Nedávno jsem navštívila moji kamarádku Janu. Seděly jsme spolu v jejich útulně zařízené kuchyňce a popíjely vínko, když tu mě upoutala na stěně visící nevšední dekorace. Laicky bych to popsala jako obrázky, které vystupují u kachliček. Odborně se této metodě říká 3D decoupage z ubrousků.

vlcimak

„To dělala dcera Miška,“ řekla mi kamarádka. A jelikož byla právě doma, tak jsem hned běžela za ní do pokoje, kde jsem si nejen vyžadonila dvě „kachličky“ do své kuchyně, ale také postup práce, kdybych se do této činnosti někdy pustila sama.

A nebo se do ní můžete pustit i vy. Ačkoliv se to ve výsledku nezdá, postup je opravdu jednoduchý.

Budete potřebovat

  • kachličky
  • ubrousky
  • hmota na modelování tvrdnoucí na vzduchu
  • štětec, lepidlo Herkules a Chemopren, nůžky, houbička, bezbarvý lak, tavná pistole, barevné šňůrky
  • sisalová stuha

cislojedna

Postup práce

Nejdříve si vybereme vhodné ubrousky (můžou být třeba tři podobné, které se k sobě hodí motivem). Oddělíme pouze vrchní jednu vrstvu ubrousku a vystřihneme jednu čtvrtinu ubrousku, což je zhruba velikost kachličky. Přiměříme ubrousek na kachličku. Pak si rozvrhneme, kterou část obrázku chceme mít ve 3D rozměru. Pod tu část postupně přilepujeme z hmoty na kachličku tvar toho, co chceme mít vystouplé. Neustále přiměřujeme ubrousek, aby motiv 3D byl pokud možno takový, jaký je jeho tvar na ubrousku.

postup

Když máme z hmoty tvar dokončený, potřeme celou kachličku (včetně hmoty) lepidlem Herkules.
Opatrně přiložíme ubrousek a přitlačíme tak, aby motiv, který chceme mít vystouplý, hezky sednul na hmotu, kterou jsme si na kachličce připravili. Přebytečné okraje zahneme dospodu a potom přetřeme lepidlem. Okraje kachličky tak budou hezčí. Opět celou kachličku přetřeme lepidlem (není povinností).

potreme

postup

Hmota ztvrdne a lepidlo zprůsvitní. Přitom nám na kachličce vytvoří zvláštní efekt, kdy se ubrousek jakoby nakrčí. Pokud máme ubrousky s podobnými motivy, můžeme si takto připravit např. tři kachličky s různými druhy ovoce, nebo kachličky se zimní tematikou, nebo tři různé květiny… fantazii se meze nekladou. Po zaschnutí lepidla je dobré kachličky přelakovat i bezbarvým lakem (jsou pak hezky lesklé a lépe se na nich utírá prach).
Poutko z barevné šňůrky přilepíme na rubovou stranu kachličky tavnou pistolí.

snurka

Místo barevné šňůrky můžeme využít sisalovou stuhu. Připravíme si 3 kachličky (možno i víc či méně), vybereme barvu sisalové stuhy, která se ke kachličkám hodí. Kachličky položíme nad sebe lícem dolů v přibližně stejném rozestupu a přiložíme na ně stuhu. Ustřihneme a přilepíme na rub kachliček (nejlépe nějakým kvalitním lepidlem, které dobře drží - např. Chemopren či tavná pistole). Zároveň přilepíme ouško na pověšení. Takto je necháme zaschnout do druhého dne (v případě použití Chemoprenu).

kachl

A nakonec pověsíme na zeď nebo na jiné vhodné místo.

obrazky

krasna

Zdroj a foto: Míša Ličková

Čtěte také:

Reklama