Zdraví

„36 let jsem čekala na uzdravení,“ svěřuje se paní Jaroslava

Jaroslava Dušková byla ve svých nejlepších letech, když jí ve 29 našli nezhoubný nádor v děloze. Povoláním úřednice, doma manžela a dvě děti, ve volném čase trénovala gymnastiku, žila naplněným životem. Neváhala a podstoupila operaci. Psal se rok 1980. Během zákroku ztratila hodně krve a dostala dvě krevní transfuze. Po operaci se jí ale vůbec neulevilo.

 • Jaroslava Dušková onemocněla žloutenkou typu C ve svých 29 letech, psal se rok 1980.
 • Svou přesnou diagnózu se dozvěděla až 9 let poté – s objevením viru žloutenky typu C v roce 1989.
 • Teprve po 20 letech nemoci jí byla nabídnuta léčba s interferonem, pro zdravotní komplikace ji ale musela po roce a půl ukončit.
 • V roce 2013 podstoupila transplantaci jater, virus HCV však po 3 měsících napadl i nová játra.
 • V roce 2015 byla paní Duškové nabídnutá nová převratná léčba žloutenky typu C bez interferonu. Díky ní je dnes zcela zdravá.

Vy máte „céčko“!

„Vždyť vy máte žloutenku!“ vykřikla s překvapením sestra u obvodního lékaře. Jaroslava nastoupila na infekční oddělení, kde ji oznámili, že nemá ani žloutenku typu A, ani typu B. Zkrátka se nevědělo jaký typ. Léčba v nemocnici nezabrala, poté dostala pouze léky na podporu tvorby jaterních buněk. Po devíti letech, kdy každý týden docházela na kontroly, se k ní zničehonic rozběhl ošetřující lékař infekčního oddělení a obejmul ji: „My už víme! Vy máte „céčko“!“ Na paní Duškové ale nebyla vidět úleva, spíš zadostiučinění. Sama si už totiž nastudovala, že existuje žloutenka typu C – tedy ta nejhůře léčitelná, se špatným průběhem. Jediná, proti které se nedá očkovat. Ta, která se přenáší infikovanou krví – před rokem 1989 hlavně při krevní transfuzi.

céčka

Jaroslava dostala s novou diagnózou i plný invalidní důchod, který se po letech snížil na částečný, a po dalších už nedostala vůbec žádný. Trpěla neustálou únavou a vyčerpáním. Měla nízké sebevědomí, přidal se pocit marnosti, že nemůže žít naplno a podle svých představ. Musela vést klidný, nenáročný život. Pracovat jen na částečný úvazek, po obědě si bezpodmínečně lehnout a snažit se fungovat pro své dvě děti. Zkoušela si ale udržet pozitivní myšlenky a představovala si, že si jednou třeba založí vlastní pohybové studio…

Interferon, transplantace a …?

Po 20 letech se žloutenkou se Jaroslava rozhodla změnit ošetřujícího lékaře a našla si mladého energického hepatologa. Ten ji začal konečně léčit cíleně. Bohužel, léčbu s interferonem musela po roce a půl kvůli vedlejším účinkům přerušit. Léta s nemocnými játry, která již nebyla schopná plnit své základní funkce, si začala vybírat svou daň – v roce 2011 zkolabovala s oboustranným těžkým zápalem plic a pohrudnice. Lékaři v pražské Krči jí doslova zachraňovali život. Po této zásadní zkušenosti byla Jaroslava doporučená na transplantaci jater. Jediná možnost, jak paní Jaroslavě udržet a prodloužit život. Po 11 dlouhých měsících čekání vhodného dárce, ve svých 62 letech, dostala Jaroslava nová játra. Radost po transplantaci však netrvala dlouho. Virus žloutenky C zůstal v krevním oběhu a po 3 měsících po transplantaci nakazil i nová játra.

Přišel rok 2015. Pro paní Jaroslavu se stal osudovým. V pražském IKEMu jí byla nabídnutá zcela nová léčba žloutenky typu C, tentokrát bez interferonu. A stalo se neuvěřitelné - během 3 měsíců léčba zabrala a od listopadu 2015 je Jaroslava už úplně bez viru HCV. „Po 36 letech jsem opět zcela zdravá holka,“ říká s neskrývaným dojetím v hlase. Život se jí doslova vrátil do žil: „Připadám si, jako by mi bylo zase 30. Nikdy nepřestanu být vděčná za možnosti současné medicíny – za trpělivou práci vědců a lékařů, díky kterým jsem se mohla uzdravit.“ Začala znovu cvičit, tělu bývalé gymnastky se vrátila tehdejší pružnost a dnes si dá opět nohu až za hlavu. Jen škoda, že léčba nepřišla dřív: „Když se ohlédnu zpět, je mi líto těch 36 promarněných let. Ale jsem neskutečně šťastná za to, co je teď.“

   
02.03.2016 - Zdraví - autor: Klára Tichá

Komentáře:

 1. [5] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 02.03.2016, 18:17:12
 2. avatar
  [4] SNÍŽEK [*]

  přeju už jen klidný a zdravý život Sml79

  superkarma: 0 02.03.2016, 17:13:37
 3. [3] alenabl [*]

  snad dopadlo vše dobře - držím palečky a přeji hodně zdravíčkaSml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 02.03.2016, 12:17:22
 4. avatar
  [2] gerda [*]

  Tolik ztracených let....a jaké odškodné dostala od nemocnice, která ji nakazila krví?Sml15

  superkarma: 0 02.03.2016, 11:37:32
 5. [1] Pavlína Süserová [*]

  Sml67Sml59

  superkarma: 0 02.03.2016, 11:13:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme