Nebo prostě jen chcete načerpat nějaké základní informace o životním pojištění? Pojišťovna MetLife pro vás má 7 základních tipů:

1. Je na vás někdo závislý? Pojištění by mělo být samozřejmost.
Máte děti nebo někoho dalšího blízkého, kdo je závislý na vašem příjmu? Správně nastavené pojištění by pro vás mělo být samozřejmostí. Kromě pokrytí primárního rizika smrti zvažte i připojištění tzv. „velkých rizik“ - invalidity (následkem nemoci i úrazu), závažných onemocnění a trvalých následků úrazů – ta bohužel také dokážou člověka na velmi dlouho (ne-li nadobro) vyřadit z pracovního procesu a nepříjemně zatočit s rodinným rozpočtem. Účel pojištění je jasný – zabezpečit příjmy rodiny a pomoci zachovat její životní standard pro případ, že se vám něco vážného stane.

2. Spočítejte si to.
Jde vám hlava kolem z toho, na kolik se pojistit? Roli při stanovení pojistné částky by měla hrát celá řada faktorů jako výše příjmu, životní standard, výše výdajů, dostupné finanční rezervy, ale také váš věk. Vždy vycházejte z konkrétní finanční situace vaší domácnosti - dejte „na hromadu“ výši příjmů a nezbytných výdajů (nájem, hypotéka, další úvěry, náklady na jídlo atd.) a zkuste alespoň rámcově spočítat, kolik peněz by vaše domácnost potřebovala na zajištění běžného provozu (včetně splátek úvěrů), aby se bez vašeho příjmu nedostala do existenčních potíží. Kromě základního rizika smrti z jakýchkoliv příčin zvažte také již zmíněná „velká rizika“.
Stále tápete? Podle MetLife by optimální částka v případě pojištění rizika smrti u živitele rodiny měla odpovídat třem až pěti ročním příjmům. V případě, že vyděláváte 25 tisíc korun čistého měsíčně, měli byste tedy uvažovat o částce alespoň v rozmezí 900 tisíc - 1,5 milionu korun. Čím více závazků a závislých členů rodiny, tím vyšší částku zvolte. U pojištění invalidity se lidem v produktivním věku mladším 40 let doporučuje zvážit částku v rozmezí 1 – 2,5 milionů korun.

3. Nekouříte? Žijete zdravě? Řekněte to pojišťovně.
Dobrá kondice a zdravý životní styl snižují pravděpodobnost výskytu celé řady zdravotních problémů. Vědí to i pojišťovny. MetLife vám díky programu MetLife Fair v případě, že nekouříte a pravidelně absolvujete preventivní prohlídky u svého praktického lékaře a gynekologa (ženy) či urologa (muži), nabízí zajímavé slevy na pojistném v řádech až desítek procent.

4. I nižší pojistná částka je lepší než žádná.
Spočítali jste si, jak vysoké životní pojištění byste potřebovali a pojistné je příliš vysoké? Nejdříve zrevidujte jednotlivá připojištění (Opravdu potřebuje pojištění drobných úrazů?). Stále je pojistné příliš vysoké? Zkuste trochu snížit pojistné částky. Je lepší uzavřít pojištění s nižšími pojistnými částkami a po nějaké době je navýšit, než nemít žádné a dostat se do situace, kdy ho potřebujete. Navíc – čím dříve pojištění uzavřete, tím lépe pro vaši peněženku – věk je totiž jedním z faktorů, které přímo ovlivňují výši pojistného, které budete platit.

5. Poptejte se v práci.
Nemáme na mysli vyzvídání u kolegů, jak mají nastavené pojistné částky a kolik za své pojištění platí. Zjistěte si, zda vám zaměstnavatel v rámci benefitů nenabízí příspěvek na životní pojištění. V České republice je to oblíbený a rozšířený benefit, je tedy možné, že ho můžete využívat i vy, jen o tom zatím nevíte.

6. I životní pojištění občas potřebuje změnu.
Životní pojištění obvykle uzavíráte na celou řadu let dopředu, ale parametry nastavujete už na začátku. Je tedy naprosto normální, že čas od času bude třeba udělat změnu, většinou s nějakou větší životní událostí. Požadavky na pojistné částky většinou rostou s narozením dětí či pořízením nového bydlení. Mohou však také klesat, například v okamžiku, kdy už máte děti dospělé a samostatné. Stejně tak se v průběhu života mohou měnit vaše požadavky na připojištění. Zkuste si tedy s každým životním milníkem vzpomenout na své životní pojištění a zamyslet se, zda nepřišel čas na jeho úpravu.

7. Dobrá rada nad zlato
Neuzavírejte životní pojištění bez bližších informací. Někdo preferuje začít osobními radami a vysvětlením ze strany zkušených profesionálních poradců, jiní dávají přednost samostudiu například na internetu a teprve poté vše konzultují s odborníkem… Máte pocit, že nerozumíte základním věcem, zatímco všichni kolem vás se perfektně orientují? Nebojte, dost často je to přesně naopak. Pamatujte, že žádný učený z nebe nespadl a žádná otázka není hloupá.
 

Reklama