Zdraví

5 nejrozšířenějších mýtů o zvětšených prsou. Nenechte se zastrašit hloupostmi!

Jedním z nejčastějších zákroků, který provádějí estetičtí chirurgové, je augmentace neboli zvětšení prsou. K takovému životnímu kroku, jakým „nová“ prsa jsou, se ročně odhodlá zhruba dvanáct tisíc žen a tento počet rok od roku roste. Ne všechny ženy, které po krásnějších prsou touží, si ale nakonec svůj sen splní. Kolem zákroku totiž panuje mnoho mýtů, jež je odrazují. Jaké jsou ty nejrozšířenější?

Mýtus č. 1: prsní implantáty vypadají nepřirozeně

plastic

Přirozenost i krása obecně je a vždy byl velmi relativní pojem. Zatímco před padesáti lety neexistovalo, aby se ženské poprsí v podprsenkách zakulacovalo, dnes už si většina žen neumí představit, že by vyšla ven ve spodním prádle, které by nebylo z našeho pohledu příliš praktické a z ňader by tvořilo podivné trojúhelníky.

Představa o kráse se tedy stále mění a dnes už jsme zvyklí i na něco nového – na takřka dokonale vypadající prsa. „Právě dokonalost prsou může někomu připadat jako nepřirozená. Pokud si ale žena zvolí zkušeného chirurga a na základě konzultace s ním si vybere vhodné implantáty, nestane se, že by zákrok skončil fiaskem,“ říká MUDr. Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7. „Například u žen s drobnější postavou by měly být absolutně zapovězeny velké implantáty. Ty by vzhledu těla rozhodně neprospěly,“ dodává. Je tedy nad jasné, že zvětšená prsa mohou působit skvěle až fantasticky, když žena nepodcení jejich výběr a názor odborníka.

Mýtus č. 2: umělá prsa jsou studená

Ne, ne a ještě jednou ne. Zatímco dříve to mohla být pravda, protože se k augmentaci prsou používaly implantáty plněné fyziologickým roztokem, jenž – jak známo – je dobrým vodičem tepla či chladu, dnes už tomu tak není. „Vodní implantáty, u kterých pocit studených prsou hrozil, už se nepoužívají a u těch silikonových jsme se s tím ještě nesetkali,“ reaguje na neopodstatněnou a všeobecně rozšířenou lež také primář plastické chirurgie MUDr. Hubert Topinka.

Mýtus č. 3: ženy v prsou s implantáty nemají cit

Lékaři se shodují v tom, že po přechodnou dobu po zákroku může dojít k výkyvům v citlivosti v prsou, které však postupem času ustálí. „Ženy si několik týdnů po augmentaci prsou stěžují na sníženou, nebo naopak zvýšenou citlivost prsou. Tyto průvodní potíže však odezní,“ ujišťuje nerozhodné ženy, které by o dokonalejší prsa stály, Josef Kulhánek a přiznává, že jako laika by ho tento mýtus také asi zneklidňoval.

Mýtus č. 4: matky se silikovými implantáty nemohou kojit

Chirurgové z Lékařského domu Praha 7 se často setkávají také s dotazy žen, zda aplikace silikonových implantátů není škodlivá pro fungování mléčných žláz, které produkují mateřské mléko. Ženy se totiž bojí, že by po zvětšení prsou mohly přijít o schopnost kojit své malé, popřípadě teprve plánované děti. Všechny stávající i budoucí maminky si však mohu oddychnout – tato funkce ohrožena není. „Lékaři implantát ukládají pod mléčnou žlázu tak, aby nedošlo k jejímu ohrožení. Ale 100 % kojení zaručit samozřejmě nelze, a to ani u žen, které plastickou operaci prsou nepodstoupily,“ říká Kulhánek.

Mýtus č. 5: silikonové implantáty jsou nebezpečné

Mít v těle cizí těleso, takové, jakým je například prsní implantát, nemusí být zrovna příjemný pocit. Snadno totiž může vyvolávat obavy z toho, zda není jakkoli škodlivý. Moderní implantáty jsou však testovány, jejich výplň i povrch tvoří speciální silikon, který lidskému tělu neubližuje. Kulhánek i Topinka se shodují v tom, že pokud žena dodržuje všechny pokyny, které jí lékaři dají, rozhodně se nestane, že by se přítomnost implantátů v těle znamenala její zhoubu.

Důvěřujte, ale prověřujte

Žena, která se k augmentaci (zvětšení) prsou odhodlá, by si měla vždy prověřit lékaře, který má zákrok provést. Rozhodně doporučujeme spoléhat se pouze na renomované kliniky, i když je nezbytné si zde za výkon připlatit. Pěkné poprsí podle představ každé konkrétní ženy totiž za tuto investici stojí.

Krásný dekolt bez operace

Jestliže se do operace jako takové nechcete vrhnout po hlavě, pak podle Mgr. Petry Řehořkové, zakladatelky kliniky estetické medicíny Petra Clinic, stačí pár triků, jak povislým prsům alespoň na čas zabránit. „Nejdůležitější ze všeho je cvičit prsní svalstvo, pravidelně mazat kvalitními zpevňujícími krémy s kolagenem či kyselinou hyaluronovou nebo jednou za čas podstoupit přístrojovou revitalizaci a omlazení dekoltu.“ Pokud sportujete, nezapomeňte na kvalitní, dostatečně pevnou sportovní podprsenku, která vaše vnady udrží na správném místě. Zabrání tak natahování a porušení vazivových tkání. Podle Řehořkové jsou nejlepšími sporty plavání, klikování nebo veslování. „A ještě jedna věc: nehrbte se a nevěšte hlavu! Nejen že vzpřímená působíte sebevědoměji, při shrbení se v dekoltu a na krku tvoří vrásky. Dávejte si pozor i na to, v jaké poloze máte hlavu, když si čtete na lehátku nebo v posteli,“ radí nakonec wellness koučka.

   
24.02.2016 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [13] Lukrécia [*]

  Se svými prsy jsem byla vždycky spokojená, ne už tak s mým břichem a boky. Nikdy jsem ale neuvažovala o takovém zákroku. I když moje kamarádka má celý život depresi ze svých malých prsou a ve svých 40ti letech uvažuje o zvětšení. Má vyhlídnuto několik klinik, jako jsou Perfectclinic, Medicom či Petra Clinic, máte někdo zkušenost? Že bych ji poradila.

  superkarma: 0 21.03.2016, 09:25:33
 2. [12] Sabík [*]

  znám pár žen, které operaci absolvovali a já bych do toho nešla..prostě se bojím..navíc mám skvělého chlapa, kterému nevadí, že nemám prsa 5tky Sml58 Ale přece jen jsem si koupila v lékárně NadraIn, který má zpevnit prsa,možná lehce zvětšit Sml22 výsledek? užívám a cítím a vidím fakt změnu Sml22

  superkarma: 0 25.02.2016, 14:46:59
 3. [11] 1anicka [*]

  radši se ani nevyjadřuju

  superkarma: 0 24.02.2016, 21:09:36
 4. avatar
  [10] Lídy [*]

  Já jsem na plastiky srab - prsa neřeším, ale už bych potřebovala horní víčka. Nevím, jestli se k tomu někdy odhodlám... Ne že bych toho nepotřebovala víc, ale to už není otázka zdraví.

  superkarma: 0 24.02.2016, 17:53:31
 5. [9] Pavla_b [*]

  v obličeji...omluva za překlep

  superkarma: 0 24.02.2016, 14:27:47
 6. [8] Pavla_b [*]

  Posledlní dobou je to tady jak reklama na plastiku...nitě vobličeji, rty, teď prsa, příště budě co? Zadek?

  superkarma: 1 24.02.2016, 14:27:23
 7. [7] Maria28 [*]

  Na nudapláži je přesně k rozeznání, která prsa jsou pravá, která ne - pánové se dokonce sází, tak proč ne.

  Kdo větší prsa potřebuje kvůli výdělku - herečky, modelky, fakt to sype, proč ne. Kdo je ale chce kvůli partnerovi, to jsou ubožačky a blbky bez sebevědomí a ani mi jich není líto.

  superkarma: 3 24.02.2016, 14:20:36
 8. [6] cilani [*]

  no, nemyslím si, že běžná prsa v leže na zádech drží kulatý tvar, tak ať se na mě nikdo nezlobí, jak mohou vypadat přirozeně? Já mám sice malé sebevědomí. ale až tak na nule ho nemám, abych do sebe nechala řezat kvůli tomu, že je mám malá.. Na dokonalá prsa jsou zvyklí možná tak puberťáci odkojení komerčním pornem s umělohmotnýma pornoherečkama.

  superkarma: 0 24.02.2016, 13:27:39
 9. avatar
  [5] gerda [*]

  Já jsem spokojená s tím, co mám a vždycky jsem litovala, že nemám prsa menší. Zdraví nade vše, dokud mi mamograf hlásí, že je vše OK, ani by mi nenapadlo nechat do sebe z marnivosti řezat.

  superkarma: 0 24.02.2016, 11:13:39
 10. avatar
  [4] misa.35 [*]

  navia — #3 Jistě, silikon drží do určité teploty v peci a pak rychle dojde k jeho destrukci . Tedy k explozi Sml22

  superkarma: 0 24.02.2016, 11:06:19
 11. avatar
  [3] navia [*]

  Taky jsem slyšela, že implantáty vybuchují v kremační peci Sml52

  1. na komentář reaguje misa.35 — #4
  superkarma: 1 24.02.2016, 10:52:01
 12. avatar
  [2] Altamora [*]

  Podle titulku to vypadá, jako bychom měly povinnost jít pod kudlu. Já se tedy zastrašit nenechám, ale ani mě nenapadne nechat do sebe zbytečně řezat. Nejsem stárnoucí filmová hvězda, která má potřebu ukazovat co nejvíce nahé kůže.

  superkarma: 4 24.02.2016, 09:59:02
 13. [1] bobani [*]

  Sml80

  superkarma: 0 24.02.2016, 09:01:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme