Bulvár

A budeš psát pravou!


Přeji všem pěkný den. Když jsem si přečetla, že tento týden bude věnován problémům dětí ve škole, vzpomněla jsem si na svoje školní léta. 
 
Do první třídy jsem nastupovala počátkem 60. let minulého století. Už v mateřince jsem malovala levačkou a tehdejší učitelky to tolerovaly. Horší časy nastaly při nástupu do základky.
 
Učitelka, která nás měla na psaní, si umínila, že v její třídě budou všichni praváci a bude to na škole vzácnost.
 
Bylo nás asi pět, co jsme používali levačku. Začalo nám peklo. Pravítkem nás vždy klepla přes levačku, když viděla, že do ní bereme pero a chceme psát. Po měsíci jsem začala mít nervové problémy, nechtělo se mi do školy, začalo mě "bolet" bříško, nebo něco podobného.
 
Mamka, když se to dozvěděla, vlítla na soušku učitelku, pohádaly se a spor řešila až školní inspektorka. Ta jediná byla soudná a uznala, že toto se nedá lámat přes koleno. A tak nás ona třídní přestala "přesvědčovat" o používání levačky ke psaní. I ten měsíc stačil, abych se jakžtakž naučila psát druhou rukou.
 
A dnes? Píši oběma (levačkou samozřejmě líp), ale obrázky dětem jsem vždy malovala levačkou. Obě mé dcery jsou pravačky. A i kdyby byly levačky, tak dnes už to je zaplaťpánbů jedno. Učitelky jsou "rozumnější".
 
Zdraví Januše
 
Milá Januše, až z toho jde mráz po zádech. Sama jsem začala chodit do školy na konci šedesátých let a pamatuji si, jak i v naší třídě byli leváci přeučováni na praváky. Bylo to pro ně strašné. Vždycky jsem si říkala, jak by asi bylo té paní učitelce, kdyby ji někdo nutil psát levou rukou.
Jsem ráda, že v dnešní době je to již jinak a děti nejsou zbytečně vystavovány tomuto traumatu. Díky za Tvůj příspěvek.
 
Tento týden se budeme na Žena-in.cz v rámci akce Téma týdne věnovat poruchám učení. Každý den vyjdou články, zabývající se touto problematikou. Pokud i Vy chcete přispět svou troškou do mlýna a napsat nám svůj příběh, své zkušenosti, náš redakční e-mail je tady pro Vás.
 
 
Krásné podzimní pondělí všem přeje Meryl...
   
19.09.2005 - Společnost - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] peguša [*]

  Můj muž je taky levák. A taky je přeučenej na praváka. Naštěstí to na něm nenechalo žádné zdravotní následky. Pravdou je, že pravou pouze píše a musím přiznat, že jako , páč se to nedá vůbec přečíst. Nevím, jestli je to tím, že ho přeučovali. Jinak všechno dělá levou. Drží v ní pilu, nůž, nůžky, kladivo, zkrátka všechno, kromě psacího náčiní.
  Dcera je taky levák, kterého naštěstí ve škole nechali psát tak, jak je jí to příjemné.

  superkarma: 0 20.09.2005, 11:18:52
 2. avatar
  [10] femme [*]

  já jsem šla do 1.třídy v r.62 a tak dlouho mě tloukli, až mě předělali na praváka, no předělali pravou jen píšu, umím i levou, ale jinak vše ostatní dělám levou

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:27:30
 3. [9] Rikina [*]

  Lindaa: proboha, jestli máš pravdu, tak doufám, že téhle katastrofické vize se já už nedožiju - svět, kde lidi bez počítače už neumějí ani psát... už dnes je to děs, kolik lidí neumí čitelně napsat jednu větu, když si náhodou potřebují udělat poznámku. O gramatice a pravidlech je lépe pomlčet. Na co takové věci umět, když to word přece opraví sám Jestli jednou budu vnoučatům vyprávět, že byly časy, kdy lidi psali rukama, považte, děti, rukama ! tak to bude opravdu úpadek civilizace...

  superkarma: 0 19.09.2005, 12:13:04
 4. avatar
  [6] bookcase [*]

  Já mám taky leváka a nepřeučuju ho

  superkarma: 0 19.09.2005, 11:32:39
 5. [5] Lindaa [*]

  Tak já nevím, ale az ty dnesní deticky dorostou, tak se bude psát jenom na pocítaci a rukou se tak maximálne budou muset -obcas- podepsat (a kdo ví jestli vubec to). To je oblíbený argument mojí pubertacky, kdyz sílím nad jejím rukopisem a chce nechce jí musím dát za pravdu. Samozrejme deti se musí naucit psát a pokud mozno citelne, ale ruku na srdce, stojí to buzerování nad úpravou sesitu, rukopisem atd. (hlavne chudáci prvnáci) za to. Vzdyt ty dnesní deti az vylezou ze skol, tak to vubec nebudou potrebovat. Kdyby radsi venovali cást výuky na ucení, jak psát vsemi deseti na klávesnici, ale jak nám bylo receno na rodicováku, na to nemá skola vyucujícího, neboli nikdo z ucitelského sboru neumí psát vsemi 10 prsty a tudíz to v hodinách pocítace nemohou vyucovat. Je to hold Kocourkov.

  superkarma: 0 19.09.2005, 11:23:07
 6. [1] apina [*]

  No já mám prvnáka. Škola teprve začala a tak jen doufám, že nebude mít žádné trauma.

  superkarma: 0 19.09.2005, 10:20:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme