Bulvár

5 utěrek, kostkovaných, v barvě hnoje a slámy

Když jsem se opět stěhovala od rodičů a nebylo to do podnájmu č. 37, anóbrž do vlastního bytu - tedy do matčina bytu, protože byl v místě, kde jsem potřebovala bydlet, zatímco můj dům je sice hezčí, ale trochu z ruky, asi 300 km, tak se mi máti snažila udělit spoustu dobře míněných rad. I výbava byla. Takže mi bylo přiděleno:
5 utěrek, kostkovaných, v barvě hnoje a slámy,
7 froté ručníků různých barev a velikostí,
neúplná sada příborů, které byly v krabici ve sklepě, protože si máma pořídila lepšejší,
neurčitý počet nádobí, které se nikomu nehodilo, vesměs rozličné reklamní sklenice a hrnky,
troje povlečení, opět různých barev a s drobnou vadou v tom smyslu, že používám mrňavé zápaďácké polštářky, ne ty velké místní, takže se mi místní povlečení nehodí,
vázu ve tvaru slona po babičce,
nerezovou pánev, bez teflonu nebo něčeho takového,
omáčník,
záclony doprovozené komentářem "To si nařasíš, jak potřebuješ, je tam našitá řasicí páska.",
stojan na toaletní papír a štětku,
sadu ozdobných dóz na sušenky. Bez sušenek.

Já si tu spoušť prohlédla a maminku jemně odmítla. Že bych si s dovolením vzala ty příbory, že ty mám spojené s dětstvím, ale stojan na hajzlák že fakt nechci. Ani ty povlečení a utěrky.
"A na co si budeš dávat ten papír?" zeptala se máti.
"Radši na zem, než abych se musela koukat na tohle."
Nakonec jsem si byt zařídila podle svého. Utěrky mám černé, ručníky bílé. Záclony žádné. Obývák taky žádný, na co? Místnost vyhrazená sezení u televize je nejpádnějším důkazem úpadku civilizace a v tom já nejedu. Na záchodě není stojan na papír, ale polička z popelnice, vybavená poučnou i zábavnou literaturou a na dveře jsme nalepily mapu severní Evropy, protože jsme neměly sílu je natírat.
Máti přijela na inspekci. První, z čeho málem dostala psotník, bylo zjištění, že všecko hnědé bylo odhněděno. To příšerné obložení v chodbě (hnědé), které bylo v módě někdy kolem r. 1985, sice nešlo sundat, protože za ním byla omítka jako v chlívku, ale šly zatmelit spáry mezi prkýnky a hlavně šlo natřít bílou fermeží. Když se ještě zrušil hnědý koberec a pod ním jiný hnědý koberec, abychom nalezly téměř secesní dlažbu se vzorem slunečnic, a když zmizely hnědé tapety, najednou byla z hnědého doupěte prostorná hala. Máti ovšem naříkala, že ten jekor v předsíni byl skoro nový a tapety ještě zachovalé a tolkéj škody. Kočka k mámině neradosti přispěla taky, protože si sedla před mámu, řekla "Mňaaau-uuuuau", což znamenalo "Obdivuj mě", a později se jí usadila na klíně a otřela všechny své volné bílé chlupy do jejího černého svetru na znamení přízně.
Matka od té doby vypráví, jak jsem nepraktická, ale myslím, že to je věkem. Občas to prokládá tím proslulým "My jsme byli jiní, lepší, míň rozmazlení". Možná je to pravda, ale s hnědožlutými utěrkami bydlet prostě nebudu.

Výbava je docela dobrá věc, což o to, ale jako u každého daru je vhodné si nějak diskrétně zjistit, co vlastně obdarovaný chce.
Vaše čtenářka Gentiana


K tomu není co dodat :-) Díky moc a zdravím! A máte recht!

   
23.04.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Henri [*]

  gentiana: kuchyň velikosti stodoly ti závidím. já mám asi 3x3 metry (necelé) v bývalé jakoby předsíni našeho statku. útulné by to tam snad i bylo, ale já chci v kuchyni velký stůl, hodně židlí (ty taky mám, ale v obýváku). a návštěvy sedí u toho stolu, nezapínám jim totiž televizi, jak je někde zvykem a ani nemáme konferenční stolek (nějak nejsme pojídači brambůrků a jiných zobání). akorát musí vždy počkat až uvařím ty čaje a kafata, v kuchyni je ani do rohu nemůžu postavit, překáželi by. konverzujeme až když nesu na stůl.

  superkarma: 0 23.04.2007, 15:08:15
 2. [11] gentiana [*]

  carrom: No právě. Já hnědou nezatracuju, pouze ji silně nemám ráda, takže ji neprovozuju. A taky mi vadí, že když lidi neví a nechce se jim přemýšlet, tak si to pořídí hnědé. Jinak mám ráda hnědou v přirozeném prostředí: kafe, čokoláda, dřevo, některé kousky mojí kočky.....
  oalison: mám kuchyň velikosti stodoly akdyž návštěva bude sedět na židli a ne na kanapi, tak se nezblázní. A v pracovně se sedá na zemi, proč ne.

  superkarma: 0 23.04.2007, 13:30:42
 3. avatar
  [10] monis * [*]

  Mám podobnou zkušenost.S bývalým manželem jsme se nastěhovali do domku,kde bylo všechno,ale...kuchyň šílená hnědá a k tomu kachličky ala cibulák...brrr,to bylo první co šlo dolů,na linku jsem hodila tapetu a hned ta kuchyň vypadala jako nová...Jídelni soupravu jsem nikdy neměla,talíře,skleničky,nádobí,bylo vše co už nepoužívala tchýně...Nějakým nedopatřením se mi vždycky stalo,že jsem pár "vzácných"kousků rozbila,opravdu to nebylo úmyslně....Časem jsem si pořizovala to co se mi líbilo...No a k té hnědé,nikdy mi nijak nevadila,ale když se podívám zpětně-hnědá linka,hnědý lino,koberec v obýváku v téže barvě...ona asi dřív jiná barva snad ani nebyla:-)...Teď po rozvodu bydlím v podnájmu a jsem ráda,že mám kde bydlet...Když se rozhlídnu kolem-hnědý nábytek,ale to je asi normál,koberec-barvy hnědočervené,ale je aspoň vzorovaný a líbí se mi...Řekla bych,že to tu mám docela hezké,takže asi záleží jaká hnědá to je,styl 80léta byl asi horší,teď se najdou věci,které jsou hezké...Nyní přemýšlím o koupi vlastního bytečku,a když tak koukám do časopisů,letáků a pod.tak nevím vůbec jak si ho zařídit,asi bude spíš záležet na tom kolik bude na všechno financí.Vím jen jedno,bude hezky barevný...

  superkarma: 0 23.04.2007, 13:23:15
 4. avatar
  [9] Henri [*]

  po třech letech byla u nás máma s tátou na návštěvě (bydlí 450 km daleko a moc se jim jezdit nechce). zkritizovala snad všechno, dokonce jsem se musela zodpovídat, proč kupuju nové misky na salát, když ona mi dala přece dost hezké... atd, atd. na sedací soupravu si našašila nějakou deku jako přehoz (nesnáším přehozy), asi aby měla pořád co rovnat po holkách a zakazovat jim, aby po tom skákaly. ale hlavní důvod byl, aby tu sedačku neošoupaly. vybavilo se mi moje dětství... ano, nikdy jsem na sedací soupravě neseděla. až na té, kterou jsem si koupila sama.

  superkarma: 0 23.04.2007, 12:59:35
 5. avatar
  [8] Olka [*]

  oalison: V naší kuchyni si ještě žádná návštěva nestěžovala. Nejprostornější místnost v bytě, stůl pro 8-10 lidí, dostatek jídla na dosah ... Od té doby, co nemáme obývák, nijak ho nepostrádám, jeho zrušení považuji za jeden ze svých nejlepších nápadů.

  superkarma: 0 23.04.2007, 12:05:05
 6. avatar
  [7] oalison [*]

  Já bych se obýváku nezříkala, já to mám jako společenskou místnost pro návštěvy, přeci jenom posadit je do kuchyně nebo do ložnice na postel, no nevím nevím...

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:47:02
 7. avatar
  [6] carrom [*]

  Už po pár řádcích jsem poznala, že to psala Gentiana Pokud budu při příležitosti svého odletu z hnízda taky vybavena takovými poklady, nejspíš za ně poděkuji a obratem se je budu snažit udat v bazaru, třeba za to ještě něco dostanu A hnědou bych nezatracovala - pokud budu moci zařídit koupelnu podle sebe, bude bílá, doplněná tmavohnědou a možná nějaké oranžové doplňky. I když, přítelovi rodiče mají byt ve všemožných nahnědlých odstínech a vypadá to děsně (typická stará obýváková stěna, nová rohová sedací souprava v béžové barvě s květinovým vzorem, koberec =další hnědá, všudypřítomný hnědorůžový váleček... ).

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:32:48
 8. [5] gentiana [*]

  secret: ale ne, rodina je v pohodě. Máma bohužel občas dobro nečiní, ale páchá, navzdory všem. Byt jsem upravovala s kamarádkama, když máti byla bezpečně mimo Evropu, aby se náhodou nezjevila s ochotou pomáhat:D

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:25:16
 9. [4] mixosaurus [*]

  tak takovéhle problémy dobře znám. Moje mamka se alespoň snažila a ikdyž nějaký ten servis byl starší a pamatoval babičku, vždycky byl v pořádku a komplet. zato mamka přítele, ta nám dala všechno co jí napadlo. ona už to prostě nepotřebovala, koupila si totiž lepší a moderní. celý měsíc jsem nedělala nic jiného, než že jsem postupně opatrně vyhazovala věci, které opravdu nebyly k užitku. musela jsem ale opatrně, abych přítele moc nepobouřila. nedá v tomhle na svou máti dopustit. Takže tu mám stejně ještě několik úplně hrozných hrnků, sklenice ze všech možných akcí a příšerné povlečení po babičce.

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:54:46
 10. [3] murat [*]

  koukám rodinné vztahy nic moc podle stylu psaní

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:41:59
 11. avatar
  [2] gerda [*]

  Mně by možná způsobovaly kopřivku ty smuteční utěrky, ale proti gustu žádný dišputát

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:40:45
 12. avatar
  [1] Kadla [*]

  Nesnáším hnědou barvu v bytě. Postupně se mi podařilo přesvědčit i rodiče, aby byl inovovali (podobným způsobem jako autorka článku), ale trvalo to skoro 10 let . A jekory - no fuj . Jo a vůbec nejlepší jsou takové ty doma vyrobené rohové bary natřené lesklým tmavě hnědým lakem nebo (ještě líp) mahagonem . Kdysi jsme chtěli vyměnit byt a v jednom, na který jsme se šli podívat, tahle zrůdnost byla. Málem jsem se hrůzou počůrala

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:40:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme