Stále se dozvídáme nové a nové informace, nové studie a originální důvody, PROČ jsme jiní. Na jedné straně dokonalý systém ženského organismu a jeho široký potenciál schopností vedle méně variabilní tělesné schránky mužů, ovšem se schopností lépe se orientovat například v terénu. Co je pravda a co mýtus? Kde se vzaly vtipy o blondýnkách i názor, že ženy k sexu potřebují milovat, zatímco u muže jde předně o tělesné potřeby?

Co je zajímavého na našich samcích a v čem zaostávají? A co je z toho vůbec pravda? Kde začíná pověra a kde podložená fakta?

Kdybys četl něco jiného než sportovní přílohu, tak bys věděl spoustu věcí

Chceš si povídat? Hm, jasně, že ne. Tak ti tedy budu jako ostatně skoro pokaždé povídat já. Mohla bych se zeptat:

Proč je pro tebe řada tří lidí nepřekonatelnou frontou?

Proč nejsi schopen vést dialog na téma „Co se ti na mně líbí?“

Proč tě tak rozčiluje, když se tě zeptám: „Co bylo v práci?“

Proč bezprostředně po sexu usneš jako špalek, zatímco já bych si tak ráda ještě povídala?

Proč tě tak zajímá, co bude k večeři, místo problému, který musí řešit moje kamarádka?

Proč propadáš zoufalství, když tě někdo na dálnici předjede?

Proč si myslíš, že k řízení auta potřebuji dohled statného ošetřovatele?

Jak to, že spolu vůbec vydržíme, když jsme tak rozdílní?

Prostě proto? Tak pěkně děkuji za rozhovor. To jsem čekala, a kam chceš zas jít? Jak tě proboha může bavit sedět čtyři hodiny u vody a čučet na hladinu? Abys věděl, já dávno vím, že vedení státu dnes už vůbec nevyžaduje umění máchat celé dopoledne obouručním mečem nebo vydržet pár týdnů v sedle koně!

Náhodou mi došlo i bez tebe, že každá rozdílnost, jakkoliv zní směšně, má svůj základ a možná i účel.

Pořád si myslíš, že:

Ženy neumí řídit?

Jenomže podle zprávy Autoklubu České republiky, která hodnotila řidiče, je daleko více arogantních a agresivních řidičů mezi muži. Ženy podle ní také jezdí pomaleji, rozvážněji a způsobují mnohem méně nehod.

Aha, máš rád čísla, viď, takže zhruba jen 16 % nehod z celkového počtu. Jo a když už bourají, tak to nebývají nehody smrtelné. A víš proč? Protože musíme vnímat hrozně moc věcí okolo – provoz, světla, chodce, značky… a v tom jsou ženy jednoznačně schopnější.

Takže když jsem posledně řešila problém vmanévrovat řadicí páku do žádané polohy a snažila se zacouvat do maličké dírky, kterou jsi mi ty vybral z dvaceti možných, podle kdo ví jakého klíče, možná jsi vedle mě riskoval, že přijdeš o nervy, ale ne o život.

A ten tvůj modýlek o čtení v mapě si klidně nech, je to totiž otázka uzpůsobení tvého mozku, který byl beztak předtím ženský, než ti ho příroda vygumovala a předělala. Celou zprávu mám dole v rámečku. Muži se sice lépe orientují ve vnějším světě, ale my zase v tom vnitřním. Žena dobře čte v pocitech a muž v terénu. Chápeš?

Romantičky? Ne, můj milý, jen chemie

Ta naše záliba v tlumeném světle není žádná infantilní, ženská ostýchavost, nebo rafinované zneviditelnění kosmetických nedostatků, ale chemie. Ženský hormon estrogen totiž způsobuje vyšší citlivost ženy na světlo. Je nám v šeru lépe.

A víš, proč čokoláda?

Možná tě to bude zajímat. Kakao, a tím pádem i čokoláda, zase obsahuje látky, které vyvolávají u ženy podobné pocity jako marihuana, včetně větší sexuální povolnosti.

A k čemu je nám líbání?

To se budeš divit, protože ženský mozek dokáže během pár vteřin líbání odhalit čichem a chutí rozdíly v genech a výkonnost imunitního systému potencionálního otce případných dětí. Na co myslíš při líbání ty? Aha?

Nebo ženská intuice?

Iracionální tušení, která nás přepadají a napovídají, jestli spolu budou novomanželé od sousedů šťastní, což ty nepokládáš za důležité, nám ale moc pomáhá.

Ženy totiž dokonale vnímají širokou škálu podvědomých signálů.

Jakmile vejdeme do místnosti plné nových a neznámých lidí, okamžitě zmapujeme řeč jejich těla, tón hlasu, skryté významy slov, a do deseti minut, tedy než ty si stihneš najít volnou židli a vyndat věci z kapes, my už máme poměrně přesný přehled o tom, že se tady odehrává skrytá bitva o pozice nebo je tu celkem pohoda a támhlety dvě holky balí toho chlapa v hnědé košili.

Ze stejného zdroje také ale pochází podivný nepříjemný pocit, který nás varuje před temnou uličkou. Všimly jsme si totiž divného muže v tramvaji, přečetly jsme si jeho nepřátelský a nervózní postoj a vnímáme, že široko daleko nikdo jiný není.

To je ta ženská logika

Tak tím se chlap vždycky ohání, když je dotlačený do kouta a má poslední možnost, jak si zachovat tvář. A víš, jak to je? Naše logika je o celku.

