Novinky

8 tipů na to, jak hravě naučit děti základní hygieně

Hygiena je způsob péče o naše tělo, kterým člověk přispívá ke svému zdraví a pocitu pohody. Každý rodič ale ví, že tímto moudrem své dětí nepřesvědčí, že špinavé ruce se musí mýt několikrát denně mýdlem a po použití toalety se nesmí zapomínat na splachování. Jak jim však tyto zásady správně vštěpovat? Hravě!

hygiena

Děti jsou už od malička postupně rodiči vedeny k samostatnému fungování, včetně hygienických úkonů. Když se později dostávají do dětského kolektivu, mělo by být již naprostou samozřejmostí, že po toaletě použijí toaletní papír, umyjí si ruce a utřou je do ručníku. Průzkumy však ukazují, že tomu tak není. Děti často ignorují základní hygienické činnosti, čímž zvyšují riziko přenášení bakterií a nečistot na ostatní kamarády v kolektivu. Pokud chcete, aby si vaše děti skutečně osvojily správné návyky, zkuste na ně jít vychytralejší metodou než jen diktováním striktních příkazů a proměňte čistotu na zábavu. Jak? Nechte se inspirovat hravými radami Ivany Jirešové, maminky holčičky ve školním věku a patronky projektu Domestos pro školy, který bojuje mimo jiné za zlepšení stavu sociálních zařízení na mateřských a základních školách.

Krok za krokem, aby hygiena nenudila:

 1. Vezměte své děti na nákup hygienických potřeb a nechte je vybrat barevný nebo vzorovaný toaletní papír, zásobník na tekuté mýdlo třeba s obrázky oblíbeného Nemá nebo veselé dětské mýdlo.
 2. Miluje váš prcek Šmouly, Mimoně nebo pohádku Frozen? Tak toho trošku „zneužijte“ a připravte mu k umyvadlu ručník s jeho oblíbeným pohádkovým hrdinou. Uvidíte, že ho utírání rukou bude hned více bavit.
 3. Pokud by pravidelné čištění rukou vaše dítka přece jen zanedbávala, odložte jim jejich oblíbené hračky na nejvyšší poličku v bytě. Panenky ani autíčka přece nechtějí být nemocné kvůli bacilům, které na ně špinavýma rukama přeneseme.
 4. Stává se vám, že vaši nejmenší zapomínají po sobě na toaletě spláchnout? Pokud „šetří vodou“, tak vy šetřete sladkostmi. To je bude určitě motivovat.
 5. Svádíte každý den boj kvůli čištění zubů? Neustupujte a nevzdávejte to. Zkuste z tohoto rituálu udělat zábavu, pořiďte dětem barevné zubní kartáčky a pouštějte si k čištění veselé písničky, při kterých si můžete i trošku zatančit a čas vám tak rychleji uteče.
 6. Udělejte ze svých dětí „lovce bacilů“. Po použití toalety se s nimi vydejte na expedici a zkontrolujte, zda splnily všechny hygienické úkony a zda tak vytvořily pro bakterie nepřátelské prostředí. Pokud vaše ratolesti obstály na jedničku, zaslouží si odznak lovce, který pro ně vyrobíte z papíru za pár minut.
 7. Roky, kdy jste pro své děti největším vzorem, znamenají pro rodiče nejen poctu, ale i zodpovědnost. Děti vás sledují, i když si to neuvědomujete, a proto byste jim měli jít v každé situaci příkladem a předvádět jim své cenné rady v praxi.
 8. A konečně, abyste dětem, které se často ptají „Proč?“, dokázali, že hygiena je důležitá, ukažte jim, jak se bacily šíří. Postavte se všichni do kruhu a natřete jednomu dítěti ruce barvou, moukou nebo třpytkami. No a teď si už jen pusťte veselou písničku a tančete nebo si zahrajte „zlatou bránu“. Jste po chvíli všichni od mouky, barvy či třpytek? Přesně takhle se šíří bacily a tady máte odpověď na zvědavé „Proč?“.

jirešová

„Sama si moc dobře si pamatuji na všechno, co mě někdo učil formou hry. Je mi ale jasné, že ne vždy má upracovaná maminka večer v koupelně chuť předvádět Shreka nebo princeznu Lociku :-)... My máme se Sofinkou velmi málo společného času, a tak se snažím, aby nám i při „učení“ bylo vždy, co nejlépe a mělo to ten nejhlubší dopad,“ doplňuje Ivana Jirešová.

   
27.08.2015 - Redakční novinky - autor: tisková zpráva

Komentáře:

 1. avatar
  [7] gerda [*]

  Jak to myslíte - šetřit sladkostmi za nespláchnutí? To dnes ještě rodiče dělají, že děti odměňují sladkými dobrotami? A pak řeší dětskou obezitu a cukrovku, ach joSml14.

  superkarma: 0 27.08.2015, 19:51:37
 2. [6] bobani [*]

  hezké

  superkarma: 0 27.08.2015, 13:49:27
 3. avatar
  [5] kobližka [*]

  Já myslím,že nejlépe se dítě učí od svého rodiče.Co vidí doma,to napodobuje.A pokud náhodou ne,stačí na to důslednost bez zbytečných obrázků,pičičand a jiných berliček.

  superkarma: 0 27.08.2015, 13:11:31
 4. [4] libuno [*]

  Projekty - zase vyhozené peníze. Kolik jich už bylo v tomto státě.

  Kdo se kdy základními hygienickými zásadami zabýval. Rodiče, prarodiče, narozeni v první polovině 20. století, žádný problém. Obrázky, barevné papírky nebyly, nás děti k hygienickým návykům vedli.

  Tak mi to připadá, že jednou kleknu na kolena a budu prosit dítě, aby si vyčistilo zuby. Ještě budu u toho zpívat a za splněnou věc dám cukříček.

  superkarma: 0 27.08.2015, 09:49:54
 5. avatar
  [3] denkas [*]

  lidicka — #2Přesně tak,děti mají vodu rady. S tím problém není. A ostatní stačí dělat společně. To spíš ty větší děti nemají na nic čas.

  superkarma: 0 27.08.2015, 09:47:38
 6. [2] lidicka [*]

  S mytím rukou u vnoučka problémy nejsou. Má tak rád vodu, že mu stačí říct jednou a utíká do koupelny a už se myje. To, že je pak po něm koupelna skoro vyplavená je jiná věc. Doufám, že ve školce umyvárku nevyplavíSml16Sml30

  1. na komentář reaguje denkas — #3
  superkarma: 0 27.08.2015, 09:28:56
 7. [1] JájinkazLB [*]

  Sml67 to je hezký článek. Dcera je v hygieně lenivá a musím ji to připomínat, třeba to půjde lépe, když vyzkoušíme rady :) hned až se vrátí z dovolené s dědečkem, půjdeme do drogerie nakupovat :D

  superkarma: 0 27.08.2015, 08:47:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme