Cestování

30 km od Prahy není jenom poddolované území

Poslední lednový víkend jsme byli navštívit kamarádku Elu, jež žije na Kladně nedaleko železniční stanice Kladno-město.

Dopoledne jsme strávili povídáním a „usměrňováním“ jejích ratolestí, a protože bylo nádherné zimní počasí, navrhala nám, abychom si udělali výlet na Záplavy – je to od nich asi 7 km těsně před vesnicí Tuchlovice/Srby. Ona i manžel si zasportují – děti unaví bruslením a čerstvým vzduchem. S manželem jsme nebyli proti – víme totiž své – z loňska! :-))

Jak si ještě určitě vzpomínáte, mrzlo a všude leželo asi tak 20 cm sněhu. Plocha rybníku byla nádherně zamrzlá a pokrytá sněhem. Nevadilo to, byli jsme na to připraveni s hrably. Pánové vykroužili na zamrzlém ledu cestičky, aby se dalo bruslit. Ela s manželem a starším synem nazuli brusle, mladšího potomka posadili do saní, a začalo unavování. :-))) Nám s manželem byla po chvíli zima, tak jsme podle našich loňských zkušeností zamířili do vsi – do hotelu, kde jsme tak hodinku do sebe ládovali kalorie a tekutiny.

Když jsme se vraceli zpět – mladší syn krásně spal a starší byl k neutahání. A Ela nikde. Kroužila, tak jako ostatní sportovci z Kladna, na běžkách po Záplavách.

Maminky Ely, rodačky z Kladna, jsem se zeptala, proč rybník nese tak zvláštní jméno. „Tady tomu nikdo jinak neřekne. Všimla sis mapy v Srbech? Jsou tam ještě zaznamenány dva rybníky - Malé Záplavy a Turyňský rybník. Záplavy se tomu říká, protože kol dokola je poddolované území, a jednoho dne se vše propadlo, a vznikl jeden rybník.“

Já jsem si k tomu našla informace, že Snopák alias Turyňský rybník byl původně postaven jako zásobárna vody pro Poldi. V roce 1985 zda vznikla přírodní rezervace – je tu hnízdiště ptáků a můžete zde v létě potkat labutě či slyšet slavíky, na jaře a na podzim zase třeba vidět ledňáčky. Ovšem koupání je zde v létě zakázáno, tak jako sportovní rybaření.

To si ale můžete vynahradit procházkou po naučné stezce, jež začíná u železniční stanice Kamenné Žehrovice.

Pokud ale přeci jenom toužíte po cachtání (po celý rok), navštivte nově otevřený Aquapark – otevíral 30. 1. 2004. Vznikl kompletní rekonstrukcí původně krytého bazénu. Vyřádíte se zde na tobogánech, v umělé jeskyni, s dětmi v dětském bazénku, nebo se můžete usadit ve whirpoolu či relax bazénu.

Až Vám bude příliš zima, zahřejte se v jedné ze tří saun.
Do tří let mají děti vstupné zdarma, do 15 let je vstupné snížené, ale od 15 let je to, podle mého, laťka nasazená hodně vysoko. Tedy pokud si vezmete, že o víkendu zaplatíte v aquaparku za dospěláka od 9-22 h za jednu hodinu 90 Kč, za dítě od 4 do 15 let 50 Kč za hodinu. Ceny jsou jiné, pokud jdete jenom do plaveckého bazénu.

Podrobnější informace o aquaparku najdete na www.kladno.cz. A pokud tam někdo ze čtenářů byl, nechť se podělí se zážitky!  

 
   
13.02.2004 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Libča [*]

  na zaplavach jsem se jako mala holka koupala

  superkarma: 0 13.02.2004, 19:12:56
 2. avatar
  [2] Olka [*]

  www.samk.cz

  superkarma: 0 13.02.2004, 13:21:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme