Vztahy

Neříkejte dětem víc, než kolik unesou, a nezahrnujte je informacemi, o něž nestojí. Tak zní hlavní rada psycholožky Lenky Čadové pro rodiče, kteří dumají, jak dětem podat existenci či neexistenci Ježíška. Podle ní rovněž nelze říci, který věk je ten pravý, kdy by se mělo dítě dozvědět, že dárky nepřilétají oknem, ale že je domů nosí rodiče a další příbuzní. "Obecně lze říci, že není dobré brát dětem fantazii a iluze, protože ony svět fantazie potřebují a k tomu patří i kouzlo Vánoc," říká.

Rodiče by se měli rozhodovat individuálně, podle toho, jaké je jejich dítě. "Náš starší syn přišel ve čtyřech letech s jasně formulovanou otázkou: existuje Ježíšek, nebo ne? A hned dodal, že podle něj nikoliv, protože to není technicky možné," říká Blanka, matka dnes dvanáctiletého Marka. Ten tehdy dostal jasnou odpověď, že skutečně nikoliv, ale že je to taková hra, kterou lidé hrají a na níž není nic špatného. Takže ačkoli ví, že dárky nosí rodiče, dodnes píše dopis Ježíškovi. Jeho mladší, dneska šestiletá sestra Monika je jiná. "Na Ježíška urputně věří dodnes a Marek ji v téhle víře podporuje s námi," dodává Blanka.

I v případě, že dítě se dožaduje jednoznačné pravdy, nepřehánějte to s uváděním do reality. "Rozhodně neříkejte dítěti víc, než na co se ohledně Ježíška ptá. Spíš se s ním bavte o tom, o čem chce ono - tedy se ho třeba zeptejte, jak si ono myslí, že to s Ježíškem je a klidně udržujte nadále v tomto ohledu trochu napětí," doporučuje Lenka Čadová. Podle ní totiž i dítě, které už tuší, že s Ježíškem a dárky to nebude jen tak, si může v koutku duše uchovávat naději, co kdyby přece jen... "Je skutečně velmi důležité nechat prostor pro duchovno a pro takovéhle představy."

A platí to i pro děti velké. Takovou čtrnáctiletou slečnu může mrzet, že o všech dárcích ví předem, protože je s mámou byla vybrat. Samozřejmě, na tajuplnou bytost nosící balíčky nevěří už roky, ale i ona si zaslouží nějaké nečekané překvapení, která bude prostě od Ježíška. Jinak budou Vánoce o něco chudší, snad až příliš dospělé. Nehledě na to, že i dospělým udělá radost překvapení.

Hra na Ježíška v sobě má navíc další rozměr  -  je to jakési pozastavení se v běhu roku, kdy se k sobě lidé chovají jinak, jsou milejší, čas se zpomalí. Je škoda tohle odbýt jen tím, že si lidé jednoduše koupí a předají dárky bez jakéhokoliv tajemství nebo třeba rodinných rituálů provázejících vzácnou návštěvu s balíčky.

Někdy si rodiče naopak zakládají na tom, že dětem nelžou a od malička jim říkají pravdu, včetně toho, že dárky jsou od nich, nikoliv od Ježíška. Pak ovšem podle Lenky Čadové hrozí, že se z nich stane čistě materiální záležitost a že dítě dost možná o takové Vánoce bez tajemství ani nestojí.

Pokud už třeba ze školy nebo školky dorazí pochybující potomek, popovídejte si s ním o jeho pohledu na Ježíška. V případě, že je zřejmé, že už je jeho víra nalomená, byť vás to netěší, ujistěte ho, že pro něj se vlastně nic nemění, protože Vánoce budou především takové, jaké si je sami uděláte. "Součástí toho je i vytvoření ježíškovské atmosféry,"dodává psycholožka.

Moc hezky to vyřešila jedna moje kamarádka, matka tří dětí, které už všechny chodí do školy, a tak samozřejmě už před časem přišla na přetřes otázka, zda Ježíšek existuje, či ne. "U nás je to tak, že Ježíšek nosí dárky tomu, kdo na něj věří. Zároveň si dárky dáváme sami, takže pod stromečkem se pak sejdou oboje," popisuje. Je to taková hra, ale nikdo ji u nich doma nekazí tím, že by zjišťoval, který dárek je od rodičů a který od Ježíška.

                               
   
30.11.2004 - Láska a vztahy - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [51] FAXÍK [*]

  Ve škole se to už většinou děti dozví od ostatních dětí,které už na Ježíška nevěří.

  superkarma: 0 09.12.2006, 18:22:08
 2. [50] Mechurova [*]

  Taky mám 4 děti, tři kluky a holku. Kluci jsou už velcí, ale nikdy nedělali kvůli Ježíškovi žádné scény. Prostě věřili a pak věřit přestali, ale malá (8 let) pořád neví. Věří i nevěří, chytá nás za slovo. Řekli jsme jí, že Ježíšek nosí hračky, a oblečení a jiné věci dávají rodiče. Ale všichni svorně píšeme Ježíškovi každý rok.

  superkarma: 0 01.12.2004, 14:21:35
 3. avatar
  [48] werka [*]

  No u nás to bylo skoro přesně tak jako u Blanky z úvodního článku. A Vánoce si užívá myslím stejně jako děti na Ježíška věřící - možná víc, protože on prožívá i kupování a vyrábění dárečků ...

  superkarma: 0 30.11.2004, 21:53:35
 4. avatar
  [47] Dášule [*]

  Nase detr se na ježíška neptaly. Od malička věděly, že tak, jako dostávají dárky k svátku a narozeninám, dostávají dárky k vánocům. Těšily se na ně stejně, jako děti, které věřily, že jsou od ježíška. Poměrně brzy začaly dávat dárečky nám i sobě navzájem. Dnes už jsou velcí a nejvíce se těší na rybí polévku.

  superkarma: 0 30.11.2004, 18:53:06

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [46] Dášule [*]

  Nase detr se na ježíška neptaly. Od malička věděly, že tak, jako dostávají dárky k svátku a narozeninám, dostávají dárky k vánocům. Těšily se na ně stejně, jako děti, které věřily, že jsou od ježíška. Poměrně brzy začaly dávat dárečky nám i sobě navzájem. Dnes už jsou velcí a nejvíce se těší na rybí polévku.

  superkarma: 0 30.11.2004, 18:51:06
 2. avatar
  [45] verousek [*]

  taky se mi to moc líbilo, s mým přítelem si dárky kupujeme tak, že si každý vybere sám, co chce a nakonec mu ještě dám nějaké překvapení. Bez toho to nejde... Ale na Ježíška teda určitě nevěří.;o))

  superkarma: 0 30.11.2004, 18:30:31
 3. avatar
  [44] alko [*]

  Ty dopisy pro Ježíška jsme dávali na balkon. Jednou jsem ho zapomněla včas vzít a dceři bylo divné, že si ho Ježíšek v noci nevzal. Ta úleva, když si tu druhou noc pro něj přiletěl! Dodnes je mám schované.

  superkarma: 0 30.11.2004, 15:15:27
 4. avatar
  [41] Žábina [*]

  Rikina: u nás ve školce tedy učitelky s dětmi tu hru na Ježíška hrají, letos opět psali dopisy Ježíškovi a nechávali je za oknem...až se prý setmí, Ježíšek si je odnese...

  superkarma: 0 30.11.2004, 14:53:34
 5. avatar
  [39] Žábina [*]

  Lhasa: no já myslím že pak už bude starší a vezme to tak nějak přirozeně...u staršího syna jsem to taky tak měla, žádný problém...

  superkarma: 0 30.11.2004, 14:51:09
 6. avatar
  [38] jedle [*]

  Ja si pamatuju na jednoho Jeziska. Detem byloasi 8 a 7. Dostaly morcatko, a protoze by se prozradilo, bylo pod stromeckem uz rano. Poslouchala jsem za dverma a slysela: tak vidis Jezisek musi bejt. Mama by nam morce nikdy nekoupila.

  superkarma: 0 30.11.2004, 14:50:45
 7. [35] Rikina [*]

  Lhasa: no my už to máme vyřešené - dlouho. Dvacetiletý potomek už na Ježíška nevěří ani náhodou, a snahu o tvoření vánoční atmosféry shovívavě přehlíží. Druhý potomek se tváří, že vánoce se dělají kvůli mně, tak abych měla radost, nějak to období svíček, koled a podobných nesmyslů přežije :-)))

  superkarma: 0 30.11.2004, 14:20:49
 8. avatar
  [34] šája [*]

  Je to moc pěkný článek a věta "Ježíšek naděluje tomu, kdo v něj věří" je úžasná. My to zase vedeme doma tak, že Ježíšek nosí dárky jen dětem na oplátku za to, že je taky dostal jako mimnko v Betlémě. Dospělí si nadělují sami...a Jiřík měl velkou radost, že mi pomůže vybrat dárek pro tatínka a že to bude překvapení. A on sám psal Ježíškovi

  superkarma: 0 30.11.2004, 14:02:01
 9. avatar
  [33] Lhasa [*]

  Rikina: Proto jsem hned v první reakci chválila tu maminku s třemi dětmi v článku.

  superkarma: 0 30.11.2004, 13:25:33
 10. [32] Rikina [*]

  Teorie pěkná, jenže, když moje děti začaly chodit do školky, hned při první vánoční besídce jim tam řekla paní učitelka, že Ježíšek není. A učitelka je přece autorita skoro stejná jako rodiče, to není nějaký sousedovic Franta... takže co pak ?

  superkarma: 0 30.11.2004, 13:20:38
 11. avatar
  [30] páťa [*]

  Starší syn(dnes 8let) věřil na sto procent do 6let. Loni měl již pochyb,ale dopis ještě ježíškovi napsal a sušenky a mléko mu ještě na okno dal. A letos už nevěří ani náhodou. Ví,že dárky kupujeme mi a vlastně celá rodina. Ale řekl,že nám udělá radost a mléko a sušenky nám také dá.

  superkarma: 0 30.11.2004, 13:07:33
 12. avatar
  [29] Ťapina [*]

  To je fakt hrozně těžký, když to tak čtu. Asi bych nechtěla, aby dítě jednoho dne zjistilo, že jsem mu lhala. U nás doma to bylo tak, že se o Ježíškovi mluvilo, jako že je, chodili jsme na procházku a domů mezitím přišel Ježíšek, ale věděla jsem, že to je jenom hra (a i tak se mi to moc líbilo). Ale už nevím, jak mi to naši tenkrát podali. Takže svým způsobem v nezměněné formě věřím na Ježíška dodnes :-)

  superkarma: 0 30.11.2004, 12:29:44
 13. avatar
  [28] Lhasa [*]

  Žábina: A jak to budeš řešit, až sice lidi s menší autoritou jeho víru nahlodají, ale ty ho dál budeš udržovat v ježíškovské iluzi? A až už bude jasný, že Ježíšek je pro děti, JAK mu pak řekneš "anebo né, Ježíšek fakt neni, Franta z druhý bé ti nekecal"... To je to, z čeho mám největší strach.
  Sakra, chybějí tu ty smajlíky :-(

  superkarma: 0 30.11.2004, 11:59:38
 14. avatar
  [25] Ladia [*]

  Naše děti (3,5 a 7,5 let) na Ježíška věří a doufám, že jim to ještě nějaký ten pátek vydrží... Letos měl sice syn pochybnosti, jak Ježíšek ví, kde si má vzít za oknem obálku a jak pak tím oknem pak pronese ty dárky a dá je pod stromeček. Ale sám si odpověděl "no jo, on je vlastně kouzelnej, tak to dokáže všechno" ;) A největší jeho starost byla, že psal Ježíškovi doma a ještě mu psali ve škole, tak aby mu dárky nedonesl dvakrát :)))

  superkarma: 0 30.11.2004, 10:25:18
 15. avatar
  [24] alko [*]

  U nás taky něco nosil Ježíšek a něco dávali rodiče. Ještě v 10 letech jsem nevěděla jestli tomu dcera věří, nebo to dělá kvůli nám. Bylo to tak napůl. Ale vysvětlení se nikdy nedožadovala, tak jsem ho neudělovala.
  Znáte tu reklamu z rádia nějaký pežot? Nepamatuju si to přesně, ale je to nějak ...Ježíška jsme zavřeli do garáže... ...jediný správný Ježíšek je v garáži... Já tohle slyšet jako dítě, tak mám trauma, protože nemáme garáž.

  superkarma: 0 30.11.2004, 10:20:21
 16. avatar
  [23] Žábina [*]

  Lhasa: ale pro něj jsem ZATÍM největší autorita já, takže když řeknu, že JEžíšek existuje, tak si může okolí říkat co chce....jak píšu ZATÍM....

  superkarma: 0 30.11.2004, 10:18:07
 17. avatar
  [21] Kuře [*]

  sharonka: Tatínek měl natatženou nit ke stolu a zatahal. Jak to u nich doma vapadalo (třeba co se týče rozmístění nábytku), to nevím, nikd yjsem u nich nebyla. Ale tatínek byl holt šikovnej.

  My máme zase zvoneček nahranej na kazetě. Mužíček se vzdálí )jde se podívat, jestli v obýváku už nebyl ježíšek), zapálí svíčky a prskavky, pustí kazetu, kde je krátká pauza, takže se zase v klidu posadí u stolu a pak najednou zazvoní zvoneček a začnou hrát koledy......

  superkarma: 0 30.11.2004, 09:48:19
 18. avatar
  [20] sharonka [*]

  Kuře: A jak to, prosím tě, dělali u toho spolužáka? My jsme to doma provozovali tak, že manžel s dětma pouštěl plovoucí svíčky a já pod záminkou sklízení nádobí jsem rychle rozsvítila stromeček, pustila koledy, zazvonila a běžela za nima, jako že už zvoní ať se jdou podívat. Ale naše malá ve svých 9 letech už je trošku nahlodaná, takže vyžaduje, abychom pouštěli svíčky všichni a nikdo se ani nehnul z koupelny. Nevím teda, jak to letos prakticky provedeme.

  superkarma: 0 30.11.2004, 09:38:39
 19. avatar
  [18] Lhasa [*]

  Žábina: Ono je to těžký, když ty sice nebudeš brát dětem iluze, ale najde se nějaká dobrá dušička, která to na ně vybalí pokud možno co nejbezohledněji :-/

  superkarma: 0 30.11.2004, 09:16:40
 20. avatar
  [17] Kuře [*]

  Naše Jája na Ježíška pevně věří. A na na andělíčky, čerty, Mikuláše, skřítky a další pohádky. A je to krásné. Loni jí ve školce někdo řekl, že Ježíšek není, doma mi to pak vykládala takto:
  "Mami, Bertík říkal, že Ježíšek je vymyšlenej. Ten je ale hloupej, viď? Ale já jsem mu to nevysvětlovala, on by to Bert asi nepochopil."
  A jeden z mých spolužáků na gymplu nám před maturitou vykládal, že sice na Ježíška už pěknejch pár let nevěří, ale teprve ten rok přišel na to, jak to, že v obýváku zvoní zvoneček, když oni všichni večeří v jídelně.....

  superkarma: 0 30.11.2004, 08:56:59
 21. avatar
  [16] Žábina [*]

  proč brát dětem iluze? vždyť dětství je tak krátké...můj 6letý syn tedy na Ježíška věří...

  superkarma: 0 30.11.2004, 08:47:29
 22. avatar
  [14] evusche [*]

  My jsme jako děti měli krásnou představu. Naši před večeří oteřveli okno v obýváku, zavřeli dveře a my, děti, jsme se těšili, jak tam oknem přileí Ježíšek a co nám tam nechá. :-)
  Pak, když jsem přišla do první třídy, tak učitelka mi zkazila tu radost z Ježíška tím, že první slova, která padla, byla. Děti, Ježíšek neexistuje! :-( Baba jedna komunistická. Dodnes jí to nemůžu odpustit. Vím, že jsem domů přišla s brekem a mámě jsem tvrdila, že soudružka lže, protože Ježíšek existuje! :-)

  superkarma: 0 30.11.2004, 08:41:16
 23. avatar
  [12] Lhasa [*]

  MOC DĚKUJU ZA ČLÁNEK!!! Ta maminka se třemi dětmi to vyřešila nádherně. Naší holčičce je sedm, tudíž pravda o Ježíškovi už je na spadnutí :-/ Ve školce byly učitelky naštěstí proježíškovské, takže až do loňska to šlo... No, doufám, že ještě tyhle Vánoce nám to vydrží ;-)

  superkarma: 0 30.11.2004, 08:31:02
 24. avatar
  [10] sharonka [*]

  Omlouvám se, nechápu, proč je to 2x.

  superkarma: 0 30.11.2004, 08:06:07
 25. avatar
  [9] sharonka [*]

  Já to dělám přesně tak, jak se píše v článku. To tajemno a nečekané dárky je nejhezčí.
  Eva_Fl: Úplně jsi mi připomněla, jak brácha přišel asi před 18 lety ze školky a brečel, že jim soudružky učitelky řekly, že žádný Ježíšek neexistuje a nejlepší je soudruh Lenin. Krávy jedny.

  superkarma: 0 30.11.2004, 08:04:38
 26. avatar
  [8] sharonka [*]

  Já to dělám přesně tak, jak se píše v článku. To tajemno a nečekané dárky je nejhezčí.
  Eva_Fl: Úplně jsi mi připomněla, jak brácha přišel asi před 18 lety ze školky a brečel, že jim soudružky učitelky řekly, že žádný Ježíšek neexistuje a nejlepší je soudruh Lenin. Krávy jedny.

  superkarma: 0 30.11.2004, 08:04:37
 27. avatar
  [6] gavi [*]

  Náš mladý věřil až do svých 9 let než se mu začali smát spolužáci , ale i tak mu je to líto a pro své menší sestřičky dělá vše jako že ježíšek je .Psal s nimi dopisy pro ježíška :))

  superkarma: 0 30.11.2004, 07:58:10
 28. avatar
  [5] Gabi [*]

  Já to beru podle své zlušenosti - v úpěti letech jsem objevila "ježíška" = otce zvonícího za dvěřmi. byla jsem tehdy velice zklamaná, že mi rodiče tvrdili něco, co není pravda. Takže moje děti znají "pohádku o Ježíšovi" a ostatní ad. biblické příběhy, ale dárky u nás žádná imaginární postava nenosí.

  superkarma: 0 30.11.2004, 07:56:06
 29. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  Jeeeeee Jezisek- mne s detmi vzdycky trochu komplikoval zivot a vlastne me zachranil nas Santa.....takze na Santa/u......moje deti porad veri, ze nosi darky , no a Jezisek - je pro ne nekdo uplne jiny, ktery bude....i kdyz uz darky budou nosit rodice........ale moc si preju, aby nam Santa jeste dlooooooooouho vydrzel.
  Preju vam vsem hezke vanoce - at uz u vas nosi darky kdokoli...

  superkarma: 0 30.11.2004, 06:37:38
 30. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Prima clanek, absolutni souhlas....
  Trestuhodne je, kdyz nekde ucitelky v MS detem podavaji hlaseni o tom, jak to skutecne je. Kachny.....

  superkarma: 0 30.11.2004, 01:13:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme