V dřívějších dobách měl člověk k přírodě mnohem blíže, než je tomu dnes. Sepjatost s přírodou poněkud ochladla. Přesto si naše zahrádky a rostliny zaslouží péči.

zazimovani

Správně tušíte, že dnešní náplní je zazimování. Pečlivky budou mít vše hotové a mohou nám opozdilcům alespoň poradit, jak minimalizovat škody napáchané mrazem.

Dávno tomu je, když prostý lid i kněží prosili matku zemi, aby si odpočinula, nabrala síly a na jaře mohla v plné síle znovu rodit bohatou úrodu. Část úrody byla odnášena pod bezový keř Elfům. Elfové jsou prazvláštní bytosti, chovají se podle nálady. Někdy škodí, jindy pomáhají. Bylo proto radno, naklonit si Elfy na svou stranu. Aby nepodpalovali stodoly, nerozmetali obilí v sýpkách či neseslali na rodinu choroby a smrt, dával se jim úplatek v podobě jídla. V jedné kouzelnické knize jsem četla modlitbu při jejímž vyslovování se dává obětina pod keř. „Elfe, neškoď nám a zachovej naše životy. Chceš-li si vzít mě, vezmi si koně. Místo mého muže, nabízím ti vola.“ Žena holt dře jako kůň a manžel jako vůl (pokud jste četla „manžel je vůl“, vraťte se na začátek věty).
Naši předkové neměli tolik možností, jako máme my dnes. Leckdy nic jiného než modlitby a rituály nezbývalo. Přesto v dnešní moderní době můžeme využít starších zvyků k ochraně pěstovaných rostlin.

Příjemně teplý podzim mě lákal po všem možném, jenom ne po práci na zahradě. Opadaná růže čeká, až vezmu konečně nůžky a zastřihnu jí. Už několik dní se chystám k úpravě keřů a přikrytí skalky chvojím. Jsem takový kozel zahradníkem. Z mého zahradničení mají největší radost vrabci. Často totiž zapomínám přikrýt broskve a hrozny síťovinou a vzpomenu si, až když mi vrabci při grilovačce lítají krást klobásy do talíře.
Část hroznů jsem letos zachránila. Nyní by měly být nejlepší. Když přejdou chladem, dostávají svou specifickou sladkou chuť. Pěkné střapce sníme a ty oklované od vrabčáků hodím ke kořenům jako živiny. Pohrabu listí, najdu klíče od zahrady, které hledám od září. Kupky rovnoměrně rozdělím mezi keře, ovocné stromky a skalku, klidně i s klíči, zámky už mám vyměněné. Rostliny tímto zásobím živinami přes zimu. Na listí pokladu chvojí, abych omezila poničení kořenů mrazem. Broskev dostane tkaninový obal na kmen. Choulostivější květiny uklidím do zahradního domku a kolem nich posypu jed na krysy. Už se mi občas stalo, že se do květináčů vloudili hlodavci a rostlinu zničili. Nepomohlo ani zavěšení do výšky.
Vymlouvám se na to, že zahrádku nemám přímo u nosu, a protože jí nemám na očích, zapomínám.

Muškáty na balkóně na tom nejsou o moc lépe. Nechápu, jak mi mohou na jaře obrazit. Každý odborník říká, že muškáty nesmí šlehnout mrazík. Už jsem je asi za ta léta otužila. Občas se stane, že mi truhlíky pokryje sněhová vrstva. Sousedé si myslí, že se specializuji na pěstování kavkazských rostlin.
Letos jsem truhlíky uklízela raději už v říjnu. Umístila jsem je do sklepa. Jenže jak bylo teplo, začaly obrážet a musím chodit pravidelně přistřihovat. Při odpočinku nesmí muškáty růst, aby se nevysílily a zbylo jim dost sil na jaro. Dnes doufám, zašmiknu naposledy, nadělám řízky, abych mohla pošlé muškáty na jaře nahradit. Podělím se s vámi o historku, která se mi stala, když jsem dělala řízky poprvé. Chopila jsem nůž a říkám manželovi: „Je na čase schovat muškáty a udělat řízky.“ Manžel se na mě nechápavě zahleděl a pronesl: „A jak ty řízky chutnají? Řízky z muškátů jsem ještě nejedl.“ Myslel si asi, že když se do jídla dává muškátový ořech či květ, tak řízek z muškátu musí být automaticky k jídlu také. Jistě už chápete, proč zahradničím já a ne manžel.

Pečlivky, krom rad, mohou dnes vyrobit krmítko pro ptáčky. V zimě mají potravy málo, proto bychom jim měli v období nedostatku přilepšovat. Uvidíte, že radost budou mít i děti. Dcerka ptactvo netrpělivě vyhlíží od samého rána. Má to místo ranních pohádek. Zejména sýkorky jsou našimi návštěvnicemi
Loni nám krmítko pro ptáky donesl Ježíšek.
Dříve jsme měli krmítko vyrobené z kokosového ořechu a přilepené za pomoci tavicí pistole na rámu balkonu. Druhá půlka ořechu byla přilepená na okenním parapetu. Můžete využít jakoukoliv hlubší nádobku. Uvidíte, že vámi vyrobená věc jde na správné účely. Uděláte dobrý skutek a můžete si být jistí, že vaše peníze nikdo nezpronevěří.

Teď už jenom krmítko naplnit. Sýkorkám nedělá na zažívání příliš dobře tolik populární lojová koule. Za to však nepohrdnou slunečnicí, směsí pro andulky nebo starším rohlíkem rozkrájeným na menší kousky, ve zverimexu nebo hypermarketu můžete sehnat krmnou směs pro venkovní ptactvo. Stojí kolem 20 Kč. Nevím, jak vy, ale já nesnáším vyhazovat jídlo. Sýkorky vděčně vzaly i vánočku, která se mi zdrcla. Kynutá těsta prostě moc neumím. Jak jdu zadělávat těsto na vánočku, manžel si hned rýpne: „A ta první bude pro nás a nebo pro sýkorky?“ Většinou platí ta druhá možnost. Sýkorky nejsou vybíravé, chutnala jim i zapomenutá mouka ze špajzky, plná potravinových molů.

Než se vrhnete na čtení návodů na postavení krmítka, projděte si dějiny, které utváříte i vy.

Znáte jedlé kaštany? Děláte je? Dobře děláte.
Jedlé kaštany jsou dobré a zdravé

Nechcete-li Vánoce, zrušte je jako Madonna
Madonna zrušila Vánoce

Autorka následujícího článku mi mluví z duše. Když se směji, vypadám jak ropucha z lopucha.
Přestaň se tak blbě tlemit!

U tohoto článku mi však můj žabí úsměv byl jedno. Smála jsem se dlouhou dobu a pěkně od srdce.
Vaše příběhy: Prsa, pindík i sestřička kráva

Jaká jsou vaše přání? Trochu utopie, ale kéž by se splnila.
Svět bez politiků, válek a znečišťování prostředí
Chtěla bych

V temné půlce roku budeme doma častěji. Tak se na to pěkně vymódíme. Ať již v pohodlných teplákách, v župánku či šatech, stejně vás máme rádi. :)
Župánek a k němu sladěné bačkůrky
Manželova trika XL a šedé elasťáky
V zimě chodí nejraději v teplákách čtenářka Věrulinka

Reklama