Celostní myšlení je doménou žen. My totiž do svého myšlení zapojujeme kromě faktů i intuici a emoce. Takže my uvažujeme logicky, a navíc ještě intuitivně a emocionálně, což tě opravdu může někdy dovádět k šílenství.

Progestron už tu byl, tak teď testosteron

Žádná sláva. Máte ho víc než my a víš, jaký má také dopad? Slovy vědce: „Dospívající chlapci obdivují agresivní scény a pamatují si je. Dívky obecně tento typ filmů příliš nezajímá. Testosteron a kriminalita jdou ruku v ruce.“

Mozkové buňky blondýnek umírají osamocené

Móc vtipné. A víš o tom, že: Světlé vlasy jsou znakem vysoké hladiny estrogenu a plodnosti? Navíc většině blondýnek nevydrží jejich barva déle než do druhého dítěte, protože jim po porodu klesne hladina estrogenu. A to ještě není všechno. Mužské rýpání na téma ženské mozky a podobně má jeden háček. Vlastně víc. Chceš to vědět? Stejně to řeknu, protože to mlčení… vždyť víš…

Náš mozek nikdy nespí

Když je muž v klidu, utichá až 70 % jeho mozkových center. Když je žena v klidu, je 90 % stále v pohotovostním stavu.

Ten náš je hotový detektor

Žena dobrou spoluprací obou hemisfér mozku odhalí ve skupině lidí, kdo ke komu patří a kteří lidé se nesnášejí. Ženy také lépe čtou řeč těla, a proto snadno v přímém kontaktu prokouknou lhaní mužů.

Je malý, ale šikovný

Mozek žen je nepatrně menší než mozek mužů. V testech inteligence ovšem dosahují ženy o 3 % lepších výsledků než muži.

Náš je rychlejší

Dívky většinou dříve mluví než chlapci, dříve čtou a rychleji se učí cizím jazykům. Chlapci mají zase náskok v matematice a hlavolamech. To je proto, že u chlapců se rychleji rozvíjí pravá hemisféra a u dívek levá.

Ten náš je multifunkční

Mozek mužů je naprogramován tak, aby vždy řešil jen jeden problém. Ženy mají schopnost dělat zároveň různé věci a užívají obě hemisféry. Nic si z toho všeho nedělej. Máme pro vás ještě perličku. Všichni chlapi si ženský mozek alespoň chvilku vyzkouší.

Teda promiň, ale bohužel jen do osmého prenatálního měsíce vývoje plodu, víš. Startujeme totiž všichni s mozkem ženským. Pak vám příroda ten váš pěkně vygumuje a předělá.

Se nesměj, to jsem si nevymyslela, i když je ženský mozek vybavený mnohem lepší schopností obrazotvornosti a fantazie (vyjma leváků). Já totiž mám své zdroje. Tenhle konkrétně je pořádně vážený. Přišli na to vědci hned ze tří států. Z USA, Kanady a Španělska (takže né křováci, jak jsi myslel).

V osmém týdnu prenatálního vývoje plodu, když je mozek ještě nastavený jako mozek ženy, se začne hormonální hladina chovat zcela jinak a mozek se přizpůsobí mozku muže.

V tu dobu se zvedne silná vlna hormonu testosteronu, která doslova zlikviduje některé buňky z center komunikace, a naopak založí nové buňky v centrech akce a agrese.

V ženském mozku naopak ponechá více spojů v centrech komunikace a zpracování emocí. Výsledkem je, že například, a to asi není žádné překvapení, muži nemají pro komunikaci takový přirozený potenciál jako ženy.

Ne, ještě nechci mlčet, nejde to.

Díky tomu, že se ti to pomotalo a proměnilo v hlavě už ve druhém měsíci, co jsi byl v bříšku, musíš se smířit s tím, že zatímco muž v průměru řekne za den asi sedm tisíc slov, my jich zvládneme až dvacet tisíc. Musím, tedy doříct ještě ten zbytek. Mrzuté, že?

Závěrem máme pro vás, vy hlavičky, malinkatý manuálek. Máte přece rádi manuály, ne? A my máme rády vás… i přes ty mozky, no. Jsme přece velkorysé a rády pečujeme o slabší ne? :-)

Pro vás o nás.

Když si stěžujeme na kolegyně v práci:

Vyjádřete svou účast (slovy). V žádném případě nás nestavte do konfrontační situace stylem: Tak jí to řekni, když ti to tak vadí. Chceme si povídat, ne válčit.

Potřebujeme něco opravit, a už to omíláme týden.

Sedněte si a napište si, co chceme, abyste udělali, a pak to jedno po druhém spravte, kupte a zařiďte. Stejně se tomu nevyhnete.

Chceme si promluvit o našem manželství.

Platí stejný návod jako v případě urgovaných oprav v domácnosti. Model řekneme si to jindy je ŠPATNĚ, jindy už nemusí přijít, protože to můžeme místo vás vyřešit s pěti kamarádkami, což může být velmi fatální právě pro to manželství.

Když se tváříme jako mučedník.

Na otázku „Co je ti?“ Odpovíme „Nic.“ Neznamená to ale, že vás to přestane zajímat, protože nic neznamená nic, ale naopak něco důležitého, o čem se nám špatně hovoří. Odpověď „Tak to jsem rád“ je ŠPATNÁ! „Miláčku. pojď ke mně a řekni mi, co tě trápí“ a letmý polibek JE SPRÁVNĚ!

Když zazvoní zvonek

...a my ohlásíme radostně „To bude Gábina, Klára, Dana, Šárka a Romana,“ můžete se na šest hodin vzdálit.

Hotovo. A teď si jdi na ty svý úchylný ryby. :-) 

Reklama