Bulvár

A co práva zvířat??

Ve dnech 11.-12. května proběhne v Praze v kině Aero první ročník mezinárodního filmového festivalu Otevři Oči!. Festival představí nejnovější filmové dokumenty oblasti ochrany a práv zvířat a je prvním svého druhu v Evropě. Festival pořádají organizace Svoboda zvířat a projekt Otevři Oči!, podílejí se na něm také další organizace zabývající se ochranou zvířat.

Mezi hlavními promítanými filmy bude například optimisticky laděný dokument o farmě pro zachráněná zvířata Království pokoje, držitel mnoha ocenění z festivalů dokumentárních filmů. Dále film Pozemšťané, uceleně popisující zacházení se zvířaty a držitel cen například z festivalů v Bostonu a San Diegu. Komentář k tomuto filmu namluvil americký herec Joaquin Phoenix (nominace na Oskara za filmy Gladiátor a Walk the Line), který je i známým propagátorem práv zvířat. Mezi množstvím dalších filmů a dokumentů zde bude mít českou premiéru i velmi kontroverzní dokument Behind the Mask (Pod maskou), mapující vznik, vývoj a současnost hnutí Animal Liberation Front a radikálních akcí k záchraně zvířat.
Autoři nejlépe hodnoceného filmu si odvezou cenu poroty.

Cílem festivalu je otvírat oči veřejnosti, protože témata ochrany a práv zvířat jsou u nás stále opomíjena", uvádí jeden z organizátorů festivalu Jaroslav Benc. Během festivalu proběhne i řada přednášek, prezentací a diskusí s diváky. Festival se ale nevyhýbá ani kontroverzním tématům, kromě domácích odborníků zde bude přednášet autor jednoho z promítaných dokumentů, britský aktivista John Curtin působící přes 20 let v radikální ochraně zvířat, vězněný za záchranné akce."
Na festivalu představí svou práci i nejvýznamnější organizace na ochranu zvířat působící v ČR.

Součástí festivalu je i fotografická soutěž pro veřejnost o nejlepší fotografii zvířat, jak divokých, tak i domácích. Po skončení bude festival putovat po vybraných kinech v dalších městech ČR a v květnu se rovněž představí v několika městech na Slovensku.
Více na www.otevrioci.cz.


Zajímáte se o ochranu zvířat? Považujete podobné dokumenty za potřebné, nebo jsou podle vás bojovníci za práva zvířat magoři a naivové?

   
16.04.2007 - Kultura - autor: Eva Jedelská

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme