Zima je tu a s ní i sezóna chřipek a nachlazení. Ne že by se jednalo o extrémně vážná onemocnění, ale rýma, kašel, horečka a bolest hlavy nás dokáží pěkně potrápit. Během tohoto období se vyhýbáme kašlajícím lidem, zvyšujeme své hygienické návyky, pojídáme vitamíny a otužujeme se, přesto nás dříve nebo později některý z příznaků zastihne. Pokud jste nezvládli prevenci, je načase začít s nachlazením bojovat.  A protože neexistuje žádný lék, který by nás tohoto trápení zbavil, přinášíme vám 5 tipů, jak se nachlazení zbavit.

 1/ Dostatek tekutin

OmronPrvním tipem, jak můžete bojovat s nachlazením, je pití dostatečného množství vody. Doporučuje se vypít až 4 litry denně. Voda okysličuje krev, čímž napomáhá vyplavovat bakterie a viry z vašeho imunitního systému a udržuje tělo hydratované. Pití vody je také extrémně důležitý při horečce, kdy pocením dochází ke ztrátě tekutin. Svůj pitný režim můžete obohatit také o slabé zelené a bylinné čaje nebo si do vody nakrájený čerstvý zázvor.

 2/ Zinek

Dalším účinným krokem v boji proti nachlazením, je užívání zinku. Zinek napomáhá našemu imunitnímu systému bojovat s bakteriemi a viry, čímž zkracuje průběh běžného nachlazení. Pro své tělo ho můžete získat z některých potravin nebo ve formě potravinového doplňku. Mezi potraviny bohaté na zinek řadíme například dýňová semínka, játra, ořechy a veškerou zelenou listovou zeleninu.

3/ Kloktání slané vody

Proti bolestem v krku, které často nachlazení doprovázejí, kloktejte slanou vodu. Kloktáním vyplavíte z dutiny ústní a hltanu choroboplodné zárodky. Do sklenice vlažné vody přidejte lžičku kuchyňské nebo mořské soli. Sůl má dezinfekční účinky a zvlhčuje sliznice, což vás zbaví nepříjemného škrábání v krku. Pro zajištění účinku kloktejte několikrát za den. A pokud je vám chuť slané vody nepříjemná, ochuťte si ji lžičkou medu.

4/ Zábal

Proti horečce, dalšímu příznaku nachlazení, pomůže vlhký zábal. Obklad položte na čelo, do podpaží nebo do oblasti třísel. Ujistěte se, že obklad není příliš studený. Nechte ho působit do doby, než se začne zahřívat. Zábal opakujte každou půl hodinu, dokud teplota neklesne. Cílem není horečku úplně srazit, ale pouze navodit tělu pocit úlevy.

5/ Inhalace prospějí dětem i dospělým

I samotná rýma je pro dospělé nepříjemná, natož pak pro dítě. Odsávání přináší pouze krátkodobou úlevu a dny s rýmou či kašlem se zdají nekonečné. O nocích ani nemluvě, když dítě leží, je to ještě horší. Vhodným řešením při těchto obtížích je inhalační léčba, která dokáže přinést rychlou a účinnou úlevu nejen dětem, ale i dospělým. Zvlhčení dýchacích cest totiž prospěje každému z nás, obzvláště v topné sezóně.

Jak správně inhalovat

Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10 až 15 minut. Je-li vaše dítě nachlazené nebo trpí opakovanými alergickými záchvaty, zvyšte frekvenci na dvě až tři inhalace denně. Prostřednictvím masky nebo náustku se do plic dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, čehož při běžném „napařování“ nad hrncem s horkou vodou rozhodně nedocílíte. Aerosolová terapie umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba. Pokud si však sami připravujete léčivo pro inhalaci, je velmi důležité, abyste dodržovali předepsané instrukce. Léčivo připravte dle předpisu či příbalového letáku.

Na inhalaci je potřeba klid, proto odborníci doporučují inhalovat nejlépe před spaním. Dohlédněte na to, aby vaše dítě pohodlně a vzpřímeně sedělo. Pokud je dítě netrpělivé či neposedné, zkuste mu během inhalace najít nějakou zábavu, společně můžete koukat třeba na pohádku. Nasaďte dítěti masku, zapněte inhalátor a nechte ho, ať pomalu a zhluboka dýchá, dokud nespotřebuje všechno. Pravidelné inhalování slouží jako účinná léčba i prevence celé řady respiračních onemocnění. Používání inhalátoru při prvních příznacích nachlazení zabrání propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím sníží i riziko nezbytnosti nasazení antibiotik.

Tip:

OmronKvalitní inhalátor OMRON zakoupíte s přibaleným edukačním CD, které obsahuje animované video „Ahoj, já jsem inhalátor“ na zpříjemnění inhalace pro ty nejmenší.

Žlutý inhalátor OMRON C801 KD (s postavičkami pro děti) a přibaleným edukačním CD je dostání v lékárnách a zdravotnických prodejnách za doporučenou cenu od 1 479,- Kč.

Inhalátor OMRON C802 v bílém provedení (bez postaviček) zakoupíte za doporučenou cenu od 1 376 Kč.

Reklama