.

30. června řekněme STOP MNOŽÍRNÁM. Pomoci může každý, třeba veřejnou sbírkou

Novinky

30. června řekněme STOP MNOŽÍRNÁM. Pomoci může každý, třeba veřejnou sbírkou

Občanské sdružení na ochranu opuštěných zvířat (OSOOZ) a společnost Pet Center CZ vyhlašují 30. červen dnem STOP MNOŽÍRNÁM. K této příležitosti spouštějí veřejnou sbírku na pomoc zvířatům z množíren a osvětu, v rámci které se společně snaží širokou veřejnost seznámit s touto problematikou a všechny milovníky domácích mazlíčků tak přesvědčit, aby nakupovali pouze u ověřených prodejců a chovatelů. Samotná společnost Pet Center sbírku též aktivně finančně či hmotně podpoří.

„Nutnost osvěty a zásahů proti množitelům vedlo OSOOZ, ve spolupráci s PetCenter, k založení této sbírky a všem dalším aktivitám, které přispějí v boji proti množírnám,” říká Václava Brabcová, předsedkyně občanského sdružení. “Vybrané peníze budou použity přímo na podporu a pomoc psům odebraným z množíren, a také na osvětovou kampaň,“ dodává.

stop

Příspěvky je možné zasílat na účet Občanského sdružení na ochranu opuštěných zvířat - číslo účtu je 2900499790/2010 - a zároveň je možné je osobně vkládat do kasiček umístěných na více než 100 prodejnách společnosti Pet Center po celé České republice. 30. června Pet Center poskytne zákazníkům 10% slevu na celý nákup s výzvou, aby ušetřené peníze buď zaslali na sbírkový účet nebo je přímo vhodili do kasičky.

Začátky jsou většinou velmi podobné. Lidé si chtějí pořídit nového čtyřnohého člena domácnosti, potvrzení o původu nepotřebují, chtějí ho pouze na mazlení nebo pro děti na hraní, ne na chození po výstavách a soutěžích. A co je nejdůležitější, chtějí ho lacině. Proto se rozhodnou pro nákup zvířete u neověřeného prodejce, který tyto podmínky splňuje. Ve valné většině případů se u pejska dříve nebo později objeví méně či více závažné zdravotní problémy a majitelé musí ušetřené peníze investovat do veterinární péče, v horším případě zvíře během několika měsíců uhyne,“ vysvětluje Kateřina Holnová, marketingová ředitelka Pet Center. 

stoppejsek

Foto: Shutterstock

Co jsou to ty množírny?

Víte vlastně, jak to vypadá uvnitř množírny a v jak otřesných podmínkách musí zvířata skutečně žít? Jak by bylo vám, kdybyste měli celý život žít v prostoru o něco málo větším, než jste vy sami, ve svých výkalech, bez denního světla, bez možnosti vyjít ven a proběhnout se? Taková představa většinou slušných lidí otřese, důležité je, ale vědět proč psí průmysl stále tolik vzkvétá.

Nezáleží totiž na tom, jak moc se to lidem nelíbí, ale je podstatné, kolik lidí o situaci neví, nebo ji naopak přehlíží a svým jednáním podporuje všechny podvodníky, překupníky a množitele a přímo je vybízí k tomu, aby ještě víc a víc množili na zubožených fenách, které jsou na prahu smrti.

Jaká je realita v množírnách?

Množitelé šetří na jídle. Štěňata i rodiče jsou podvyživení, protože kvalita žrádla je ubohá a porce malé. Psi jsou skladovaní v nevytápěných, malých špinavých prostorách, tím se sníží náklady na „ubytování“. Dost se ušetří i na očkování, zvlášť pokud pejskovi žádné nezaplatí. Rodiče štěňátek jsou jacíkoliv dva psi, kteří jsou po ruce. Nemusí být ani stejné rasy. Na inzertním portále bude naaranžované štěňátko vypadat kouzelně. A hlavně, bude o tolik levnější než to z chovné stanice.

Feny jsou často přetěžovány a rodí jak na běžícím páse. Klesá-li jejich schopnost rodit, stávají se nepotřebné. Štěňata jsou odebírána a prodávána předčasně. Častým následkem je trvalé a fyzické a psychické poškození, celoživotní zdravotní péče či dokonce úmrtí štěněte.

(S použitím textu členky sdružení Simony Smith, autorky knihy Továrna na štěňata)

Bohužel, naše republika je na předních místech Evropské unie v množství „vyprodukovaných“ štěňat v množírnách a jejich nelegálním prodeji, včetně masivního vývozu do zahraničí. Legislativní podpora pro boj s majiteli množíren je v České republice nedostatečná, stejně tak chybí povědomí o tomto krutém obchodu ve společnosti.

   
30.06.2016 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [4] Rikina [*]

  Kde je poptávka, je i nabídka. Sml80 Žádná sbírka to nevyřeší (nehledě k tomu, že kam konkrétně tedy ty peníze přijdou? - to se nějak nepíše). Víceméně souhlasím s Bébinou - je načase na změny v legislativě a zejména na to, vymáhat dodržování norem již nyní platných. Nekompromisně postihovat ty, co je obcházejí a porušují. Je veliká spousta lidí, co nemá psa ani přihlášeného, ačkoli je to povinné již mnoho desetiletí. Plno lidí nedá psa očkovat ani na povinnou vzteklinu, neumí ho vychovávat, krmí ho kdejakými zbytky - bodejť ne, když ho např. dostali zadarmo od sousedů, co se potřebovali zbavit štěňat. Pověra, že fenka musí mít aspoň jednou v životě štěňata, je nesmysl. Stále tomu ale plno lidí věří a konají podle toho. Psů je zkrátka moc. Lidi je mají jako hračky pro děti, jako módní doplňky, nebo prostě proto, že každý má přece psa. A ta štěňátka jsou přece ták "loštomiloučká" - a když štěně odroste, přestane být tak roztomilé a zábavné a začne dělat problémy, protože ho nikdo nevychoval, odloží se do útulku a pořídí nové malé štěně. Sml15 Útulky zachraňují kdejaké nemocné zvíře, do kterého draze investují, vypiplají ho a pak ho mnoho let musí živit, protože ho nikdo nechce - jo, zní to ošklivě, ale bohužel v situaci, kdy je naprosto "přepsíno" a útulky praskají ve švech, nelze prostě zachraňovat neperspektivní zvířata. To by se mohly sbírky pořádat furt a nic by se stejně nezměnilo. A když už se někde objeví množírna, odeberou se psi, což samo o sobě bývá problém, a co pak - nic. Dotyčný si klidně může pořídit další várku psů (klidně z útulků) a množit dál. V médiích proběhnou fotky, pár lidí se otřese, jak je to odporné, ale nic se nevyřeší. Sml80

  superkarma: 0 01.07.2016, 07:58:45
 2. [3] Bébina [*]

  Dokud budou lidé kupovat štěňata bez PP, protože oni přece na výstavy chodit nechtějí a štěňě s PP je příliš drahé, budou i množírny. Dokud bude možné odkládat přemnožené psy a kočky do útulku s tím vědomím, že se tam o ně postarají a najdou jim nového majitele, ne že tam budou po měsící bez vyjímek utraceni, budou se lidé zvířat zbavovat. Ne každý má žaludek na to zabít svoje zvíře, byť nepřímo. Dokud nebude zákon o povinné kastraci psů a koček bez PP, budou je dál lidi množit a bude to nahrávat množírnám. Nějaké sbírka... Tak se zachrání pár psů zdevastovaných psychicky i fyzicky, množitel se stejně nepostihne a do roka a do dne množí zas. Za týrání zvířat je až rok na tvrdo, nevšimla jsem si, že by byl za tu dobu někdo odsouzen.

  superkarma: 2 30.06.2016, 15:02:06
 3. avatar
  [2] vodilulu [*]

  psu je strasne moc ma se to redukovat uz davno. mesta jsou pod nanosem vykalu je to odporne - psi za to nemouho to lidi. klidne jsem pro kdo ma psa povinne na cvicak a nedovolit kazdemu blbovi psa mít, když ho pak neźlada

  superkarma: 0 30.06.2016, 14:14:17
 4. [1] bobani [*]

  nejvyšší čas

  superkarma: 0 30.06.2016, 13:46:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme