Novinky

5 největších mýtů a pravd o ženské menopauze

Klimakterium, známější spíše pod označením menopauza či lidověji přechod, je přirozený stav v životě každé ženy. V tomto období se utlumuje funkce vaječníků, následkem čehož se snižuje tvorba ženského hormonu estrogenu. Žena v menopauze přestává menstruovat a nastupuje neplodnost. Tyto změny jsou často doprovázeny řadou specifických, méně příjemných příznaků, pocitů a obtíží. Menopauza bývá navíc opředena mnoha mýty. Přiblížíme vám pět z nich, které mezi lidmi kolují či kterých se ženy nejčastěji obávají, a ukážeme vám, co je na nich pravdy.

Mýtus: Všechny ženy na planetě prožívají klimakterium stejně.“

Pravda: Málokdo ví, že ženy na severu prožívají období přechodu zcela jinak než ženy na jihu. Menopauza totiž nefunguje u všech žen na Zemi stejně. „Čím severněji od Česka se přesuneme, tím je nástup menopauzy dřívější. To, jak intenzivně ji ženy prožívají, je také částečně otázka barvy pleti. Platí, že ženy se světlejším tónem mívají většinou příznaky intenzivnější. Intenzita v neposlední řadě závisí rovněž na stravovacích návycích ve vybrané oblasti,” objasňuje skutečnost renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Příkladem toho je třeba Japonsko. Ačkoliv některé jeho části leží ve stejných zeměpisných šířkách jako Česká republika, Japonky prožívají menopauzu oproti Češkám odlišně. V jídelníčku totiž mají více produktů ze sóji i větší množství masa z mořských ryb, což vede ke zmírnění klimakterických symptomů.

zena

 Mýtus: Každá žena v menopauze trpí změnami nálad, je emocionálně labilní a více ji zatěžují neurotické obtíže.“

 Pravda: Nástup klimakteria mohou doprovázet problémy fyzického i psychického charakteru. Nejčastěji se jedná o výkyvy nálad, návaly horka, bolesti hlavy, nadměrné pocení, nespavost či podráždění. Ovšem i zde platí, že ne každá žena prožívá přechod stejně. „Pro některé ženy bývá menopauza klidným a pohodovým obdobím, jiné ho prožívají velmi intenzivně a musejí dokonce vyhledat pomoc lékařů či medikamentů. Na tom, jak emocionálně i tělesně se žena s klimakteriem vyrovnává, se podílí kombinace faktorů, jako je celkový zdravotní stav, styl života, stravovací návyky nebo genetické predispozice,”  uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám v přechodu nabízí také přírodní preparát Sarapis plus. Ten je díky obsahu včelích produktů, šalvěje, koenzymu Q10, beta-karotenu, vitamínů a minerálů vhodný zejména pro ženy v období kolem menopauzy.

Mýtus: Ženy v přechodu ztrácejí chuť na sex.“

 Pravda: Vědecké průzkumy zjistily, že libido, tedy pohlavní pud, který je jakýmsi spouštěčem sexuální touhy a energie, není závislé na hladině estrogenu. Tento ženský hormon v období klimakteria výrazně klesá, a proto mu mnoho žen připisuje právě předsudek sníženého sexuálního apetitu. „Na vině bývá neoprávněně také neschopnost vaječníků produkovat vajíčka a ukončení menstruace. Ani to ale nijak neovlivňuje chuť na sex. Ženy v přechodu mohou nadále žít plnohodnotný sexuální život bez omezení a obav. Naopak, tento akt vylučuje v nervové soustavě endorfiny, takzvané hormony štěstí, které velmi příznivě působí na psychický stav ženy,” říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Mýtus: Ženám se v klimakteriu zvyšuje tělesná hmotnost.“

 Pravda: Nárůst tělesné hmotnosti bývá jedním z nejčastějších mýtů týkajících se ženské menopauzy. Ani v tomto případě nelze zobecňovat, protože váha je u každé ženy zcela individuální záležitost. I tady se na hmotnosti podepíše styl života a stravování. „Ačkoliv v posledních letech začaly Češky více dbát na zdravý životní styl, nelze vyloučit, že v rámci něho nedělají chyby. Zralé ženy mají hrozbu menopauzy v hlavě, a často se tak uchylují k držení drastických diet. Při pokusech o snižování hmotnosti drží hladovku nebo jedí málo a nedodávají tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály. To následně vede k odbourávání svalové hmoty, která je aktivním spalovačem energie v těle. Po ukončení diety pak tělo spaluje méně, což vede ke známému jo-jo efektu, který je zastihne již v klimakterickém období,” vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Úbytek estrogenů při menopauze se sice projevuje na metabolismu lipidů a karbohydrátů, klimakterium samo o sobě ale žádné zásadní změny v tělesné hmotnosti nepřináší ani nezapříčiňuje.

Mýtus: Menopauza přichází úderem 50 let.“

Pravda: Nástup klimakteria je velmi pozvolný proces a není pravda, že ženu zastihne ze dne na den, ihned při oslavě 50. narozenin. „Klimakterické změny se objevují zpravidla 6 až 7 let před poslední menstruací, která nastává průměrně mezi 49. a 51. rokem života. Ovšem není ani raritou, když žena menstruuje pouze do věku 38 let nebo naopak až do svých 55 let. Statistiky také ukazují, že menstruační cykly, v nichž není přítomné vajíčko, začínají mnohdy už ve věku 30 až 35 let. A neplodnost, tedy důsledek menopauzy, postihuje bezmála 80 % žen již ve věku 45 let,” přibližuje skutečnost gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

 

   
18.06.2015 - Redakční novinky - autor: tisková zpráva

Komentáře:

 1. avatar
  [13] diblice [*]

  tak já mám zatím spíš návaly zimy než horka, 50 na krku, ale hormony zatím v normě a už se těším, kdy to konečně přestane, ale u mně asi ne hned tak, antikoncepci jsem raději vyřešila sterilizací

  superkarma: 0 18.06.2015, 22:55:11
 2. [12] IVECO [*]

  AnteaX — #11 taky cvičím sestavu každý den už 7 měsíců a výsledek mě opravdu překvapil........cítím se každým dnem lépe...

  superkarma: 0 18.06.2015, 21:31:52
 3. avatar
  [11] AnteaX [*]

  Bylo mi zle již po 35 roce a lékaři mi nevěřili, že je možné, abych měla příznaky menopauzy. Téměř jsem neměla mens. cyklus, bolelo mě břicho, trápily mě návaly. Až hormonální jóga mě vrátila do života a cítím se opět jako ve 20-ti letech:-) Cyklus mám na pravidelný, všechny cysty z vaječníků i návaly zmizely. Asi budu muset do konce života cvičit půhodinovou sestavu, ale za ten úžasný pocit a zdraví to stojíSml67

  1. na komentář reaguje IVECO — #12
  superkarma: 0 18.06.2015, 16:22:00
 4. avatar
  [10] gerda [*]

  Léthé — #9já jsem si to vybojovala sama, protože jsem opravdu věděla, že je to jenom vnitřní chemický chaos a nic jiného. Pravda je, že to přešlo do pár minut a kvůli tomu bych nic nebrala. To tak - ještě abych byla závislá. Berličky používám jen po nezbytně nutnou dobu a když to opravdu nejde vydržet - substituci mi navrhl gynekolog, když jsem chodila do práce a doznávám, že to byl opravdu komfort. Ovšem, okamžikem, kdy jsem přestala brát, jsem byla opět na začátku.Sml30 Přírodní prostředky typu Sarapis jsou na dvě věci.Sml57 Škoda, že nejsme Japonka anebo nejím ryby. Jsou mi tak protivné, že jsem radši snesla návaly.Sml52 V příštím životě, pokud budu mít smůlu, a budu opět ženská, se vrhnu na červený jetel, ten aspoň příjemně voní.Sml26

  superkarma: 0 18.06.2015, 14:25:43
 5. avatar
  [9] Léthé [*]

  gerda — #6tak to co popisuješ měla tchýně mé dcery a ta skončila s tím dokonce psychiatraSml15 Dnes již klimakterické problémy nemá, ale zase je po těch lécích od psychiatra...které ona dost zneužívala....úplně vymaštěná.

  Já jsem měla nejspíš štěstí, že jsem neměla vlastně skoro žádné omezující problémy, neb hormony kvůli mé embolii asi 35 letech po antikoncepci, by mi již žádný lékař nenapsal. Navíc po mé rakovině jsem dokonce dostala zákaz užívat i jakékoliv přírodní preparáty, jako je třeba GS Merilin, nebo zde zmiňovaný Sarapis.

  1. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 0 18.06.2015, 12:43:03
 6. avatar
  [8] Pentlička [*]

  gerda — #6 Tak tohle se mi stalo jen dvakrát ve 43 letech. Jenže jsem právě doběhla autobus a bylo to v létě, tak jsem myslela, že to je tím. A možná i bylo.

  Jinak tlustá jsem taky, ale je to hodně tím, co píše Rikina. A kromě toho ve 40 jsem během půl roku nabrala 10 kg když jsem začala jíst AD, která jím dosud a budu jíst až do smrti. Od té doby tloustnu a tloustnu. Musela bych jíst opravdu jako vrabeček, abych zhubla a to trápení mi za to nestojí.

  superkarma: 1 18.06.2015, 12:38:46
 7. [7] Rikina [*]

  Jsem si zatím nevšimla. Sml80 Tlustá jsem, to jo, ale to je tím, že se nevodbejvám, jím, co mi chutná, a furt sedím u počítače. Sport je mnou hanebně zanedbáván. Sml15 Na menopauzu to svádět nehodlám, to je čistě moje lenost, nic víc. Sml24 Tuhle jsem se ptala odborníka a on povídal, že podstatná je motivace - když má člověk důvod, tak i línej být přestane, bez ohledu na hormonální změny. Noo... tak ještě najít ten důvod. Sml57

  superkarma: 1 18.06.2015, 12:34:31
 8. avatar
  [6] gerda [*]

  návaly jsou velmi odporné a nejodpornější před usnutím, když je tělo uvolněné a pomalu jde do spánku. Není to jen pocit horka, ale především - jak to popsat - pocit vnitřní paniky, která prudce naběhne současně s vlnou vedra. Silou vůle jsem to překonávala, protože po chvilce to odeznělo a věděla jsem, že jde pouze o chemii. Trvalo to hezkých pár let, jen co jsem vysadila substituci, nelze ji brát věčně.Sml15

  1. na komentář reaguje Pentlička — #8
  2. na komentář reaguje Léthé — #9
  superkarma: 0 18.06.2015, 12:20:24
 9. avatar
  [5] Léthé [*]

  Tak já až na to, že jsem v zimě přestala otvírat v ložnici topení na plné pecky a začala ho vypínat a spíš ještě k tomu otvírat okno, se nic zásadnějšího nepozoruji. Potím se pouze v noci. Dále již si tak moc nelebedím v třiceti a více stupňových vedrech v létě, opalování mě přestalo bavit, ale to už bude nejspíš mým malinko vyšším tlakem. Jinak když vyloženě „nežeru“ a „nechlastám“ váhu si hravě držím pořád stejnou.

  superkarma: 0 18.06.2015, 12:12:37
 10. avatar
  [4] míša4 [*]

  Já v pohoděSml16

  superkarma: 0 18.06.2015, 11:57:25
 11. avatar
  [3] denkas [*]

  Tak já mám jen to pocení.Hlavně když je mi horko,tak zrudnu v obličejiSml57 a i v obličeji se nejvíc potímSml15Což sem nikdy neměla.Jo a ještě zvyšuju hmotnostSml57ale to není menopauzou,ale tím,že mám míň pohybu a asi i víc jim sladkýSml57

  superkarma: 0 18.06.2015, 11:13:49
 12. avatar
  [2] Pentlička [*]

  bobani — #1 Já měla klidné a pohodové klimakterium. Žádné návaly, pocení, jen mi přestala menstruace, což byla úúúúžasná úleva. Měla jsem menopauzu ve 44 letech a od té doby se cítím tisíckrát lépe než předtím.

  superkarma: 0 18.06.2015, 10:47:03
 13. [1] bobani [*]

  klidné a pohodové období ? ani náhodou ...

  1. na komentář reaguje Pentlička — #2
  superkarma: 0 18.06.2015, 10:12:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme