, ještě néé. Tady ještě není ípépavlova. Kudy jsem vlezla do toho bříška?“

 

Chudák maminka. Rudá určitě až na palci u nohy táhla Karolínku ven z vagónu, a tím připravila spolucestující o velmi zajímavou a zábavnou kratochvíli během jinak nudné cesty do práce.

 

Určitě jste něco podobného zažili – či třeba ještě zažije každý z nás. Dětské nevinné dotazy, kladené na těch nejnevhodnějších místech a způsobující rodičům infarktové stavy. A přiznejme si otevřeně – otázky na sexuální témata nás mnohdy vyvedou z konceptu i v čistém, domácím soukromí.

 

A tak mě napadlo, že se s vámi o můj ranní zážitek podělím. A také se vás zeptám, jak se se sexuální výchovou vypořádáváte vy samy? Zvládáte? Stydíte se? Máte nějaké osvědčené návody, jak dítěti vysvětlit něco tak choulostivého, jako je sexuální život? Sem s nimi! Poraďte si navzájem, jak konkrétně jste své ratolesti zasvěcovali, jak jste jim příslušnou problematiku vysvětlovali.

 

Pokud vás zajímá, jak jsem v této oblasti kdysi obstála já, klikněte TADY. Před dvěma lety jsem o tom napsala „zasvěcený“ článek a šla jsem skutečně s kůží na trh. :o)))

Těším se na vaše příspěvky

 

 

 

   
16.02.2005 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. [42] polednice [*]

  Mě nedávno můj 9ti letý syn překvapil znalostí pojmů bisexuál,homosexuál.....Znal i význam těchto slov,ale pak zapřemýšlel a vypadlo z něj:"Tak to já jsem lesba,když se mi líbí holky" .Chudál nechápal,proč se mu jeho 15ti letý bratr tak směje.

  superkarma: 0 27.04.2005, 19:28:58
 2. avatar
  [41] peguša [*]

  Naštěstí mě moje starší dcera podobného trapasu ušetřila, ale samosebou, že se taky zeptala, ale doma. V té době jsem "nosila" mladší dcerku. Jelikož ta starší ještě nechodila do školky, absolvovala se mnou i prenatální prohlídky. Při těch mi dělali vaginální ultrazvuk a ona to viděla. Čili, když se zeptala, kudy mimi vyleze, měla jsem to celkem snadné. Přece tudy, kudy mě pan doktor prohlížel. Jak se do bříška dostala, ji zajímalo až o dost později, vlastně docela nedávno, bylo jí 9 a půl. A to už jsem jí mohla říct pravdu na rovinu. Takže jedno mám z krku, čekám, kdy s tím přijde ta menší. Jak miminko vyleze už taky ví, ale jak se dostane dovnitř, to zatím netuší. Tedy pokud jí už nezasvětila ta starší. Ale asi ne, určitě by se mě na to přišla ještě přeptat.

  superkarma: 0 17.02.2005, 23:35:23
 3. avatar
  [40] zelvicka [*]

  Nyotaimori: Ty a ja už nevychazí, ale byly supr!!

  Mici: Pěkně narovinu Přeji ti do budoucna

  superkarma: 0 17.02.2005, 11:25:41
 4. avatar
  [38] Mici [*]

  Syn se také poměrně brzy zajímal o to, jak se rodí mimčo a jak vznikne. Spokojil se s tím, že mamka má vajíčko, tatík dá spermii a vznikne mimi. Asi ve 4 letech byl se mnou na gyndě a tam bylo na velkém plakátu krásně vyobrazeno vajíčko, spermie a 10 lunárních měsíců vývoje plodu a když to viděl na vlastní oči, vzal to na vědomí. Kudy se mimi rodí jsem mu řekla. Tchýně s ním pak jednou vedla nějakou debatu, že děti nosí čáp a syn (asi 5 let)se tehdy na mě podíval a zeptal se : Mami, proč mi babička vykládá takové blbosti? tak jsem řekla, že u babičky to možná proběhlo jinak, ale že převážná většina lidí se rodí tak,jak jsem mu řekla já. Kolem 5. roku se zaměřil na vložky, tak jsem mu to vysvětlila tak, každý měsíc dozrává jedno vajíčko a tělo je připraveno poskytnout "kvartýr", kdyby dorazila spermie a vzniklo by mimčo, tak aby mělo 9 měsíců kde bydlet. No a protože mimi se rodí od krve, tak i základy toho jeho "kvartýru" tvoří krev (to naštěstí bez problémů uznal). No a pokud se tedy spermie s vajíčkem nepotká, takže ten bejvák tam uvnitř je zbytečný a musí z těla ven, protože příští měsíc se vytvoří další, nový. Takže vlastně z těla odchází ven krev. Po nějaké době se mě na to znovu ptal a já mu řekla, že už jsem mu to vysvětlovala. A mladý na to : Aha, to bylo to hnízdo pro mimino, že? A bylo vymalováno. Má už 8let, ale kupodivu (a naštěstí pro mě) ho ještě nenapadlo, že ta spermie se tam musí nějak dostat, takže ještě mi dává čas se náležitě připravit
  A dnes jsme se ještě spolu bavili o rozvedeném švagrovi, že platí švagrové na děti. A malý nechápal, proč platí,když jsou rozvedení. Tak jsem mu to vysvětlila a on na to, že už to přece nejsou jeho děti, když je rozvedli. Řekla jsem mu : děti měl s tetou a vždycky to už budou jejich společné děti i když dospělí spolu nejsou. Jednou dal spemie, tak teď holt musí platit. A malý se smíchem : "Takže platí na svoje dvě spermie!"

  superkarma: 0 16.02.2005, 22:30:27
 5. avatar
  [35] Wiki [*]

  to mi pripomnelo jednu historku od nas :) Byli jsme uz s brachou docela velci (bracha mel asi tak 12), kdyz bezela reklama na tampony a jak se i v bazenu muzeme citit uvolnene a blablabla. Braska ma od malicka problemy s usima a musi si v bazene davat pozor, at se mu do nich nedostane voda. No a tato reklama ho zaujala tak, ze si chtel tamponky jit koupit, at si je muze strcit do usi, aby mu tam voda nenatekla...no, asi po pu hodine zaryteho mlceni rodicu si ho vzali bokem a vysvetlili mu to :)

  superkarma: 0 16.02.2005, 17:32:41
 6. avatar
  [28] Gedžitka [*]

  Já teda nevím, my nikdy takový dotazy nekladly . Moji rodiče nás nezasvěcovali , takže jak už tu někdo psal, spolužačky a Bravíčko to jistilo, pak ještě něco jako biologie, ale to už sme to všichni věděli. Jediný, co moje matka udělala bylo, že přišla, dala mi knížku Děvčátka na slovíčko na přečtení, cosi blekotala, ani nevím co, akorát vím, že jen něco o tom, že existuje MS a co s tím a kde najdu vložky, když to přijde. O ostatním prej si popovídáme pozdějš, že na to mám čas, k tomu teda nikdy nedošlo. Jo ještě mi dala kondom, kterej sem teda nikdy nepoužila . Ale že mi to ostatní vysvětlí později , že mi ho dává jen pro jistotu. Každopádně u svých holčiček budu postupovat opravdu úplně jinak.

  superkarma: 0 16.02.2005, 15:41:13
 7. avatar
  [26] grice [*]

  Tohle nás taky brzy čeká, už se moc těším ..:o)) Snad pos palbou všetečných otázek obstojíme...

  superkarma: 0 16.02.2005, 14:51:19
 8. avatar
  [25] Lhasa [*]

  A gryzlimu došla řeč Co, Merylko?

  superkarma: 0 16.02.2005, 14:33:40
 9. avatar
  [24] Olina [*]

  Matiee: vzpomínám si, jak se jednou cestou na tábor kluci na tohle téma bavili v autobuse, jako že co tam budeme jíst. Mně to naštěstí když to jsou jen řeči nevadí, jen nevím, pokud by si někdo utahoval z toho, co bych něla před sebou na talíři...

  Vzpomněla jsem si na Kdopak tomluví, jak máma ukazovala klukovi, jak se sestřička hejbe, když postavila na břicho lahvičku. A on na to koukal a na máminou poznámku, že tam je jeho sestřička si myslel "Cože, v mojí flašce?"

  superkarma: 0 16.02.2005, 14:14:23
 10. avatar
  [23] jiti [*]

  moje maminka to měla v tomto mnohem snažší, narodila jsem se císařským řezem, takže mne vytáhi z bříška

  superkarma: 0 16.02.2005, 14:03:23
 11. avatar
  [20] šája [*]

  Když bylo malýmu 3 a půl roku, narodila se mu sestřička. Že je miminko v bříšku věděl, že se vyndá v nemocnici taky. Po čase běžel v televizi seriál Byl jednou jeden život, až na pár posledních dílů ho máme nahraný, doslova to hltá. Druhý díl byl o oplodnění a nitroděložním vývoji. Malej tedy od pěti let ví, že dítě vznikne spojením spermie a vajíčka. Kde se vzaly ty spermie zatím vědět nechtěl, aspoň se nepamatuji, že bychom to nějak podrobně řešili

  superkarma: 0 16.02.2005, 13:52:17
 12. avatar
  [19] Olina [*]

  Matiee: a já se teď málem poprskala

  superkarma: 0 16.02.2005, 13:39:55
 13. avatar
  [16] adalim [*]

  Koupila jsem knížku Petr, Ida a miminko. Nejdříve jsem si ji přečetla sama, abych se nestyděla, až ji budu číst dětem. Patřila k nejoblíbenějším, ale babičky a dědečkové ji nechtěli s dětma prohlížet. Nyní v salátovém vydání přináší poučení pro děti kamarádek.

  superkarma: 0 16.02.2005, 13:16:54
 14. avatar
  [15] Lhasa [*]

  Meryl: Úžasnej článek a chudák maminka Nepamatuji si žádnou takhle horkou chvilku, když už jsem byla dotazována na veřejnosti, tak to bylo někde na ulici nebo v jiným místě s větším rozptylem lidí Jo, akorát jednou, už nevím, na co se mě to dítě ptalo, ale něco osobního to bylo Tak jsem řekla, že o těchhle věcech se mluví doma a ne v tramvaji Spolucestující měli po srandě, dítě to vzalo a já o tom doma sama svědomitě začala

  superkarma: 0 16.02.2005, 13:16:24
 15. avatar
  [12] Simba [*]

  mysulina: ... tak to je skvělý, kopačák na vánoce

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:44:50
 16. avatar
  [10] ema [*]

  Asi ve 12 letech jsem byla poučena . Mamka mi dala "Děvčátka na slovíčko " a pak se mě zeptala, jestli všemu rozumím. Kývla jsem a tím veškeré rozhovory na téma sex, menstruace apod. skončily.
  Když jsem se v 10 ptala babičky, jestli je rodička v narkóze, stále jsem žila v představě, že se bříško rozřízne a miminko vyndá, odvětila jen :"Ne, vždyť to není operace." Žila jsem v hrůze, že mě budou řezat zaživa.
  Dnes mám dvě děti /3 a 6/, otázky na porod, vložky, tampony...jsou na denním pořádku. Nedávno se mě syn /6/ zeptal, jestli vím, že když se budeme s tatínkem líbat, budeme mít další , prý mu jedna sestřička stačí.
  Někdy nevím, co odpovědět, ale snažím se

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:32:58
 17. avatar
  [9] catcat [*]

  S mou dcerou to bylo tak nějak v pohodě. Ale já si pamatuji, jak k sexuální výchově přistoupila moje maminka - nic mi nevykládala, ale dala mi nějakou strašnou brožurku z roku raz dva (fakt asi 1959), ať si to přečtu a poučím se. Největší zážitek ve mě vyvolala kapitola, která mladé dívky poučovala, že v ošklivém kapitalismu dochází i k vykořisťování žen a ony jsou nuceny se stát prostitutkami a za peníze poskytovat sex. Ostatní text si vůbec nepamatuji, ale tohle jsem hltala opakovaně

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:18:09
 18. avatar
  [8] Tina9 [*]

  Se synem jsem zatím řešila jenom ten závěrečný problém:jak dostat to miminko ven.To bylo docela v pohodě.Na tu další otázku zatím čekám.Možná už to všechno ví,a proto se neptá .

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:14:02
 19. avatar
  [4] Ivana. [*]

  mně rodiče vysvětlovali jak se to nedělá. Jeden kamarád ve školce (bylo mi 5) nám všem totiž nakukal, že se tatínek do maminky vyčurá a tak že vznikne mimino. Pak s toho byl poprask, protože se zjistilo, že jeho rodiče to dělaj před nim.

  superkarma: 0 16.02.2005, 11:28:26
 20. avatar
  [1] Olina [*]

  Já marně vzpomínám, jak to mamka vyprávěla mně, ale vím, že jsem to věděla naprosto přesně a dřív, než holky ve družině, který si hráli na maminky a říkali, že děti se ven dostávají břichem a já jim říkala, že břichem ne a ony se ptaly kudy teda a na to já jsem mlčela, protože jsem se styděla.

  superkarma: 0 16.02.2005, 11:08:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme