Zdraví

60 % matek si neověřuje informace o očkování, které se dozví mimo ordinaci praktického dětského lékaře

Očkování patří již několik let mezi aktuální a mediálně stále diskutovaná témata. Podle výsledků loňského průzkumu výzkumné agentury IMS Health* chrání své ratolesti tímto moderním nástrojem prevence 97 % matek dětí od 2 do 6 měsíců. Desetina matek nechává děti očkovat dokonce všemi relevantními vakcínami na trhu. 75 % matek by zároveň bylo proti případnému zrušení povinného očkování.

Na druhou stranu výzkum ukázal, že pouze čtvrtina maminek konzultuje informace, které získá z jiných než z lékařských zdrojů, s praktickým dětským lékařem svého dítěte. Celých 60 % z nich tyto informace neověřuje vůbec.

kid

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Cílem průzkumu bylo zmapovat názor matek dětí ve věku 2–6 měsíců na možnosti povinného a dobrovolného očkování dětí. Z celkového počtu 200 dotazovaných respondentek nechalo 97 % očkovat své dítě alespoň povinným očkováním. Desetina matek využila možnost chránit svého potomka všemi relevantními vakcínami na trhu. Dalších 56 % matek si k základním povinným vakcínám přibírá i řadu nepovinných. Pouhá 3 % matek nenechala své dítě očkovat vůbec.

75 % matek by bylo proti případnému zrušení povinného očkování

Od roku 2012, kdy byl podobný průzkum realizovaný poprvé, vzrostl počet matek, který se setkal s názorem, že očkování by mohlo být pro děti zátěží, a proto by mělo být pouze na dobrovolné bázi. Většinou o této možnosti četly na internetu (59 %) nebo ho viděly prezentovaný v televizi (36 %), případně ho slyšely interpretovat své přátele (21 %). Podle průzkumu však 75 % matek tento názor odmítá. Pouze 8 % si myslí, že rodiče by měli mít právo volby. Zbylé respondentky o této možnosti vůbec nepřemýšlely, případně spoléhají na doporučení lékaře.

 

O očkování koluje spoustu mýtů

Očkování představuje dosud nejvýznamnější nástroj prevence infekčních nemocí. Přesto o něm neustále koluje spousta mýtů a nepravd. „Oblíbeným argumentem těch, kteří nesouhlasí s očkováním, je, že nemoci se vymýtily dobrou hygienou. Podceňování významu očkování dobře znázorňuje příklad očkování proti Hemofilu influenzae skupiny B, který je původcem velmi závažného a život ohrožujícího onemocnění – epiglotitidy. Proti tomuto mikrobu se začalo očkovat cca před 10 lety a následně došlo prakticky k vymizení nemoci s tímto vyvolavatelem. Před 10 lety však rozhodně nebyly horší hygienické podmínky než v současnosti,“ uvádí MUDr. Alena Šebková, praktická lékařka pro děti a dorost, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Dalším z mnoha mylných dojmů je informace, že po prodělané nemoci má člověk celoživotní imunitu, a proto není potřeba se očkovat. „Po nemoci má člověk skutečně navozenu dlouhodobou (po některých nemocech i celoživotní) imunitu, nicméně po očkování také a v rámci kolektivní imunity je chráněna celá společnost nebo alespoň její velká většina celoživotně. Navíc nemoci podlehne oslabený organismus, tudíž závažný průběh či úmrtí po nemoci je mnohonásobně pravděpodobnější než po vakcinaci. Děti se očkují v plném zdraví, vyvolává se u nich tvorba protilátek, nikoli onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Šebková.


93 % matek získává informace o očkování u praktického dětského lékaře

Naprostá většina matek se radí o očkování s praktickým dětským lékařem svého dítěte a má od něj většinu informací. Polovina maminek hledá informace ještě na internetu, třetina z nich si nechává poradit od přátel nebo jiných maminek, 15 % studuje letáky a brožury. Pouze čtvrtina matek však informace, které získá z jiného zdroje než u doktora, s lékařem znovu konzultuje a ověřuje si jejich pravdivost. 60 % matek informace získané jinde neověřuje vůbec. Ostatní hledají další doplňkové informace na internetu nebo se poradí s přáteli a známými matkami.

66 % matek očkuje děti nepovinnými vakcínami – většinou se rozhodnou pro ochranu proti pneumokokům 

Z dostupných informací vyplývá, že 66 % matek se zajímá také o další možnosti ochrany svých dětí nad rámec povinného očkování a také se pro ni rozhodne. Téměř 40 % maminek nechá v prvním roce života svou ratolest očkovat proti pneumokokům, které mohou způsobit mimo jiné zápal plic či zánět středního ucha. Více než třetina matek považuje za důležité očkování proti meningitidě, rychle probíhajícímu infekčnímu onemocnění, na které až každý desátý pacient umírá během prvních 24–48 hodin od prvních příznaků. Téměř třetina matek pak dopřává dětem ochranu proti rotavirům, infekci způsobující silné průjmy a zvracení, které mohou vést až k dehydrataci.

* Průzkum IMS Health, červen – červenec 2015, n=200

   
11.05.2016 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [15] AmeA [*]

  Sml59Sml59

  superkarma: 0 11.05.2016, 20:59:23
 2. avatar
  [14] hašlerka [*]

  Mickey Mouse — #12 lépe bych to nenapsala Sml59

  superkarma: 0 11.05.2016, 18:33:31
 3. [13] Goldenhair [*]

  Mickey Mouse — #12 víceméně s vámi souhlasím, je to vždycky risk a pravděpodobnost nežádoucích reakcí malá např. 99,9% ale ty maminky, které to potká, tak si říkají, proč zrovna my a naše dítěSml68Sml68Sml68 svinstvo je všude kolem nás, ve vzduchu, ve vodě, v půdě, v potravinách, v lécích atd. a člověk už nemá šanci se mu vyhnout..

  nejsem proti očkování, ale jsem pro bezpečné vakcíny, které nebudou mít závažné trvalé následky pro očkované...

  a pokud má někdo jiný názor než ostatní, nemusí ho hned titulovat kravkama apod.

  superkarma: 0 11.05.2016, 15:40:37
 4. avatar
  [12] Mickey Mouse [*]

  Dámy, pravděpodobnost vážných následků po nemoci je nesrovnatelně vyšší než pravděpodobnost následků po očkování. Sml80

  Ano, i po očkování mohou nastat nečekané reakce a někdy i vážné následky. Ale přesto je očkování mnohem bezpečnější než mnoho jiných činností, které s dětmi běžně děláte (a nepřemýšlíte nad tím). Naopak jsou očkovací vakcíny jedny z nejlépe testovaných (a proto nejbezpečnějších) přípravků na trhu. Nebezpečnější je např. jídlo ze školní jídelny nebo jízda MHD, kde se dítě může nakazit infekcí a prodělat závažné komplikace.

  Vaše chápání očkování je navíc nesprávné v tom, že považujete chemické látky ve vakcínách apriori za "svinstvo", ačkoliv přírodní potraviny také obsahují spoustu různě "nebezpečných" látek a tyto jsou zdraví prospěšné. (Přemýšlely jste někdy co obsahuje (kyseliny, barviva, enzymy, rozpouštědla...) obyčejné jablko?)

  Ve skutečnosti je případů nežádoucích reakcí na očkování velmi malé množství. Také případný průběh choroby u očkovaného dítěte je mnohem slabší a následky nepravděpodobné. Zatímco v případě nákazy neočkovaného dítěte jsou těžký průběh a vážné následky časté.

  Takže - i když chápu vaše osobní špatné zkušenosti - je určitě vhodnější očkovat (a riskovat zřídkavé následky) než neočkovat (a riskovat mnohem častější a vážnější následky).

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #13
  2. na komentář reaguje hašlerka — #14
  superkarma: 2 11.05.2016, 15:18:59
 5. [11] klejkyna [*]

  K.tosovska — #4 To je mi moc líto.. Je to strašné.. Právě před tímto očkováním mi něco u druhé dcerky řeklo, že ne.. a začala jsem se zajímat.. Tato vakcína je asi pěkné svinstvo - mnoho špatných reakcí je po ní.. - Viz např. v diskuzi na Modrém koníku, je tam i videoreportáž o dvojčátkách, předčasně narozených, na což se nebralo při očkování vůbec zřetel.. také na Nežádoucích účinkách očkování je toho také dost.. To píšu pro ty, co by chtěly někam mrknout a nemají tolik času se pídit.. Přeji hodně štěstí a pokroků ve vývoji synka..

  superkarma: 0 11.05.2016, 10:59:28
 6. [10] Ricardo [*]

  klejkyna — #8 Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 11.05.2016, 10:47:03
 7. [9] klejkyna [*]

  Goldenhair — #7 Přesně tak..

  superkarma: 0 11.05.2016, 10:42:14
 8. [8] klejkyna [*]

  Ono je hrozně jednoduché - říct kravky.... bla bla bla, když o tom člověk téměř nic neví, prostě převezme většinový názor.. Jinak nejsou ojedinělé zdravotní komplikace po očkování i dospělých lidí..tak si to ty "nekravky" mohou vyzkoušet na sobě.. takový neurotoxický hliník, formaldehyd, ovčí, hovězí krev a další pěkné věcičky jim určitě udělají dobře.. Na každém léku i volně prodejném je uvedeno - pečlivě čtěte příbalový leták.. Zeptám se - komu daly automaticky tento příbalový leták od vakcíny k přečtení před očkováním???? Těch nežádoucích účinků není nijak málo, stačí jen se zamyslet a věnovat tomu trochu času..

  1. na komentář reaguje Ricardo — #10
  superkarma: 2 11.05.2016, 10:41:33
 9. [7] Goldenhair [*]

  bobani — #2 i naočkované dítě může onemocnět nemocí, proti které bylo očkováno, takže očkování není samospasitelné, je to velký byznys farmaceutických firem. a pokud si přečtete pár článků, z čeho se vyrábějí ty vakcíny, tak vám bude na blití, že něco takového necháte pícháte dobrovolně svým dětem a vnučkám...

  1. na komentář reaguje klejkyna — #9
  superkarma: 2 11.05.2016, 10:26:50
 10. [6] Goldenhair [*]

  baraval — #3 K.tosovska — #4 baraval — #5 to je mi moc lítoSml79

  já jsem dala jenom povinné očkování a vždycky se modlila, aby to na dětech nezanechalo následkySml68

  superkarma: 0 11.05.2016, 10:23:59
 11. avatar
  [5] baraval [*]

  K.tosovska — #4 Bohužel, K.tosovska, Vám musím dát zapravdu. Z dítka, které začínalo žvatlat, přetáčet se, byl najednou ležák. První diagnóza smrt, pak ležák. Láska a péče dokázaly malého nakopnout až do nynější fáze, kdy chodí a je veselý kluk. Budou mu tři, hrubá motorika velmi špatná, rovnováha v háji, mluva téměř žádná....My to máme potvrzeno primářem neurologie.

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #6
  superkarma: 0 11.05.2016, 09:34:17
 12. [4] K.tosovska [*]

  Tak nas kluk po MMR vakcine ztratil na roce a pul skoro veskere dovednosti, takze ze zdraveho ditka, ktere zvatlalo, tapkalo, jedlo.. Byl lezak. Dnes v peti letech mi rekne mama, coz je velky uspech, ma retardaci celkoveho vyvoje, aspergeruv syndrom, disfazii, hruba motorika se stale nedotahla, takze porad pada.. A ano, je to opravdu z ockovani, potvrzeno neurologem, takze nez zacnete titulovat, neco si zjistete.. Podobmych pripadu je kolem me mnoho.

  1. na komentář reaguje baraval — #5
  2. na komentář reaguje Goldenhair — #6
  3. na komentář reaguje klejkyna — #11
  superkarma: 0 11.05.2016, 09:29:05
 13. avatar
  [3] baraval [*]

  MIlé dámy, nevím, jestli patřím také do škatulky "kravka", ale malý se narodil naprosto zdravý a během očkování hexou a na rotaviry utrpěl nevratné doživotní následky. Očkování vyvolalo reakci až do mozku a malý má mnoho mozkomíšního moku v hlavičce a následkem toho navždy makrocefalii. Dovolte tedy, abych oponovala na veškerá očkování. Ač jsem upozorňovala lékařku včas, byla jsem odbyta slovy, že některé děti mají prostě větší, "starostenskou" hlavu. Pak už nastal kolotoč. Kdybych měla dnes tu možnost, hodně bych očkování zvažovala! To jen píši za sebe, co se může stát vlivem očkování.Sml15Sml68

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #6
  superkarma: 0 11.05.2016, 09:21:16
 14. [2] bobani [*]

  nechápu ty kravky které se soudí kvůli povinnému očkování . následků je podstatně méně než když naočkovat děti nenechají . a souhlasím se soudem , kdy školky mají právo neočkované děti nepřijmout . vnučky mají základní i další - proti žloutence , klíšťovce atd .

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #7
  superkarma: 0 11.05.2016, 08:30:42
 15. [1] Andreadornova [*]

  Syn má jen základní očkování a je pravda že další vyhledávání se nekonalo Sml15

  superkarma: 0 11.05.2016, 07:45:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme