Před sedmi lety, 4. února 2000, podepsali zástupci vlád, sdružení na obranu práv pacientů a organizací a podniků zapojených ve výzkumu rakoviny při příležitosti prvního Světového summitu proti rakovině Pařížskou chartu proti rakovině. Cílem charty je zlepšit léčbu a výzkum nádorových onemocnění všude ve světě a umožnit pacientům dobrou informovaností bojovat s nemocí. 4. únor byl na celém světě vyhlášen dnem boje proti rakovině. 

Nezanedbávejte prevenci, varují odborníci!

Mnoho specialistů na tuto zákeřnou chorobu, ale i většina zdravotních pojišťoven propaguje a podporuje systém preventivních prohlídek, ty slouží ke včasnému odhalení choroby. Typickým příkladem jsou například gynekologická preventivní vyšetření, kdy včasné diagnostikování předrakovinových stavů na děložním hrdle pomůže předejít rozvinutí závažného onemocnění. Přednádorový stav se v případě této nemoci vyvíjí až několik let, a tak jej lze samozřejmě podchytit dříve, než dospěje do stadia rakoviny. V poslední době hojně diskutovaný karcinom děložního čípku je o to zákeřnější, že ještě dlouhou dobu po propuknutí onemocnění nemusíte pociťovat žádné vážnější zdravotní problémy.

Ředitel VZP ČR MUDr. Pavel Horák, CSc., MBA upozorňuje, že Všeobecná zdravotní pojišťovna plně hradí mnoho preventivních prohlídek, např. mammografické vyšetření, dále pak vyšetření na odhalení nebezpečí vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku či zmíněné pravidelné prohlídky u gynekologa. Na územních pracovištích VZP jsou klientům zdarma k dispozici publikace zaměřené na onkologickou prevenci a zdravý životní styl.

 

Na co máte při preventivních prohlídkách nárok ze zákona?
Podle platných vyhlášek - č. 56/1997 Sb. a novel č. 183/2000 Sb. a 372/2002 Sb., jsou široké veřejnosti nabízena dílčí preventivní onkologická vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění. Jedná se o prohlídky u praktického lékaře, stomatologa a gynekologa. Prevence zahrnuje vyšetření kůže, konečníku, prsu, varlat, gynekologické vyšetření a vyšetření dutiny ústní.

 

O pacienty s nádorovými onemocněními se starají specialisté v onkologických centrech

V Česku vzniká síť onkologických center, ve kterých budou pod jednou střechou nejlepší lékaři, špičkové přístroje a léky na konkrétní typ onemocnění. Po vzniku sítě center volali už dlouhou dobu onkologičtí lékaři. Každé pracoviště by mělo být specializované na určitý druh rakoviny. Pacienti budou mít záruku, že úroveň péče bude velmi vysoká. Seznam center najdete na www.onconet.cz/index.php?s=koc.

 

Chcete si vypočítat pravděpodobné aktuální riziko onemocnění nejběžnějšími druhy nádorů? Odborné stránky pro výpočet naleznete ZDE

 

Mnoho užitečných informací pro onkologické pacienty naleznete na www.onconet.cz,  www.lpr.cz, www.linkos.cz, www.onconet.cz, www.linkaprotibolesti.cz, www.prevencerakoviny.cz

Reklama