Domácnost

A jak ti spí?

 

Máloco dá rodičům v prvních týdnech a měsících s miminkem tak zabrat jako chronický nedostatek spánku. Člověk málem propadá zoufalství, když  se ten malý trapič každou půlhodinu s pláčem vzbudí, a člověk neví proč. Něco s ním není v pořádku? Je nemocný? Často zbývá jen naděje na klidné dopoledne. Když miminko po snídani konečně usne, stačí čas právě tak na to, aby se dala domácnost trochu do pořádku. A když se přece jen najde chvilka, aby se člověk na chvíli natáhl, netrvá to zaručeně ani pět minut a z postýlky se už zase ozývá vřískání.

 

Proč spí miminka tak neklidně? Víme, že každý člověk má své „vnitřní hodiny“, biologický rytmus. U dospělých a větších dětí převládá denní rytmus, který trvá 24 nebo 25 hodin a funguje, i když jsme odříznuti od vnějšího světa. Naše tělo se ale řídí i dalšími rytmy, kratšími, které bychom mohli přirovnat k minutové nebo vteřinové ručičce na hodinách – a právě tyto kratší cykly převládají u malého dítěte. U novorozenců je to 50 minut, což odpovídá délce jejich REM fáze spánku. Kojenci přijímají v prvních týdnech života obrovské množství informací, musejí proto častěji „přepínat“ mozek, aby je mohl zpracovat, zařadit a vytřídit.

Časté přerušování spánku ovšem nepotřebuje jen mozek, ale i tělo: V hlubokém spánku miminka vychládají rychleji než dospělí. Jejich termoregulační systém ještě není zcela hotový; funkci termostatu tak přejímají právě REM fáze, během kterých se zrychluje tepová frekvence a dítě se zahřívá od hlavy až k patě.

 

Naštěstí (ó, moudrá přírodo!) se miminka brzy naučí, že je mezi lidmi zvykem v noci spát a ve dne být vzhůru. V prvním týdnu života ještě dělí svých dvanáct až osmnáct hodin spánku rovnoměrně mezi den a noc. Už ve čtvrt roce je ale poměr přibližně 10 ku 5 ve prospěch noci a v šesti měsících miminka spí v průměru jedenáct hodin ze svých celkových čtrnácti v noci.

 

Můžeme něco udělat pro to, abychom tenhle příjemný vývoj podpořili, a pokud možno urychlili? Do jisté míry ano. To, kolik spánku dítě celkově potřebuje, je samozřejmě především záležitostí genetické informace. Hodně ale záleží například na tom, jestli se trefíme do správné „brány“, kterou může miminko vstoupit z fáze bdění do fáze spánku. Tyto „brány“ se otvírají každých 50 minut, a pokud správnou dobu zmeškáme, výsledkem je přetažené dítě, které se převaluje v posteli, tře si oči a kňourá, ale usnout nedokáže.

 

Důležité jsou i optimální fyzické podmínky: Chladný čistý vzduch v místnosti, ticho, šero, volné pohodlné oblečení a samozřejmě - suchý zadeček. Plenka, ve které dítě vydrží klidně spát celou noc, to je vymoženost, o které se „předrevolučním“ maminkám ani nesnilo. Značka Huggies má v nabídce „model“ speciálně určený pro novorozence – u těchto plen se počítá s tím, že miminko většinu času proleží, zůstává tedy suchá i v místě stálého tlaku. Žádné opruzeniny, žádné vyrážky. Více se dozvíte na www.huggiesclub.cz. Na těchto stránkách si můžete s jinými maminkami popovídat o jejich trablech i zkušenostech (třeba o tom, jaké mají finty na uspávání), přečíst si články z oblasti péče o dítě a rodinu nebo koupit či prodat něco v bazaru.

Tak ať vám už brzy spí celou noc! J

   
01.06.2007 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [13] honuska [*]

  Má dcera do 18 měsíců se budila i pět x za noc. Stačilo ji trochu nakojit a spala dál. Možná jednou za měsíc spala celou noc. Zůstalo ji to dodnes (6 let), kdy mi v noci někdy pláče ze spaní.

  superkarma: 0 02.06.2007, 20:36:37
 2. [10] Rikina [*]

  Moje "předrevoluční" děti spaly jak zabité i bez plenek Huggies, uspávat jsem je tedy opravdu nemusela, spíš mi přišlo, že takové mimino je dost nuda, anžto buď pije nebo spí, a nic s ním není. Zábavné začaly ratolesti být, až začaly sedět, hrát si, chodit, mluvit... kdyby to nosil čáp asi tak pětileté, byl by to ideální stav, to kojenecké a batolecí období je nezajímavé.

  superkarma: 0 02.06.2007, 16:29:16
 3. avatar
  [9] Meander [*]

  Tak tohle je fakt NEJVÍC!

  superkarma: 0 02.06.2007, 16:18:36
 4. avatar
  [8] danap [*]

  zatím hajáme docela dobře. Máme 6 měsíců a uvidíme, když ted zavádíme stravu, jak to bude dál...

  superkarma: 0 02.06.2007, 15:10:55
 5. avatar
  [7] femme [*]

  Vivian: no jo, ale to už budíš jen sama sebe

  superkarma: 0 01.06.2007, 20:29:51
 6. avatar
  [6] Vivian [*]

  femme: já papám v noci ještě dnes

  superkarma: 0 01.06.2007, 20:01:18
 7. avatar
  [5] femme [*]

  erKa: 2x za noc? tak to bych se zbláznila všechny moje děti jedly v noci, kolem druhé, jen cca do šesti neděl

  superkarma: 0 01.06.2007, 17:13:14
 8. avatar
  [2] erKa [*]

  Mladej má 4měs. a papká 2x za noc takže

  superkarma: 0 01.06.2007, 09:00:13
 9. [1] Kytara [*]

  malá má 4 měsíce a v noci se budí každé 2 h, někdy i dřív na kojení. od narození jí po malých dávkách, jen v období růst. spurtu jedla víc a tedy spala fakt dlouho.ale to trvalo jen něco málo přes týden.

  superkarma: 0 01.06.2007, 06:46:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme