Vztahy

Vdávala jsem se – z dnešního pohledu – velmi mladá, nahlíženo ale optikou tehdejších časů – v nejlepších letech.

Bylo mi sladkých dvacet a do svazku manželského jsem vstupovala z čisté lásky. Žádné dítě na cestě, které by uspíšilo podání žádosti o uzavření sňatku … pouze čistá a vzájemná láska.

 

Zmasírována maminčinými radami, babiččinými předpověďmi a náležitě poučena o tom, co je povinností manželky, jsem svou novou životní úlohu brala nesmírně vážně.

 

Hned od prvních týdnů jsem byla rozhodnuta pečovat a teplo našeho manželského krbu až do roztrhání těla. Učila jsem se vařit a neodradilo mě ani to, že mé prvopočáteční výtvory končily spláchnuty kdesi v městské kanalizaci, prala jsem, žehlila, cídila a šmejdila po bytě a cítila jsem se nesmírně důležitě. Asi jako když mi bylo pět let a maminka mi dovolila umýt nádobí.

 

Když se blížily naše první samostatné společné Vánoce (ty úplně první manželské jsme prožili s širší rodinou), byli jsme již tři. Pocit vlastní veledůležitosti nabyl obřích rozměrů a já jsem se rozhodla připravit Štědrý den a všechny s ním spojené svátky co možná nejlépe. S miminem na hřbetě jsem z gruntu gruntovala, což se mi nikdy nedařilo dokončit – ó, jak jsem byla tehdy hloupoučká a naivní – pekla cukroví - přičemž jsem každý druhý plech sypala do odpadkového koše, jelikož jsem místo hlídání trouby chovala řvoucího kojence… Zkrátka výchova a předešlý život se na mě podepsaly víc, než je zdrávo. Tak to alespoň vidím dnes.

 

Tehdy jsem ale s nelíčeným zoufalstvím naslouchala při procházkách s kočárkem ostatním maminkám, které se chlubily, že už mají vydrbané šuplíky i srovnané sirky v krabičkách. Propadala jsem panice, že tohle jsem ještě nestihla, a zlomila sama nad sebou hůl. Jsem nemožná. Ani nedokážu své rodině připravit krásné Vánoce.

 

Den před Štědrým dnem jsem se rozhodla, že všechny  předchozí katastrofy a nesplněné úkoly trumfnu jedním jediným počinem. Počinem, který je hoden obdivu, zvlášť, pokud se vynásobí mými téměř dvaadvaceti lety a několikaměsíčním dítětem.

Upeču vánočku! Rozhodla jsem se směle a okamžitě začala študovat v kuchařské knize.

Z několika druhů jsem vybrala ten nejnáročnější – vroucně jsem si přála, aby můj konečný výtvor byl nominován nejméně na Nobelovu cenu, a byla jsem ochotna při jeho tvoření vypustit třeba duši.

 

Vyběhla jsem nakoupit potřebné ingredience a začala pracovat. Nebudu vás unavovat podrobným popisem zpracovávání těsta, při kterém mi málem upadly obě dvě ruce, zdlouhavým loupáním mandlí, ani výkladem, jak se plete cop ze čtyř kusů.

Zkrátka a dobře – za pár hodin byla na světě. Nádherná, souměrná, vejcem potřená a mandlemi posypaná kráska.

Snad nikdy v životě jsem se sebou nebyla tak spokojená. Slavnostně jsem krásku šoupla do vyhřáté trouby a začala se duševně připravovat na nehynoucí ovace, chválu a bezbřehou vděčnost svého manžela.

 

Nic z toho se ale později nekonalo. Kráska se v troubě nějak zdrcla a když jsem ji pak krájela, málem jsem přišla o nejostřejší nůž, který byl v naší kuchyni. Zkrátka – bylo to fiasko. Žvejkavá lepivá hmota letěla do popelnice a já jsem zamáčkla slzu beznaděje. Štvalo mě to a mrzelo zároveň a tehdy jsem v sobě objevila zabejčenost téměř buldočí.

 

Druhý rok, den před Štědrým dnem, jsem celý vánočkový ceremoniál zopakovala. Když jsem na upletený výtvor zapichovala párátka, aby se vrchní cop nesesul ke kraji, připadala jsem si jako když provádím Woodoo a zaříkavala jsem tu bestii, seč mi síly stačily.

Z trouby jsem posléze vytáhla nadýchaný zlatavý oblak a oči se mi zalily vděčnými slzami. Triumfálně jsem svůj vlastnoručně vyrobený zázrak nakrájela … kousla … a vyplivla. Nějakým nedopatřením jsem do těsta zapomněla dát cukr, a vánočka tím pádem chutnala jako dvakrát přežvejknutá houska.

 

Třetí rok jsem byla přesvědčená, že po dvou neúspěšných pokusech mám již všechny chyby vychytané a vánočka, kterou letos vytvořím, bude opravdovým skvostem. S bříškem, které mělo všechny znaky devátého měsíce těhotenství jsem statečně mísila a motala copánky, povídala si s dcerkou o Vánocích a slibovala jí, jak si na vánočce pochutná.

Společnými silami jsme ji dokončily a slavnostně uložily do trouby. Poté jsme se zabraly do lepení papírových řetězů a malování obrázků …. a na vánočku v troubě jsem vzdechla až ve chvíli, kdy náš – již vánocemi provoněný byt – zaplavil štiplavý čmoud a zápach spáleniny.

Mohutně jsem si pobrekla a odnesla tu černou příšeru do věčných lovišť.

 

Další rok jsem byla pevně rozhodnuta troubu po vložení vánočky neopustit a důsledně hlídat. Mezitím, co se vánočka zdařile pekla, vrátil se manžel s velkým nákupem. Vyložil ho na pult a dostal úžasný nápad a hlavně chuť na borůvkový koktejl, který si ihned začal - s mužskou praktičností - v tom binci na pultě připravovat. Ano, tušíte správně. Koktejl se rozlil a zbarvil do fialova všechno v okruhu cca jednoho metru. Manžel na mne vrhl omluvný pohled a jal se odchytit naše dvě holčičky, aby tu spoušť nerozšlapaly po celém bytě. Já jsem se pustila do očisty kuchyně a na vánočku jsem opět úplně zapomněla.

Když jsem pak za všudypřítomného smradu vytáhla z trouby uhelný kráter, bezmocně jsem si sedla na zem a rozeřvala se na celé kolo. Slzy jako hrachy se mi koulely po tvářích, štkala jsem jako kdyby mi náhle umřela půlka příbuzenstva a  nesmírně jsem se litovala. Do reality mě vrátila až manželova konejšivá věta a něžné pohlazení: „Neplač, Jaruško. Příští rok se ti ta vánočka už určitě povede. Uvidíš.“ Snažil se mě políbit, ale nedala jsem mu šanci. Vztekle jsem si otřela slzy a usadila ho větou, kterou by ode mne za normálních okolností nikdy neslyšel: „Já se ti příští rok na nějakou vánočku vyseru, rozumíš?“

 

Svůj slib jsem nedodržela... Další rok jsem s vložením vánočky do trouby čekala až do chvíle, kdy přišel manžel domů, převzal obě děti a pod pohrůžkou, že budou bez večeře, jsem jim zakázala vrátit se dřív než za dvě hodiny.

Slib dodrželi. Přišli krásně vyvětraní a na stole je čekala nádherná, nadýchaná a voňavá krasavice. Pyšně jsem se natřásala a vřele přijímala manželova obdivná slova. Tak konečně bylo mé úsilí zdárně zakončeno. Ano, ano, trpělivost přináší růže. Uplynulé vánočkové peripetie byly zapomenuty a když jsem pak krájela tu jemnou lahůdku, opravdu jsem měla pocit, že bych si tu nobelovku snad i zasloužila.

 

Na zem mě ale nemilosrdně posadila tchyně, která přišla na návštěvu. Zakousla se do té mé pýchy a pronesla zásadní větu, kterou jsem jí nikdy nezapomněla: „Hmmm, Jarko, není ta vánočka nějaká nedopečená?“

Nebyla! Byla vynikající! Zatmělo se mi před očima. Vytrhla jsem tchyni talířek z ruky a odešla se vyvztekat do ložnice.

 

A od těch dob jsem již nikdy, opravdu nikdy vánočku nepekla. No uznejte sami – mám já něco takového zapotřebí? :o))

 

 

   
02.12.2004 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [78] MEK [*]

  u nás vánočku peče přítel já tvarohovou štolu

  superkarma: 0 05.12.2007, 18:25:48
 2. avatar
  [77] V.Nováková [*]

  obdobný příběh máme skoro každá za sebou, že ! já dříve měla taky vánočku od maminky, později jsem ji pekla já mamince......dneska bych ji ráda pro ni upekla, ale už nemusím...bohužel, tak jen dceři a doufám, že mi to jednou oplatí......

  superkarma: 0 07.01.2007, 11:27:34
 3. avatar
  [76] pupik paja [*]

  Já vánočku nepeču pečou mamky a teta tak to stačí :O))))

  superkarma: 0 04.12.2006, 20:53:08
 4. [74] ikor [*]

  Vánočku musím upéct já. Je taková mňam. Podle babičky, ta ji měla ze staré Vlasty od paní Hrušinské.Kyne od 21 hod. do rána do 7 hod. Pravidelně mi trochu sjede, zuřím, ale bez ní by nebyly vánoce.

  superkarma: 0 05.12.2004, 20:21:17
 5. [73] Kokoska [*]

  Já bych si vánočku upekla taky, ale nikdy to nějak nestíhám. Cukroví napešu spoustu, to by mi rodina asi neodpustila, ale vánočku si vždycky koupím u pekaře - čerstvou s mandlemi a pěkně nadýchanou.

  superkarma: 0 05.12.2004, 14:57:43
 6. avatar
  [71] Markýza [*]

  Teda Meryl, já si obyčejně toto pečení ulehčuju tím, že dělám vánoční štolu, ale mám chuť vyzkoušet co ve mně je a udělat letos vánočku, sice nevím, jestli si do ní nezamotám i ruce, ale risknu to. Přinejhorším to nechám překynout a udělám tradiční štolu, ;-D

  superkarma: 0 03.12.2004, 22:02:36
 7. avatar
  [70] astra [*]

  Já sama bych si na vánočku netroufla.Jednou jsme dělaly dvě společně se sousedkou,která je v tom mistr.Byla vynikající ale sama mám z kynutého těsta strach.Možná pozvu babičku a zkusíme ji spolu.

  superkarma: 0 03.12.2004, 17:30:30
 8. avatar
  [69] mamina [*]

  Šmánkote Merylko, cos mi to udělala Teď abych začala péct v předstihu, abych zjistila, že to vůbec ještě umím
  První vánočku, jsem pekla, kdy mi bylo asi 22, jen abych si dokázala že i tohle umím Povedla se, a tak jsem asi 15 let klidně spala a baštili jsme kupovanou Druhou pravidelně dodávala babička, měla ji moc dobrou, ale kupovaná byla jemnější a chutnala nám víc Asi před 5-ti lety jsem se dala přemluvit rodinou slíbila jim vánočku, když na nás v obchodě nezbyla ta, co jsme chtěli. To jsem si dala Sice jsem zadělala včas, ale v kuchyni netopíme, tak to nekynulo když jsem dala těsto do tepla, tak se chovalo jak v hrnečku vař! a zase bylo rychle překynulý Zapletená vánočka sama už vůbec nepodkynula a když si přimyslíte ještě troubu divošku nejdivočejší Tak to nebylo snad ani technicky možné Přesto se nějak těsto v troubě vzpamatovalo a vytáhla jsem opravdovou zlatavou vánoční nádheru
  Ale od těch dob už zase vánočku nepeču objevila jsem mnohem lepší Ořechový velecop tak o ten se tedy perem

  superkarma: 0 03.12.2004, 07:50:47
 9. avatar
  [68] sarobrouk [*]

  izma: Šikovnej tatínek :-)

  superkarma: 0 03.12.2004, 01:06:12
 10. avatar
  [66] Hanela [*]

  Merylko

  Vánočku peču vždycky víceméně inkognito, protože "nejlepší přece peče tchýně" prý co let se to učila, na té mojí vždycky něco zkritizuje. A když se "jí" zdrcne...no, tak to jsme my málo jsme zatopili nebo koupili špatnou mouku....holt pečení vánočky, na to musí být diplom

  superkarma: 0 02.12.2004, 21:45:58
 11. avatar
  [65] verousek [*]

  obdivuju tvou trpělivost Merylko, já už bych ji určitě po druhém nezdařeném pokusu nepekla. V kuchyni se ze mě stává cholerik. Vánočku zásadně kupuju, nakonec jí ji jen

  superkarma: 0 02.12.2004, 18:37:18
 12. avatar
  [64] tutik [*]

  Meryl: Ty tak krasne pises, to vzdycky uplne pohladi...

  superkarma: 0 02.12.2004, 18:14:57
 13. avatar
  [63] Simba [*]

  Meryl skvěle napsané. Do vánočky jsem se ještě nikdy nepustila, on to u nás ani nikdo nejí :))

  superkarma: 0 02.12.2004, 16:15:21
 14. avatar
  [61] L_B [*]

  jinak clanek je teda uplne super...strasne jsem se tu nasmala...:)

  superkarma: 0 02.12.2004, 15:02:20
 15. avatar
  [60] L_B [*]

  tak vanocku jsem pekla presne 2x - loni - prvni jsem vyhodila rovnou a druhou jsem vyhodila po tom, co jsme snedli asi 4 kousky...
  ...ale zatim me to neodradilo a letos se na ni chystam znovu...snad to vyjde...

  superkarma: 0 02.12.2004, 15:00:12
 16. avatar
  [59] moula [*]

  Meryl: skvelej clanek, rvu tu smichy. cizi nestesti tak krasne potesi na dusicce .
  Muj ex umel vanmocky nadherny, taky strudly. Letos budu pect strudly, uz jsem zakoupila testo a na vanockyu se ani nevy nu. I kdyz ten clanek je vyzyvavej...

  superkarma: 0 02.12.2004, 14:46:51
 17. avatar
  [58] Žábina [*]

  kdo tu psal že vánočka je jednoduchá ....asi jí ještě nikdy nedělal....
  naprosto jsem se ztotožnila s článkem a moc se u toho nasmála...takhle když se to čte tak je to legrace ...
  ale moje maminka se už tolikrát u vánočky vyvztekala, že to k článku nemá daleko ....
  nejvíc jsem se nasmála u věty - pobrekla jsem si a odnesla tu černou příšeru do věčných lovišť

  mmch já vánočku nepeču ani náhodou...ta z krámu je taky dobrá .....

  superkarma: 0 02.12.2004, 14:02:01
 18. avatar
  [57] Petronilka [*]

  violetta: já mám kameninovou formu a vánočka vypadá naprosto skvěle.

  superkarma: 0 02.12.2004, 13:34:24
 19. avatar
  [54] gavi [*]

  Peču každý rok 4 vánočky s babičkou a nedokážu si představit , že bycho na Štědý den snídali něco jiného . Je to podle mého muže lepší než cukroví.

  superkarma: 0 02.12.2004, 12:59:47
 20. avatar
  [53] marcellina* [*]

  super článek uplně se přitom vidim, ale my nastesti vanocku nejime

  superkarma: 0 02.12.2004, 12:45:32
 21. avatar
  [52] Exupery [*]

  smíšek: Ta máslová z tý naší pekárny není suchá, nedrobí se, je úžasná Já normálně sladký moc ráda nemám, ale tahle se rozplývá na jazyku.

  superkarma: 0 02.12.2004, 12:11:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [50] mam-ča [*]

  Držím palce všem pekařkám - amatérkám, ať se vám vánočky vydaří.

  superkarma: 0 02.12.2004, 12:00:35
 2. avatar
  [49] Exupery [*]

  Já jsem mojí první (a poslední) vánočku upekla asi v 16 letech podle receptu. Byla naprosto úžasná, máma, která ji nikdy nepekla, koukala jak puk a babi, která zase pekla úžasnou pro všechny příbuzný, mi ji pochválila. Tak jsem se další rok zase nadšeně pustla do zadělávání, ale asi jsem tam dala moc mandlí a rozinek, ty pruhy mi vůbec nedržely pohromadě, trhaly se, no hrůza, tak jsem si řekla, že na vánoce postačí i velikonoční bochánek, udělala jsem z toho kouli, za chvíli to šoupla do trouby a vyndala jsem rvddou divnou poloplacku, která teda chutnala aspoň psovi, takže jsme to nevyhodili, ale od tý doby ji teda nezkouším. U nás v pekařství mají každý vánoce strašně dobrou vánočku, minimálně jako od babičky, ne - li lepší. Akorát stojí 150 Kč. Ale stojí to za to Jinak cop umím uplést klidně z deseti pruhů, to problém není, spíš ta konzistence těsta mi dala zabrat, aby ty válečky vůbec šly uválet

  superkarma: 0 02.12.2004, 11:44:44
 3. avatar
  [48] Zuzča [*]

  Julinka: nahoď prosím recept na tvarohovou vánočku (sím, sím)

  superkarma: 0 02.12.2004, 11:30:00
 4. avatar
  [47] alko [*]

  A taky prý droždí nesmí přijít do přímého styku se solí, pak to nekyne

  superkarma: 0 02.12.2004, 11:29:45
 5. avatar
  [46] Ladia [*]

  A já si koupila silikonovou formu na vánočku odpadá tak složitý pletení a domácí vánočka bude jedna báseň

  superkarma: 0 02.12.2004, 11:27:18
 6. avatar
  [45] Ladia [*]

  A já si koupila silikonovou formu na vánočku odpadá tak složitý pletení a domácí vánočka bude jedna báseň

  superkarma: 0 02.12.2004, 11:27:00
 7. avatar
  [43] muflonka [*]

  já jsem moc ráda, že mě babička naučila péct vánočku a vánoce bez domácí vánočky si už ani neumím představit

  superkarma: 0 02.12.2004, 11:07:25
 8. avatar
  [41] medved [*]

  vyborny pribeh
  divim se Meryl, ze se nezivi pecenim vanocek...po tech letech driny a odrikani v tom musi byt mistr

  mmch...ja ji nikdy nepekla...ta z pekarstvi docela staci...ale loni jsem se nachomytla k jednomu pokusu...vanocka byla prekrasna a velikanska...dokonce tak velikanska, ze se v troube oprela o strop trouby cideni pak muselo stat za to o tom, jak tak krasna velika dopadla ani nemluvim

  superkarma: 0 02.12.2004, 10:51:38
 9. avatar
  [40] gerda [*]

  Luciš: tak to mám kliku, protože u nás prodávají vánočky ve více druzích, mastnější nebo lehčí dietní, ozdobené, hladké levné...

  superkarma: 0 02.12.2004, 10:44:47
 10. avatar
  [39] Luciš [*]

  Chlapi by to nepoznali, ale já jo. Z obchodu je taková moc nafouklá a brzo stará. Já mám svou speciální od mámy bez rozinek, protože jich tam strká hrozně móc. A s mandličkama, pro ostatní ji dělá posypanou vlašskýma ořechama
  Ale naučit se ji dělat a píct budu asi muset, taktéž metodou pokus omyl doufám že se setkám jen s tolerancí

  superkarma: 0 02.12.2004, 10:41:44
 11. avatar
  [37] gerda [*]

  matysek79: a ještě jeden zlepšovák - na úklid - normálně utřít prach a pak někde rozlít trochu leštěnky. Stačí, když to bude smrdět a vyvolá to taky iluzi velkého úklidu:))) A zapomněla jsem pochválit autorku článku, má to švih a je to opravdu vtipné!

  superkarma: 0 02.12.2004, 10:39:00
 12. avatar
  [35] brouk [*]

  tada ja fakt nemuzu.My peceme na vanoce cop.Je to podobny testo jako na vanocku akorat se to po upeceni poleje citronovou polevou a posype se to orechama a rozinkama. Pravidelne se to sni na stedry den ke snidani.No jo no ta vanocke nema zaruceny ten uspech

  superkarma: 0 02.12.2004, 10:31:27
 13. avatar
  [34] gerda [*]

  tak mi napadlo: tajně donést hotovou máslovou mandlemi sypanou vánočku z pekařství, posadit ji na plech do lehce nahřáté trouby a pak ji před rodinou triumfálně vyndat a vydávat za svůj výrobek:) - o co, že to nikdo nepozná...

  superkarma: 0 02.12.2004, 10:18:24
 14. avatar
  [33] Deja [*]

  Vánočku jsem naposledy pekla jako velmi mladá s mou babičkou, která byla vynikající kuchařka. Pokaždé si vánočky babička pohaněla, ačkoliv byly vždy vynikající - někdy se nám mírně rozlezly, ale na chuti to neubralo. Ovšem sama si na ně netroufám. Teď už mám lepší troubu, ale stejně do vánočky nemám chuť. Pánové ji mají nejraději namazanou máslem a džemem a na to postačuje kupovaná. Už několikátý rok kupuji velmi dobré s mandlemi, rozinkami a kandovaným ovocem - je jako od babičky.
  Přiznám se, že se mi letos nechce ani do cukroví. Snad se vybičuji, abych si nepřipadal jako jó úplně nemožná hospodyně.

  superkarma: 0 02.12.2004, 10:13:35
 15. avatar
  [30] Eliza [*]

  Tchyni bych asi taky zahnala. Ale mozna bych pronesla neco hodne pichlaveho o lidech kteri nepoznaji skvost kdyz ho maji pred sebou Budu si to muset natrenovat, moje potencialni tchyne mne uz dvakrat znacne vytocila .
  Vanocku peceme s mamou kazdy rok. Pomaham hnist testo, protoze tatinek to neumi - tak nejak divne ho trha a zase placa dohromady. Jsou vzdycky jedle, jenom nekdy maji extravagantni tvar a nekdy se pripecou ze spodu, ale v plynove troube to povazuju za uspech. Obvykle rachle zmizi, ale kdyz se nekde zapomenou jsou bajecne i po silvestru.
  Mam drobny tip pro lidi co maji problem s kynutym testem: pripravit kvasek se vyplati - drozdi v trose mleka s cukrem a trochou mouky aby se udelala takova kasicka nechte na teple (tak aby jste udrzely ruku, jinak kvasnice oparite), az se delaji bublinky. Kvasek smichejte nejprve s moukou a pak teprve pridavejte tuk. Poradi je dulezite, jinak olepite kvasnice tukem a testo bude kynout spatne.
  Preju prijemne peceni

  superkarma: 0 02.12.2004, 09:44:41
 16. [29] Pavla_b [*]

  Merylko, kouzelný předvánoční povídání:-) díky:-) A nechceš letos vánočku zase zkusit?:-))

  superkarma: 0 02.12.2004, 09:33:35
 17. [28] Pavla_b [*]

  Merylko, kouzelný předvánoční povídání:-) díky:-) A nechceš letos vánočku zase zkusit?:-))

  superkarma: 0 02.12.2004, 09:33:22
 18. avatar
  [26] emma [*]

  deti: pleteš jako cop (ze tří) a ten čtvrtej, co ti vždycky zbyde hodíš dospod pod ten pruh vedle.... zkus to třeba se 4 šňůrkama a uvidíš, že to nic není

  superkarma: 0 02.12.2004, 09:03:32
 19. avatar
  [25] emma [*]

  já myslím, že vánočka není zas tak složitá záležitost, aby musela dopadat tak šíleně katastrofálně. vlastně šlo jen o to, nenechat ji v troubě až do černa - to by ale dopadlo špatně sebejednodušší jídlo
  takže se ničeho nebojte a jupííí pečte!

  superkarma: 0 02.12.2004, 09:02:11
 20. avatar
  [24] deti [*]

  Hezký příběh,ale já bych do pečení vánočky nešla,protože si neumím předstsvit jak bych pletla vánočku ze čtyř copánku.Raději si zajdu do obchodu.

  superkarma: 0 02.12.2004, 09:01:29
 21. avatar
  [23] deti [*]

  Hezký příběh,ale já bych do pečení vánočky nešla,protože si neumím předstsvit jak bych pletla vánočku ze čtyř copánku.Raději si zajdu do obchodu.

  superkarma: 0 02.12.2004, 09:01:16
 22. avatar
  [22] bookcase [*]

  článek super , od srdce jsem se zasmála. Péct vánočku jsem se naučila na brigádě v pekárnách, před Vánocema se pekly ve velkém, až se mi o tom i zdálo .Pletly se ze tří pruhů, takže to bylo jednoduché. Letos se chystám na pořádnou vánočku s mandlema a rozinkama, ať se má a dobře

  superkarma: 0 02.12.2004, 08:54:25
 23. avatar
  [16] sharonka [*]

  Meryl: Úplně jsem se při tom čtení viděla. Na vánočku si tedy netroufám ani dnes, ale moje testování trávící soustavy rodinky probíhalo například nezapomenutelným fazolovým cukrovím, které mi manžel připomíná před každými Vánocemi. A já jsem se přitom tak snažila. Nedávno už mě tím dobíráním fakt naštval a jestli toho nenechá, tak mu ho letos zase udělám.

  superkarma: 0 02.12.2004, 08:30:30
 24. avatar
  [15] mam-ča [*]

  Mili: manželka: "Nejlepší jídlo které umím, je bábovka a sekaná".
  manžel : "A tohle je která ?"

  superkarma: 0 02.12.2004, 08:21:34
 25. avatar
  [13] mam-ča [*]

  Meryl :
  S podobným předsevzetím jsem vstupovala do manželství, taky jsem byla asi nějaká "opožděná"
  Vařila a pekla jsem, až se ze mě čoudilo. Po létech jsem přišla na to, že se hotové (a moc dobré) pečivo nechá koupit v pekařství.
  Teď už jsem z masochismu vyléčená, a cukrářské vánočky kupuju v pekařství.

  superkarma: 0 02.12.2004, 07:47:48
 26. avatar
  [11] ještěrka.ehp [*]

  Krásnej článeček Díky za něj Já vánočku nepeču, pač není trouba a není pro koho, ale až to jednou příde, tak už se na to moooc těšim

  superkarma: 0 02.12.2004, 07:41:12
 27. avatar
  [10] Aja [*]

  Meryyyyl, letos upééééč.... Nebuď srab...

  superkarma: 0 02.12.2004, 07:35:05
 28. avatar
  [8] LBU [*]

  Krásně dozlatova vypečená a voňavá vánočka je podle mne opravdu mistrovské dílo. Vánočku peču každý rok a stejně jako Meryl se u toho modlím a vztekám . A ještě k tomu jsem si to stížila používáním celozrnné mouky (pů na půl s bílou). To je teprve horor. Několikrát jsem už vánočku okrajovala, protože byla buď nedopečená nebo připálená, ale vždy se dala jíst . Zadostiučiněním je pro mne, že manžel na mou vánočku nedá dopustit.

  superkarma: 0 02.12.2004, 06:59:32
 29. avatar
  [7] Petronilka [*]

  První dva roky jsem na tom byla úplně stejně, i když jsem z trouby vytáhla vonící lahůdku, vzhledem připomínala obří lívanec. A můj tehdy 22 letý švagr mi vesele předváděl svůj dokonalý výtvor . Teď dělám vánočku jako ze žurnálu.... se mě zželelo a pořídil mi na ní kameninovou formu

  superkarma: 0 02.12.2004, 06:53:08
 30. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Meryl - maji ji v kazdem krame, dokonce i tady! Serem na vanocku!

  superkarma: 0 02.12.2004, 00:39:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme