Čtenářka babou nám vysvětlí, jak a proč zústává stále v bytě rodičů, a nedokáže si představit, že by se někam odstěhovala.

Dobrý den,
Vaše dnešní téma mne zaujalo a tak jsem se rozhodla napsat svůj názor a postoj.

Psal se rok 1981, když jsem se coby roční holčička přistěhovala s rodiči do nového bytu v paneláku na nově postaveném sídlišti. Byli jsme druhá rodina co se nastěhovala.
Táta i máma se párkrát za život stěhovali, ale já ne. Tak nějak jsem si ani nikdy nedovedla představit, že bych měla žít jinde, byť i v jiném bytě na stejném sídlišti.

Taky myšlenka, že by si v MÉM pokojíčku (který toho se mnou dost zažil), měl hrát, učit se, spát, lenošit a vůbec dělat všechno to, co jsme dělali všichni, když jsme byli malí i větší, připadala a stále připadá zvláštní a nemyslitená.
Možná budu někomu připadat divná, ale já nikdy nebyla na ta rčení, že mladí by měli vylétnout z hnízda a zařídit si vlastní bydlení. V mém případě to bylo dáno i tím, že jsem z Prahy a tak mi přišlo zbytečné si někde platit podnájem nebo brát hypotéku, když můžu bydlet doma. Asi je také nutné podotknout, že jsem jedináček.
Ano, má to i svá úskalí co se týče starší generace (rozuměj rodičů ;oD ) ve střetech názorů, ale s tím jsem nikdy problém neměla.

Samozřejmě by situace byla jiná, kdybych měla sourozence nebo bydlela v jiném městě a do jiného šla např. za prací.

Za těch 30 let co v domě bydlíme, se v něm vystřídala docela slušná řádka sousedů, zvláště poslední dobou co se byty prodávájí a ne vyměňují. Dřív jsem znala všechny sousedy a nebyl problém prohodit pár slov s kýmkoli o čemkoli.

Dnes máte pocit, že od domu má klíče kde kdo a když někoho potkáte u schránek nebo u výtahu, tak na vás kouká jako na vetřelce a na pozdrav odpoví jen na půl úst. Jenže záleží i daných lidech, co se přistěhují. Ne všichni jsou stejní.

Nicméně poslední dobou mám smůlu na to, že když se přistěhuje někdo nový, hned dělá rekonstrukci (což je sice pochopitelné), ale vždy v termínu, když jsem po noční (pracuji na směny vč. nočních), takže nemám šanci se vyspat, když začnou buchat, klepat nebo vrtat tak, že je to slyšet po celém domě, protože si nechají otevřené dveře na chodbu kvůli prachu a místo ohlášené doby 2 týdnů je to týdnů 6.....
Takže ano, v tomto případě to jsou jenom přistěhovalci a je mi jedno odkud pocházejí, jestli z jiné části Prahy nebo republiky.
Ovšem pravda je, že i s těmi stávajícími (staršími přistěhovalci) jsou občas potíže. Holt čím víc lidí na jednom místě, tím víc názorů a připomínek na cokoli a k čemukoli.
Všechno je jen a jen o lidech.

Krásný den všem.

babou
text nebyl redakčně upraven


Děkuji babou za pohled z druhé strany. Nedokážu se vcítit do vašich pocitů, ale chápu vás i váš postoj. Místo, kde jsem vyrůstal, stále patří naší rodině a občas v něm nyní spí moje děti, takže žádný zvláštní pocit z toho, že by si někdo z mého pokojíčku udělal třeba dílnu nemám. Ale ta představa je vážně zvláštní…

A s těmi sousedy si nevyberete, třeba u nás na vesnici se soused občas v sedm hodin ráno v neděli rozhodne vytáhnout cirkulárku a řezat. A člověk, který se těší, že se aspoň jednou týdně vyspí do sytosti, také může puknout vzteky.

Jak píšete, vše je o lidech…

Dnešním tématem dne je: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

  • Jak jste se přizpůsobila novému prostředí?
  • Dával vám někdo „sežrat“, že jste odjinud?
  • Vadí vám přistěhovalci?

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

Stačí přispět na tento e-mail:

redakce@zena-in.cz

a máte velkou šanci.

Reklama