Zdraví

94 % Čechů chce mít své zdravotní informace k dispozici online

izipAž 94 % lidí by uvítalo neplacenou a zabezpečenou elektronickou službu, díky které by měl záchranář k dispozici klíčové informace o jejich zdravotním stavu, sami by měli své zdravotní informace na jednom místě a tato služba by je automaticky upozorňovala na očkování a prohlídky u lékaře - to vyplývá z nejnovějšího průzkumu společnosti Ipsos Tambor. Takovou službu nabízí právě Elektronická zdravotní knížka (EZK), která je poskytována exklusivně pojištěncům VZP, a to zcela zdarma. Navíc je vstup do systému EZK, na rozdíl od některých jiných systémů elektronického zdravotnictví ve světě, zcela dobrovolný a již nyní má svou EZK více než 2 400 000 uživatelů.

Systém Elektronických zdravotních knížek je přínosný nejen pro pacienty, kterým umožňuje mít péči o své zdraví pod kontrolou, ale také pro lékaře. To potvrzuje i MUDr. Eva Němcová, oční lékařka z ONsP Znojmo: „Medicína a zdravotnictví jako takové je založeno na informacích. Nejen, že se toho jako mladý lékař snažím dozvědět velmi mnoho ze svého oboru, musím také pro správné stanovení diagnózy a kvalitní léčení vědět o člověku, který za mnou přichází se svým trápení, co nejvíce. V tom mi systém Elektronických zdravotních knížek v mnohém zjednodušil a usnadnil práci. Odpadá mi tím dlouhé přebírání a listování ve starší dokumentaci, obvolávání kolegů a někdy až detektivní pátrání po informacích. Ty jsou totiž rychle dostupné neustále a soustředěné na jednom místě."

Elektronický svět není českým lékařům skutečně nikterak cizí. Dle průzkumu Českého statistického úřadu provedeného ve více jak 17 tisících samostatných ordinací lékařů 96 % využívá v ordinaci osobní počítač a 73 % samostatných ordinací využívá internet pro komunikaci s vybranými zdravotnickými subjekty a pacienty. Zdravotní dokumentaci pacientů pak uchovává v počítači 77 % dotazovaných lékařů. Ing. Jiří Pašek, generální ředitel společnosti IZIP, a.s., doplňuje: „Stále více lékařů a zdravotnických pracovníků si uvědomuje, že jim služba EZK přináší co nejvíce objektivních i subjektivních informací o pacientovi právě ve chvíli, kdy je potřebují - aktuálně již více než 18 000 českých lékařů v systému EZK pracuje a spolu s námi ho dále rozvíjí."

izipZ 1049 dotázaných v průzkumu společnosti Ipsos Tambor drtivá většina kladně hodnotila možnost upozornění na očkování nebo na blížící se preventivní prohlídky. Tyto praktické aplikace nabízí Elektronická zdravotní knížka a svůj význam mají i pro celý systém zdravotnictví, protože preventivní chování pacientů snižuje z dlouhodobého hlediska náklady na lékařskou péči.

Průzkum: Uvítal(a) byste neplacenou a zabezpečenou elektronickou službu, díky které by měl záchranář k dispozici klíčové informace o Vašem zdravotním stavu, Vy byste měl(a) zdravotní informace na jednom místě a služba by vás automaticky upozorňovala na očkování a prohlídky u lékaře?

izip

   
13.01.2011 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [8] bonda [*]

  dadma — #4 Náhončí chytají lidi proto, že se údaje předávají firmám, které pak lidem posílají nabídky výroků - zneužití informací jak vyšité

  superkarma: 0 24.01.2011, 23:28:00
 2. [7] Josephina [*]

  Jsem pojištěná u ZP MVČR a mam Kartu života, a nemůžu si stěžovat.

  superkarma: 0 23.01.2011, 14:29:04
 3. [6] Milanka [*]

  Určitě to má budoucnost, hlavně pro lidi, kteří často cestují.

  superkarma: 0 16.01.2011, 17:39:56
 4. avatar
  [5] doubek [*]

  Já mám  knížku už rok a ještě jsem se tam nic nedozvěděla.Jen jeden údaj z jedné lékárny, kde jsem si brala lék. Zdravotní pojišťovna tam uvádí údaje staré skoro dva roky-to už pendrek pamatuji, kdy jsem u kterého lékaře byla a co jsem tam podstoupila.Takže se  mně to jeví jako na nic.Sml68

  superkarma: 0 14.01.2011, 12:40:38
 5. [4] dadma [*]

  Ale také by musely být  v tomto systému všichni lékaři a zdrav.zařízení a to také nejsou.Nyní když se to rozvířilo, že to moc nefunguje a stálo to miliardy a ještě stát bude,tak náhončí chytají každého jen ,aby se tam zaregistroval.A to je asi tak vše.U nás v domě starší lidi dokonce paní, která sepisuje smlouvy podvedla.Vůbec jim neřekla o co se jedná.Jenom jim řekla, ať jí ukáží kartičku pojišťovny nalepila jim tam IZIP,opsala si údaje a pak jim přišla registrace a paní se divila, cože jí to VZP posílá.

  Netvrdím, že je to špatná myšlenka,ale mělo by to mít nějaký systém.

  1. na komentář reaguje bonda — #8
  superkarma: 0 13.01.2011, 17:51:51
 6. avatar
  [3] Vivian [*]

  No, já bych taky chtěla EZK, ale k čemu to je, když je to jenom pro pojištěnce jedné pojišťovny? Proč to není pro všechny? Má to smysl, když to nemůžou mít všichni pacienti?

  Za miliardu docela drahý, když je to na prd.

  superkarma: 0 13.01.2011, 11:22:32
 7. avatar
  [2] maje [*]

  lidicka — #1 buď v klidu. ony karty té všeobecné moc nefungujíSml24

  superkarma: 0 13.01.2011, 07:51:47
 8. [1] lidicka [*]

  Já bych EZK uvítala, akorát moje ZP ji ještě nenabízí, a jen proto měnit ZP se mi nechceSml22

  1. na komentář reaguje maje — #2
  superkarma: 0 13.01.2011, 06:21:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme