Vztahy

Posíláme své dítě s klidným svědomím do školy. A proč také ne? Škola je přeci jakýmsi synonymem pro bezpečí. Náš syn, nebo dcera se učí novým věcem, jsou pod bedlivým dozorem kantorů. Na vylomeniny nemají čas...

Opravdu?

 

Přinášíme vám příběh z jedné české základní školy, který bohužel dokazuje, jak naše zdání, naše jistota může být občas klamná... A modleme se, aby zde platilo staré pořekadlo, které praví, že výjimka potvrzuje pravidlo. Protože pokud by se podobné případy měly opakovat, či dokonce narůstat, pochybuji, že bychom my matky ještě někdy zažily onen pocit Mé dítě je ve škole, nemusím si dělat starosti.

 

Dvě party kluků z deváté třídy si nemohly navzájem přijít na jméno. Hádky, urážky, naschvály pendlovaly mezi nimi jak pingpongový míček. Věděli to všichni. Děti z celé školy si o tom povídaly, první stupeň se oběma partám vyhýbal obloukem. Staly se postrachem školy, nikdo se jim nestavil do cesty. Radši.

Jedno poledne, kdy chlapci trávili volnou hodinu mezi vyučováním na školním hřišti, se opět strhla hádka. Nadávky přerostly v potyčku, potyčka ve rvačku. Kdy a jak se dvěma chlapcům objevil v ruce nůž neví nikdo ... tento okamžik je obalen mlhou nevědomosti. Zúčastnění shodně vypověděli, že zaregistrovali až ten moment, kdy hoch z party A zaútočil na chlapce z party B – vystřelovacím nožem.

Mezi dětmi se strhla panika, pochopitelně. Začaly mezi sebou křičet, řvát, ať někdo sežene učitelku.

Chlapci mezi tím kolem sebe chodili s nožem v ruce, připraveni k útoku. Obcházeli se jak zvířata před bojem. Oba čekali, kdy ten druhý zaútočí...

Dvě učitelky vzápětí přiběhly....

„Ani jedna z nich si netroufla mezi ty chlapce stoupnout. Myslím nějak radikálně zastavit ten boj, který byl na spadnutí. A popravdě řečeno, nedivím se. Byli to kluci o hlavu vyšší, než jsme my, a nesrovnatelně silnější,“ vypovídá paní B., učitelka oné základní školy.

„V tu chvíli je nějaká autorita učitele úplně zanedbatelná. Oni měli v ruce nůž, ve tváři nenávist ... nepřemýšleli a riskovat to, že mezi ně některá z nás vstoupí, aby je rozehnala? To je stejné jako usnout na koleji a doufat, že zrovna nepojede žádný vlak.“

Až zásah městské policie oba útočníky donutil odevzdat nože, přičemž se jeden z chlapců ještě se strážníkem pral a hromadně vyhrožoval zabitím...

 

Jaký „trest“ oba chlapce čeká, je stále ještě ve hvězdách. Ale jedno je jisté, už nejen učitelé středních škol a učilišť mají zkušenosti s agresivitou a nenávistí svých žáků.

Já jen doufám, pevně věřím, že tyto případy jsou skutečně ojedinělé a že bez obav můžu i nadále své děti posílat do školy.

 

Ale jedno mi stále nedá spát. Co kdyby v ten okamžik, v ten moment, kdy ti hoši stáli proti sobě s noži, se rozhodlo situaci „zachránit“ nějaké přítomné dítko... Třeba to moje, nebo vaše? Raději nechci myslet na to, jaké následky by pak taková dětská nenávist mohla mít...

   
22.09.2004 - Láska a vztahy - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [23] monacha [*]

  jaska: No, treba anonym muze delat vsechno spravne, ale ostatni maminy to tak nedelaji a uz je problem. No, vychovu bych nezvladla

  superkarma: 0 22.09.2004, 14:25:41
 2. avatar
  [20] monacha [*]

  To anonym: Mozna je to tim, ze je moc omezovany. Treba si deti ve skole vypravovaly o tom, co videly v TV a on se citil odstrceny, protoze to nevidel. Treba se mu i smaly, ze se nemohl divat a tak se to snazi kompenzovat tim dopisem, aby ukazal, jaky je frajer. Ja bych to jako klukovinu brala.

  superkarma: 0 22.09.2004, 14:10:52
 3. avatar
  [17] Luciš [*]

  Lhasa: je taky rozdíl, jaky dítě na to kouká. Něco jiného je dvouleté a něco osmileté. A když na Toma a Jerryho čučí za odměnu dva dny v týdnu starší dítě, nevidím problém. A když se dbá, aby nekoukalo na vetřelce a takové filmy, kde lítají střeva Všeobecně ve filmech to asi nebude. Bude to v té lhostejnosti. A když dítě neví, kde jsou hranice, co si může dovolit, někoho zmlátit, být arogantní, suverén. A to se většinou dědí Když je mláceno dítě otcem, tak bude stejné jako on.

  superkarma: 0 22.09.2004, 13:46:27
 4. avatar
  [16] Lhasa [*]

  Rikina: Proč ta ironie?
  Samozřejmě, že rozdíl mezi skutečností a kresleným seriálem pochopí, ale zdá se mi zbytečný nechat děti koukat konkrétně na tyhle tituly, když tam poučnýho nebo milýho není pranic, je to jenom to pseudolegrace. To ten Rumcajs aspoň nakonec vypeče někoho "zlýho". Tom a Jerry se mlátěj na pokračování

  superkarma: 0 22.09.2004, 13:00:49
 5. [15] Rikina [*]

  Lhasa: proč ? Když jednou za týden viděly kreslený seriál, který je snad určený dětem, a to Tom a Jerry nejspíš bude, to by jim mělo narušit charakter ? Myslím, že rozdíl mezi realitou a kresleným seriálem pochopí i dost malé dítě. Na terminátory, predátory či vetřelce bych je koukat zajisté nenechala. Ostaně i Rumcajs střílel žaludy, fuj, taková brutalita :-)))

  superkarma: 0 22.09.2004, 12:56:26
 6. avatar
  [14] Lhasa [*]

  Rikina: A není to zbytečně komplikovaný? Napřed děti nechat dívat na želvy Ninja a Toma a Jerryho a pak jim vysvětlovat, že tohle teda neee A doufat, že to pochopěj a nedopadne to tak, že jednoho dne jim to přece jenom nedá, aby to nezkusily..?

  superkarma: 0 22.09.2004, 12:35:10
 7. [13] Rikina [*]

  Nemyslím, že za všechno může jenom televize. Jako dítě jsem viděla Knoflíkovou válku a následky to na mně nezanechalo. Moje děti se dívaly na želvy Ninja a na Toma a Jerryho a taky jsou normální. Rodiče se musí snažit, aby to dítě vědělo, že to, na co se dívá, nesmí napodobovat. Čímž nechci tvrdit, že by se malé děti měly koukat od rána do večera na TV. Vůbec ne, ale když už něco uvidí, nemusí to hned znamenat, že z nich vyrostou brutální agresoři. Prostě je potřeba vychovávat, necháme-li potomka růst jako to dříví v lese, zvlčí i bez televize.

  superkarma: 0 22.09.2004, 11:22:20
 8. [12] Rikina [*]

  Niten.Senki: jak se dostal 3letý kluk sám na výškovou budovu ? V USA je sice možné všechno, ale děti se tam údajně samy nepohybují, hned by si toho někdo všiml a rodiče by měli malér, že nechali dítě bez dozoru.

  superkarma: 0 22.09.2004, 11:13:29
 9. avatar
  [11] Luciš [*]

  Kdysi bylo v černých ovcích, jak 13ti letí kluci zmlátili a zkopali spolužačku. Stalo se to venku před školou, učitelé měli zrovna poradu a viděli to z okna. Holčina měla lehký otřes mozku a pohmožděné ledviny. Když pak říďa chtěl dát těm hajzlíkům trojky z chování, tak si rodiče stěžovali na školní inspekci a ti nařídili řéďovi, aby z vysvědčení trojky stáhnul a dal jim za 1, protože se to stalo venku a ne ve škole (školní řád ale jasně píše o tom, jak se mají žáci chovat i mimo školu, takže nechápu). Takže milí hajzlíci zůstali nepotrestaní, protože to ani policajti něřešili.
  Já být matkou nějakého takového, tak chodím kanálama a mladej by se šel omluvit a šel by na brigádu a zaplatil holce odškodné. Když mají děti takovou výchovu a zastání ve svých odporných činech, tak se pak nedivím, co u nás roste z kluků za hajzly . Howgh

  superkarma: 0 22.09.2004, 10:24:48
 10. avatar
  [8] sigi [*]

  Niten.Senki: Naprostý souhlas. Televizi je nutno před dítětem zatajovat. Máme ZŠ kousek za barákem a když občas pozoruju, jak(a hlavně na co) si děti hrají, napadá mě jediné: vymývání mozků stupidními seriály. To nemohou vymýšlet lidé, kteří mají děti!!!

  superkarma: 0 22.09.2004, 08:50:17
 11. avatar
  [6] sigi [*]

  Poslední dobou je až moc kriminálních činů páchaných nezletilými.
  Jímá mě z toho hrůza. To fakt rodiče své děti tak zanedbávají, že z nich vyrostou takoví agresoři

  superkarma: 0 22.09.2004, 08:26:27
 12. avatar
  [5] hruška [*]

  Eva_Fl: Při čtení tohoto článku mi jde mráz po zádech.Taky se nedivím že mají na US školách policajty.Jeden den se spolu bavý,druhý den už ne a třetí den jdou po sobě nožem nebo střelnou zbraní.

  superkarma: 0 22.09.2004, 07:49:18
 13. avatar
  [4] hruška [*]

  Eva_Fl: Při čtení tohoto článku mi jde mráz po zádech.Taky se nedivým že mají na US školách policajty.Jeden den se spolu bavý,druhý den už ne a třetí den jdou po sobě nožem nebo střelnou zbraní.

  superkarma: 0 22.09.2004, 07:48:11
 14. avatar
  [3] Gabi [*]

  Eva_FI: mě jo

  superkarma: 0 22.09.2004, 07:36:39
 15. avatar
  [2] Léthé [*]

  Eva_Fl:Aha

  superkarma: 0 22.09.2004, 05:28:24
 16. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  No ja teda nevim, ale mne se pritomnost poldu na US skolach fakt nezda tak priserna a k nicemu...

  superkarma: 0 22.09.2004, 01:01:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme