Rodina

28 dětí na jednu učitelku. Vyřeší to firemní školky?

Školky praskají ve švech, ale učitelky nejsou. Na jednu učitelku tak někdy připadne až dvacet osm dětí. Ministr školství vidí řešení v podnikových školkách. Tak tuhle zprávu jsem cestou autem do redakce zaslechla tolikrát, takže mě donutila k zamyšlení.

školka

Mě a mých dětí už se netýká, ale dost by mě zajímal názor našich čtenářek, které mají děti v předškolním věku.

Buď je dětí málo (viz slučování středních odborných škol), nebo zase moc. Počet předškolních dětí vzrostl, což je dobře. Tím pádem ale stoupl zájem o umístění dětí v mateřských školách, což je logické. Z jednoho platu se přece vyžít nedá. Ale počet učitelek stagnuje, což s sebou přináší problém. Počet míst ve třídě je limitovaný vyhláškou, takže není snadné dítě do školky umístit, a když se to podaří, je přeplněná. A to má jistě vliv na kvalitu péče, výuku, ale i bezpečnost dětí.

Problém je samozřejmě opět v penězích. Není na platy nových učitelů, a tak musí jedna „kantorka“ zvládnout až dvacet osm capartů, což musí být s prominutím na palici. Pedagogické školy sice ročně chrlí stovky absolventů, ale ti se za plat patnáct tisíc hrubého do školek nehrnou.

Napadlo mě, proč se nezavede povinná praxe mladých učitelek, které by mohly v rámci výuky (za symbolický peníz) ve školkách vypomáhat.

Asi by to bylo moc složité.

Proč se nezvýší „školkovné“a nezavede i pro předškolní děti, které ho neplatí? Tento  návrh se vám asi moc nelíbí, ale zamyslete se nad tím, jestli není lepší přidat nějakou tu stovku a mít větší jistotu, že se vašemu dítěti víc věnují. Nebo si snad myslíte, že frustrovaná stárnoucí učitelka, která musí uhlídat pytel blech v podobě osmadvaceti rozjařených capartů, je stále na sto procent ve střehu, v dobré náladě a dokáže děti inteligentně zabavit, či je něco naučit? 

Nechci nikomu křivdit, ale podle mě je to nad lidské síly.

Existují jistě i soukromé školky, ale výše školného je pro mnohé rodiče neúnosná.

A pak je varianta „Domácích školek“, kdy se maminka na mateřské dovolené stará ještě o několik cizích dětí. Ale to je vlastně nelegální, neboť takové „školky“ nesplňují přísná (nejen) hygienická kritéria.

Ministr školství Josef Dobeš vidí „záchranu“ ve firemních školkách. Podniky, které je založí, prý budou mít od 1. ledna 2012 výhodnější podmínky. Pokud sněmovna schválí novelu školského zákona.

Podle mě to ale problém školek neřeší. Zřízení firemní školky se vyplatí jen velkým podnikům, které mají dost zaměstnanců s dětmi předškolního věku, peníze na vybavení, personál a v neposlední řadě prostor.

Nedokážu si představit malou soukromou firmu s pár zaměstnanci, která by se do zřízení školky pustila.

 

Co říká Vyhláška a zákon?

Počet 24 dětí ve třídě mateřské školy stanovuje Vyhláška o mateřských školách. Novela školského zákona paragraf 23 odstavec 5 umožňuje zřizovateli školky, což ve většině případů bývá město nebo městská část, navýšit počet dětí o čtyři s podmínkou, že to nesmí snížit kvalitu ve vzdělávání a nebo bezpečnost dětí.

Jaký na to máte názor, milé ženy-in?

 

   
13.09.2011 - Děti - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [16] paja.hor [*]

  Víte, ne všichni jsou takoví, že by nechtěli pracovat za 15tis, všichni lidi nejsou jen na peníze... Pracovala jsem jako au-pair v zahraničí, občas hlídám děti svých kamarádek. Děti mám moc ráda, bohužel ve školce musí mít vychovatelky pedagogické vzdělání, které nemám. Je to opravdu škoda, lidi by mohli přihlížet víc na praxi a reference, než na vystudovanou školu. A hlavně by mi určitě nevadilo hlídat děti i přes prázdniny, kdy spousta rodičů neví, co s nimi nebo nemá možnost mít je u prarodičů atd. Nechápu, proč není ´normální´provoz školky i po dobu prázdnin...

  superkarma: 0 14.09.2011, 14:49:44
 2. [15] Dana Haklová [*]

  L_B — #1 Firma si může školku i pronajmout, ale nevím, za jakých finančních podmínek. Když jsem dělala rozhovor s majitelkou soukromé školky, zvažovala její pronajmutí nějaké firmě. Možná by jí to vyšlo levněji, než se pouštět do stavby nového zařízení.

  superkarma: 0 13.09.2011, 15:36:57
 3. avatar
  [14] Lucimo [*]

  ToraToraTora — #11 No některé děti tam kroutí třináctky. Mám je v práci od šesti do šesti, takže děti ještě o hodinu víc.Sml15

  L_B — #12 Je to luxus, to nepopírám. A těch předchozích 15.30 byl děs běs, s normální prací. Tak já mám zatím nenormální a třeba jednou využiju i tu prodlouženou, až seženu nějakou normální, jen bych nerada takto nastálo...

  superkarma: 0 13.09.2011, 13:43:28
 4. avatar
  [13] JankaAnna [*]

  Klasicky Praha, dostat synka do školky byl běh na dlouhou trať. Zájemců je obrovské množství. Syn bude mít 3 roky až v příštím pololetí, nicméně, pokud chci (což chci, neb mi zaměstnavatel místo déle držet nebude a přijít o práci si dovolit v žádném případě nemůžu), aby mi raráška pár pěsíců před koncem školního roku vzali do školky, musím platit školné už od začátku školního roku, tedy o celých 7 měsíců dřív. Což je ale stále ve výsledku levnější, než jeden měsíc v soukromé školce. A žádná soukromá školka vám nezajistí, že je "lepší" než státní... prostě vícero úhlů pohledu, vícero názorů...

  Já chodila při škole na praxi zdarma do školky, vždy měsíc praxe soustavně a pak i několik týdnů v průběhu roku. Ve školce v oddělení jsem ale nikdy víc jak 15dětí neměla... inu děti - tedy budoucí daňové poplatníky jsme začali zase ve velkém rodit až my, 70té ročníky...

  superkarma: 0 13.09.2011, 13:11:48
 5. avatar
  [12] L_B [*]

  Lucimo — #10 tak 18:30 je naprosto luxusnich...!!!

  ...nam by stacilo 17:30Sml30 a prazdninovy provoz - ten (tedy jeho neexistence) me teda ve finale drti vic nez kratka provozni doba...Sml68

  1. na komentář reaguje Lucimo — #14
  superkarma: 0 13.09.2011, 13:02:19
 6. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Lucimo — #10 To jsem takhle nemyslela, spíš že když máš blbou pracovní dobu, že ho tam dáš klidně v devět a vyzvedneš v pět. To by mi srdce urvalo kdyby tam někdo z mých dětí tvrdnul dvanáctky jak v Tescu na pokladněSml54

  1. na komentář reaguje Lucimo — #14
  superkarma: 0 13.09.2011, 13:01:24
 7. avatar
  [10] Lucimo [*]

  ToraToraTora — #8 jj, úžasná. Akorát ji zavedli až v době, kdy jsem kvůli původní otvírací době (6-15,30) změnila práci. Nicméně stejně bych tříleté dítě nenechala ve školce do 18,30. To fakt radši změním tu práci. Vždyť bych mu dala doma jídlo, umyla ho a šel by spát. A jsou tam i takové matinky, co jsou doma s druhým a rády by první dítě nechaávaly až do 18,30.Sml30

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #11
  2. na komentář reaguje L_B — #12
  superkarma: 0 13.09.2011, 12:58:59
 8. [9] leontieen [*]

  Velké firmy mohou své školky zpřístupnit i těm malým firmám v okolí. Je to o spolupráci a ochotě dojednat podmínky za jakých budou ratolesti školku navštěvovat.

  To samé v bleděmodrém s domácími školkami, kvalifikovaná nadšená osoba dokáže splnit i přísná hygienická kritéria a je vymalováno. Spíš si myslím, že úředníci jsou zase staromódní a nepružní a na firemní školky nazírají jako husy do flašek a neví, co si počít a jaká by ta kritéria pro zřízení měla být.

  superkarma: 0 13.09.2011, 12:18:37
 9. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Lucimo — #7 Sml59to je úžasná provozní doba Sml67

  1. na komentář reaguje Lucimo — #10
  superkarma: 0 13.09.2011, 12:14:17
 10. avatar
  [7] Lucimo [*]

  U nás ve školce letos stoupl počet dětí ze čtyřiceti na šedesát. Počet učitelek stoupl ze tří na šest. Myslím, že je to super. Nicméně teda jedna třída je od 5,30 do 18,30, tak nevím, jak se budou učitelky střídat v ní,ale určitě to mají nějak vymyšlené.

  MMCH, dětí i učitelek přibyo proto, že místní nemocnice si v naší školce udělala jedno oddělení, coby školku firemní, právě proto, že je poměrně náročné firemní školku zřídit. A finance této soukromé nemocnici jistě nechybí.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #8
  superkarma: 0 13.09.2011, 12:09:51
 11. avatar
  [6] pajda [*]

  Rikina — #5 asi hrnuli, protože soukromé školství je schopno lidi zaplatit. Jsou školy, kde dávají míň než na státních, ale většinou je to znatelný rozdíl do plusu. Ve školkách to nebude jiné.

  superkarma: 0 13.09.2011, 12:02:04
 12. [5] Rikina [*]

  Přecpané školky byly i před 25 lety, když jsem se snažila tam umístit potomstvo, dobře si to pamatuju, jakej to byl problém. Sml80 Přecpané školky byly i před 40 lety, kdy měla moje máti problém do školky dostat moji mladší ségru. Sml57 Já sama chodila první čtyři třídy na ZŠ do školy na směny, protože bylo moc dětí, tak se holt musely střídat. Jedna směna se učila dopoledne, druhá odpoledne. Totéž pak bylo později na střední škole. Moc studentů a málo odborných učeben, takže se opět učilo na směny. Nic nového.

  Jaké jsou konkrétní podmínky pro zřízení firemní školky, to nevím, ale odhaduji, že to bude náročné ohledně hygienických předpisů, vybavení atd. No a když se ti absolventi nehrnou učit do školek za 15 tisíc, tak do firemních by se hrnuli? Nooo..., že. Sml57

  1. na komentář reaguje pajda — #6
  superkarma: 0 13.09.2011, 11:32:54
 13. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  pajda — #3 U nás se slučovalo, ale zůstaly zachovány obě budovy s plným provozem, jen se ušetřilo za jeden ředitelský plat, bo tomu šéfuje jeden ředitel a má to stejnou ekonomku. To mi přijde efektivní.

  Stejně se za pár let bude spíš řešit, jak ty školky zaplnit, protože baby boom, je definitivně za námi

  superkarma: 0 13.09.2011, 10:38:23
 14. avatar
  [3] pajda [*]

  Hmmm...slučování středních škol je ptákovina. Máme obor, kde je 34 žáklů ve třídě a je to děs, tam učit. Na druhou stranu máme třídu s oborem, o který není zájem, a je jich tam 8...tedy po různém propadání a podobně. Mám obavy, že s tou "optimalizací" školek je to podobné.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 13.09.2011, 10:29:28
 15. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Placení předškoláčků by problém nevyřešilo, protože peníze, které nedají rodiče doplácí zřizovatel, takže tudy cesta nevede. Například předloni dostala naše školka 1,523,00,-Kč na hřiště a 200 000 na bazén. Děti v něm byly asi čyiřikrát. Já opravdu nejsem přesvědčená, že ten problém je v předškolácích Sml24

  Před dvěma lety se uvažovalo, že by pro děti s odkladem byly v rámci škol zřizovány tzv. přípravné třídy, které by fungovaly jako školka, ale učitelky by věnovaly péči těm oblastem jejich vývoje, které svou nedostatečností brání nástupu dítěte do školy. Tím by se uvolnily místa ve školkách pro děti, které ji potřebují. Z ministerstva bylo magistrátu řečeno, že takové třídy lze otevřít jen pro žáky sociálně znevýhodněné nebo diskriminované. Tak zas nic, no.

  superkarma: 0 13.09.2011, 10:20:08
 16. avatar
  [1] L_B [*]

  Tak ja si firemni skolku v male soukrome firme s par zamestnanci predstavit dovedu - konkretne v nasi firme - mame tam cca 10deti v predskolnim veku, z toho by asi tak 6-7 do firemni skolky chodilo. Sef dokonce firemni jesle/skolku zvazoval, ale nakonec to nevyslo prave z ruznych "urednickych" duvoduSml68 - takze pokud bude zrizovani firemnich skolek jednodussi, tak tim lip...

  ...ALE - myslim, ze vlada hooooodne zaspala dobu - pocet nove narozenych deti zacina klesat, naopak pocet skolou povinnych deti narustat - takze by se meli zamerit spis na to, jak navysit mista na prvnich stupnich ZS...Sml3 - protoze skola (narozdil od skolky)  "mistne prislusne" dite prijmout musi - takze se obavam, ze nase deti si projdou tim, co my - 32deti ve tride...

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #15
  superkarma: 0 13.09.2011, 08:09:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme