Kde se miminka nejlépe vyspí? Mají rády hudbu? Co všechno obsahuje mateřské mléko? A věděli jste, že jak bude vypadat pupík vašeho miminka, neovlivníte?

Co znamená 10. týden v bříšku?

  • Do 10. týdne probíhá u dítěte nejkritičtější fáze vývoje
  • Všechny hlavní orgány (srdce, plíce, ledviny, mozek i střeva) už má miminko v této době vyvinuté a teoreticky funkční
  • Od 10. týdne miminko odpoví pohybem, pokud si lehce zatlačíte na bříško

miminko

Mají miminka rády hudbu?

Zhruba ve 20. týdnu těhotenství je dokončen vývoj uší. Pro miminko patří mezi nejvýraznější zvuky tlukot matčina srdce a šumění její krve. Bezpečně pozná také maminčin hlas.

Některé studie doporučují pouštět hudbu již miminku v bříšku. Vhodně zvolené skladby by tak měly mít příznivý vliv například při vývoji centrální nervové soustavy či emočním vývoji.

Co je pupeční šňůra?

Skládá se z jedné žíly a dvou tepen. Žíla dopravuje miminku živiny a okysličenou krev a tepny vrací odpadní látky (například oxid uhličitý) a odkysličenou krev zpět do placenty. Protože v pupeční šňůře nejsou žádné nervy, není přestřižení pupeční šňůry pro dítě bolestivé.

Jaký bude mít miminko pupík?

Po narození je pupeční šňůra zasvorkována poblíž bříška dítěte a druhá u placenty. U bříška se šňůra ustřihne, pahýl pak zhruba za dva týdny upadne. Jak bude pupík nakonec vypadat, tedy nezáleží na způsobu přestřižení pupeční šňůry.

Věděli jste o mateřském mléce, že…

  • Kojení pomáhá regulovat činnost srdce dítěte, jeho dýchání, snižuje hladiny stresových hormonů a snižuje prožívání bolesti.
  • Jedna malá lžička mateřského mléka obsahuje 10 000 živých buněk.
  • Po dobu sání na prsu se miminku „připravuje“ mléko přesně vhodné pro konkrétní miminko - obsahuje miminkoprotilátky proti možným virům a bakteriím, se kterými se může setkat.
  • Teprve v roce 2003 bylo v klinických studiích prokázáno, že mateřské mléko není sterilní. Ve vzájemné rovnováze v něm žije řada různých mikroorganismů, např. různé druhy stafylokoků, streptokoků, laktobacilů, bifidobakterií, enterokoků a dalších.

Jak dopřát miminku kojení co nejdéle?

Předčasně ukončit kojení může zejména zánět prsu (mastitida). Ta vzniká jako důsledek nerovnováhy mezi mikroorganismy v mateřském mléce a přemnožení škodlivých bakterií. Jako prevence mohou posloužit právě laktobacily, speciální kmen Lactobacillus fermentum obsažený v doplňku stravy Feminella Hereditum je získáván přímo z mateřského mléka a je přínosný pro maminku i miminko.

Kde se miminku spí nejlépe?

Dnes máme k dispozici řadu nejmodernějších postýlek, kolíbek, šátků a nosítek,… Faktem však zůstává, že miminko má nejkvalitnější spánek, když je v těsné blízkosti s matkou. Cítí se v bezpečí a kojení je na dosah…

Reklama