Rodina

5 tipů, jak najít práci po mateřské

Rodičovská dovolená pro maminky představuje krásné, ale zároveň náročné životní období. Často se, možná i kvůli slovu „dovolená“, zapomíná na to, že péče o miminko či batole se hravě vyrovná zaměstnání na plný úvazek, navíc bez volných víkendů a skutečné dovolené.

mother

Doba strávená doma s potomkem uteče jako voda a po ní čeká matky návrat do práce. Některé z nich směřují zpět do původního zaměstnání, ty méně šťastné musí hledat nové uplatnění na pracovním trhu. Maminky, jež by po mateřské rády změnily své profesní zaměření a rozšířily své možnosti v pracovní oblasti, se mohou obrátit na Národní soustavu kvalifikací, která nabízí řadu možností dalšího vzdělávání. Protože skloubení profesního života s mateřskou rolí není vždy snadné, přinášíme pětici tipů, které vám hledání nového zaměstnání a návrat do pracovního koloběhu pomohou usnadnit.

1)   NEPROPADEJTE PANICE

Odhodlání a zdravá sebedůvěra představují první krok k úspěchu. Péče o ratolest vyžaduje spoustu lásky, trpělivosti, ale také vynikající organizační schopnosti a umění být stále ve střehu. Pokud jste dokázala připravit malého človíčka na předškolní docházku, budou se vám pracovní výzvy, které byste dříve považovala za náročné, zdát o poznání jednodušší.

2)   UJASNĚTE SI SVÉ MOŽNOSTI

Některá zaměstnání jsou časově náročnější než jiná. Než začnete pátrat po konkrétních pracovních nabídkách, svolejte rodinnou radu a proberte se svými blízkými své představy o budoucí práci a fungování domácnosti. Kolik času zaměstnání můžete věnovat? Jste ochotná za prací dojíždět? Mohou vašeho potomka pohlídat prarodiče či partner? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zúžit výběr nového povolání. 

3)   POSUŤE SVOU KARIÉRU NOVÝM SMĚREM

Mateřství zpravidla zamíchá s životními prioritami a plány. Uvědomila jste si během rodičovské dovolené, že by se vaše další profesní kariéra měla ubírat novým směrem? Pokud byste se ráda realizovala v nové pracovní oblasti, ale chybí vám potřebný doklad vašich schopností, řešením může být rekvalifikace. Ta vám umožní získat nové znalosti, zvýší vaše šance na kariérní růst a budete se díky ní moci věnovat zaměstnání, jež vás bude bavit a naplňovat. Informace o možnostech profesního vzdělávání spolu s aktuální nabídkou kvalifikací naleznete na webovém portálu www.narodnikvalifikace.cz.

4)   HLEDEJTE ALTERNATIVNÍ PRACOVNÍ ÚVAZKY

Někteří zaměstnavatelé nabízí matkám s malými dětmi alternativní formy práce, díky nimž mohou lépe sladit pracovní a rodinný život. Patří mezi ně například zkrácené úvazky, flexibilní pracovní doba či možnost práce z domova. Umožní vám lépe rozdělit čas mezi zaměstnání a rodinu a zajistí plynulejší přechod z mateřské dovolené do pracovního procesu.“Pokud uchazečka stojí o zkrácený úvazek, je důležité tento fakt s potenciálním zaměstnavatelem probrat co nejdříve, ideálně již v životopisu,“ upozorňuje manažer Národní soustavy kvalifikací a odborník na oblast lidských zdrojů Aleš Křížek.

5)   PŘIPRAVTE SE NA PRACOVNÍ POHOVOR

Pohovory bývají zpravidla stresující, pro maminky po mateřské, které na delší dobu vypadly z pracovního prostředí, to platí dvojnásob. To, že jste v uplynulých letech věnovala pozornost spíše rostoucím zoubkům, však nijak nesnižuje vaše vzdělání, schopnosti či dovednosti. Personalista vás během pohovoru může zaskočit otázkami na vaše soukromí, rodinnou situaci nebo plánování dalšího potomka, proto je užitečné vědět, že na podobné osobní dotazy nemusíte odpovídat.          

O portálu Vzdelavaniaprace.cz

Prostřednictvím portálu www.vzdelavaniaprace.cz se systém Národní soustavy kvalifikací snaží pomoci lidem získat celostátně platné osvědčení, které zaměstnavatelům dokládá, že mají na danou pozici požadované znalosti a dovednosti. Na webu vzdelavaniaprace.cz naleznou žadatelé kromě nabídky práce také podrobný popis své potenciální či vysněné práce a požadavky, které pro danou pozici musejí splňovat. Web poskytuje vedle rozsáhlého přehledu volných míst i seznam vzdělávacích kurzů a zkoušejících, kteří mohou zájemce na volná místa dostatečně připravit.

O Národní soustavě kvalifikací

Národní soustava kvalifikací je průběžně budovaný, státem podporovaný a občany i zaměstnavateli využitelný registr profesních kvalifikací existujících na pracovním trhu v ČR. Umožňuje zájemcům získat celostátně uznávaný certifikát o jejich profesní kvalifikaci, aniž by museli zasednout do školních lavic. Pomáhá všem, kdo se vydávají na cestu za lepší prací s cílem získat plnohodnotnou kvalifikaci a lepší pracovní uplatnění. K březnu 2015 bylo schváleno 688 profesních kvalifikací a bylo vykonáno přes 111 000 zkoušek.

   
20.08.2015 - Finance a práce - autor: (red)

Komentáře:

 1. [13] NatasaZ [*]

  Ty běžné pracovní weby často uvěřejňují hlavně call centra a podobně a ty opravdu dobré nabídky většinou rychle hned zase zmizí. Mně se podařilo najít práci na 248.cz, kde se vyhledávají nabídky, které uveřejnili přímo jednotlivé firmy na svých stránkách. Doporučuji mrknout :)

  superkarma: 0 15.09.2017, 16:38:30
 2. [12] Johanuska [*]

  Ještě dva skromné tipy ode mě. Za prvé se můžete sama posunout dál - ať již studiem (např. máte-li bc., dodělejte si magisterský titul, třeba titul MSc - dá se i z domova), jakoukoliv tvorbou, či sebevzděláváním.

  Druhá věc víceméně patří k vašemu pátému bodu, ale připravte si pořádné CV a motivační dopis, rozhodně vám to pomůže dostat se k pořádnému pohovoru.

  PS: K tomu, že na dotazy jako jestli chcete dalšího potomka nemusíte odpovídat. Je to sice pravda, ale prakticky každý poradce vám řekne, že je lepší na tuto otázku odpovědět. A dostanete-li jednu z osobních otázek, které by se pokládat neměly, pak je otázkou zamyslet se nad tím, zda se skutečně jedná o firmu, ve které chcete pracovat.

  superkarma: 0 17.02.2016, 18:38:33
 3. [11] Luca22 [*]

  Leena — #9 To je pravda, ze zákona se nikam děti psát nemusí. A zaměstnavatel podle mě ani nemá právo se tě na to ptát. Stejně tak se nemůže zeptat, zda plánuješ mít rodinu. Ačkoliv obvykle to skrývá za takovým tím: Kde se vidíte za 5 let. Tady je krátký článek, ohledně otázek na pohovoru a jak se na ně připravit: http://www.easy-prace.cz/poradna/7-otazek-pri-pohovoru-a-tipy-jak-se-na-ne-pripravit

  superkarma: 0 02.09.2015, 15:35:36
 4. [10] kabalenka [*]

  Leena — #9 a jak se kamarádce podařilo děti zatajit? To se zaměstnavatel nedivil, jak to že x-let (když byla na mateřské) nepracovala nebo si vymyslela, že v tu dobu něco dělala?

  superkarma: 0 02.09.2015, 09:15:30
 5. [9] Leena [*]

  Rikina — #3 pokud to byla nejdůležitější podmínka, tak chápu, že ty paní psaly zbytečně.

  Na druhou stranu jsem zažila, že sháněli v soukromý firmě na určitou práci a měli celkem hodně požadavků a já nesplňovala všechny, ale většinu jo. Zavolala jsem jim, že to splňuju z většiny, ale že neumím to a to, ale že jsem dělala něco podobnýho a tak si myslim, že bych se to rychle naučila. A tu práci jsem dostala! (nikdo dokonalej se asi nenašel)

  Jinak při shánění zaměstnání je ještě jedna možnost: pokud jste nebyli moc let na mateřský, existenci dětí prostě nikam nepsat (není to zákonná povinnost).

  Já to tak nikdy neudělala, ale kamarádka jo a přijali ji. Když měla donést papíry na personální, tak se divili, že má děti Sml30 ale už si ji nechali.

  1. na komentář reaguje kabalenka — #10
  2. na komentář reaguje Luca22 — #11
  superkarma: 0 27.08.2015, 22:09:49
 6. avatar
  [8] jiti [*]

  Já mám spíš opačný problém. Sháněli jsme k nám do kanceláře paní. Sama jsem měla trošku problém se po MD uchytit, chtěla jsem proto dát šanci mamince s malým dítětem. Zvláště u nás se nehraje na pracovní dobu od - do jen musí mít svou práci hotovou a je jedno jestli chodí na pět nebo na deset. Oslovila jsem pár maminek z životopisů a dostalo se mi no ale já mám malé děti, já nemůžu, a k vám se špatně dojíždí a mě by musel vozit manžel apod. .. Od té doby matku po MD NE!

  superkarma: 1 24.08.2015, 07:55:22
 7. [7] bobani [*]

  naštěstí už tento problém dávno nemám

  superkarma: 0 20.08.2015, 19:14:35
 8. [6] Boros [*]

  jureckova — #5 souhlasím

  superkarma: 0 20.08.2015, 17:33:04
 9. [5] jureckova [*]

  bod 4 je mimo realitu Sml68 zkrácené či flexibilní úvazky a práce z domova jsou výjimkou ... uvádět žádost o toto do životopisu znamená dostat se okamžitě na hromádku "NE"

  1. na komentář reaguje Boros — #6
  superkarma: 2 20.08.2015, 14:11:59
 10. avatar
  [4] RenataMor [*]

  s dětma si připadám jako prašivá

  superkarma: 0 20.08.2015, 11:07:30
 11. [3] Rikina [*]

  No... před měsícem jsme vyhlásili výběrové řízení na místo asistentky. Podmínka byla mluvit rusky. Aktivně mluvit, psát, telefonovat, vyřizovat korespondenci v ruštině... přihlásilo se víc než 30 ženských, ale tu podmínku splňovaly slovy dvě. To je potom těžké, když si někdo ani pořádně nepřečte tu nabídku, hrne se na výběrové řízení a až na místě zjistí, že teda vlastně neumí to, co se po něm chce. A pak se cítí ublíženej. Sml80

  1. na komentář reaguje Leena — #9
  superkarma: 0 20.08.2015, 11:02:38
 12. [2] funnka [*]

  lidicka — #1musíte být z velkýho města,když má ještě po roce 2x týdně kam jít se zeptat.Já bych za chvíli nevěděla.

  superkarma: 1 20.08.2015, 10:19:16
 13. [1] lidicka [*]

  Dcera hledá práci už pomalu rok - po rodičovské dovolené. Má kvalifikaci, bohužel však jen 1/2 roční praxi v oboru. Na pohovory chodí minimálně 2x týdně, všude ji řeknou, že se ozvou. Někteří se neozvou vůbec, jiní se ozvou s tím, že vzali jinou uchazečku s delší praxí. Ale kde má vzít praxi, když ji nikam nevezmou???? No a kromě "handikepu" - nemá praxi, je tady ještě další (který však žádný zaměstnavatel vám do očí neřekne) a to je malé dítě.... Sml80

  1. na komentář reaguje funnka — #2
  superkarma: 1 20.08.2015, 06:13:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme