Zdraví

7 nejčastějších mýtů o šedém zákalu

Šedý zákal patří po šedesátce k velmi častým očním onemocněním. V souvislosti s ním se však objevuje celá řada mýtů a polopravd, na ty nejčastější se můžete podívat v našem přehledu.

1. mýtus Příčinou šedého zákalu je čtení při špatném světle

V žádném případě. Pravá příčina nemoci není známa, objevuje se ale v souvislosti se stárnutím – jedná se o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby starší 60 let. Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Ke vzniku šedého zákalu přispívá i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření a některá metabolická a celková onemocnění.

zákal

2. mýtus Šedý zákal se léčí pomocí očních kapek

Ne, šedý zákal nelze léčit léky, očními kapkami ani brýlemi, jedinou možností léčby je operace. Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné čočku z oka odstranit a nahradit ji (při krátké ambulantní operaci) čočkou umělou. Zvolit si můžete i nadstandardní způsob odstranění šedého zákalu, a to pomocí operace femtosekundovým laserem LenSx. Jedná se o nejmodernější metodu, při které laserový přístroj provádí část operace. Operace řízená počítači je velmi přesná, je zcela přizpůsobena každému pacientovi na míru a umožní rychlejší hojení.Zákrok však není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

3. mýtus S operací je lepší počkat, až šedý zákal uzraje

To je častý mýtus, který nemá opodstatnění. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější. Čím je šedý zákal větší,  tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje MUDr. Věra Kalandrová z Oční kliniky NeoVize. Vhodné načasování operace konzultujte s lékařem, ten zváží vaše obtíže, zhoršené vidění a veškeré výsledky vyšetření a doporučí vám to nejlepší řešení. Nespoléhejte na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času – šedý zákal se sice může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn bývá individuální, takže odhadnout, jak dlouho se bude vyvíjet právě u vás, je v podstatě nemožné. Proto také nepodceňujte preventivní oční prohlídky a ve vyšším věku navštěvujte lékaře jednou za jeden až dva roky.

4. mýtus I po operaci šedého zákalu je nutné nosit brýle

V každém případě je operace šedého zákalu ideální příležitost, jak snížit závislost na brýlích.  Umělá nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost. Většina osob po operaci šedého zákalu při aplikaci monofokálních nitroočních čoček nepotřebujebrýle na dálku. Kromě monofokální čočky ale můžete zvolit čočku multifokální, torickou či asférickou, záleží na vaší dioptrické vadě. Multifokální oční čočky vám zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenost i na dálku, torické nitrooční čočky korigují i astigmatismus a moderní asférické nitrooční čočky zlepšují vidění za šera a zhoršených světelných podmínek (jsou vhodné zejména pro řidiče). Takže při správně zvoleném typu nitrooční oční čočky můžete brýle definitivně odložit a získat ostrý zrak ve všech situacích.

5. mýtus  Čočku bude třeba za čas vyměnit

To je další častý omyl. Při operaci šedého zákalu je z oka odstraněna zkalená lidská čočka, která je nahrazena čočkou umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat. V každém případě se před operací vždy zajímejte, jaké čočky klinika používá.

zákal

6. mýtus  I po operaci se může čočka znovu zakalit

„Šedý zákal - zakalení vlastní čočky se vrátit nemůže. Co se může stát je zakalení pouzdra čočky do kterého se vkládá nová čočka. Tomu stavu se říká následný šedý zákal, je to vlastně buď jizevnatá reakce organismu, nebo se objevuje tzv. regenerovaná katarakta, vlákna čočky dorůstající s okrajových částí pouzdra čočky. Na výskyt této reakce má vliv jak materiál tak i tvar nitrooční čočky. Obecně nejmenší výskyt je po použití hydrofobní nitrooční čočky s ostrým (pravoúhlým) okrajem,“ vysvětluje prim. Radan Zugar z Očního centra Praha.

7. mýtus Operace probíhá v celkové anestezii a po operaci je nutná hospitalizace

Ne, celková anestezie se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně. Pro znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka se těsně před operací aplikují oční kapky. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně15-20 minut, délka záleží na náročnosti výkonu u konkrétního pacienta. Po zákroku je oko zakryto obvazem, ale bezprostředně po operaci můžete odejít domů. Operace druhého oka se pak provádí asi za 14 dní.

   
15.01.2015 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Kofola [*]

  Má sedmiletá dcera má vrozený šedý zákal. Už od narození má v oku šedou tečku, která je patrná na první pohled. Zatím jsme se operaci a výměně čočky vyhli, ale bohužel ji to v budoucnu nemine Sml15 U dětí je operace určitě náročnější než u dospělých, u kterých se jedná o ambulantní zákrok.

  superkarma: 0 19.01.2015, 12:30:45
 2. avatar
  [3] helmar [*]

  tak a teď mám dilema! Lékařka mi řekla, že mám začínající šedý zákal v levém oku, ale není ještě nutná oprace - počkáme. Takže se mám sama "trochu vnutit", než ještě nějakou dobu počkat?Sml80 Díky za příp. radySml79

  superkarma: 0 15.01.2015, 23:41:22
 3. [2] Le44 [*]

  Operujeme mnoho lidí, kteří nechávají zákal pořádně uzrát a pak je to mnohem delší a náročnější.

  superkarma: 1 15.01.2015, 18:14:04
 4. [1] Helena Svatková [*]

  Velmi zajímavý článek, jehož obsah je pro mne důležitý.Sml59Sml59

  superkarma: 2 15.01.2015, 14:37:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme