Školky praskají ve švech, ale učitelky nejsou. Na jednu učitelku tak někdy připadne až dvacet osm dětí. Ministr školství vidí řešení v podnikových školkách. Tak tuhle zprávu jsem cestou autem do redakce zaslechla tolikrát, takže mě donutila k zamyšlení.

školka

Mě a mých dětí už se netýká, ale dost by mě zajímal názor našich čtenářek, které mají děti v předškolním věku.

Buď je dětí málo (viz slučování středních odborných škol), nebo zase moc. Počet předškolních dětí vzrostl, což je dobře. Tím pádem ale stoupl zájem o umístění dětí v mateřských školách, což je logické. Z jednoho platu se přece vyžít nedá. Ale počet učitelek stagnuje, což s sebou přináší problém. Počet míst ve třídě je limitovaný vyhláškou, takže není snadné dítě do školky umístit, a když se to podaří, je přeplněná. A to má jistě vliv na kvalitu péče, výuku, ale i bezpečnost dětí.

Problém je samozřejmě opět v penězích. Není na platy nových učitelů, a tak musí jedna „kantorka“ zvládnout až dvacet osm capartů, což musí být s prominutím na palici. Pedagogické školy sice ročně chrlí stovky absolventů, ale ti se za plat patnáct tisíc hrubého do školek nehrnou.

Napadlo mě, proč se nezavede povinná praxe mladých učitelek, které by mohly v rámci výuky (za symbolický peníz) ve školkách vypomáhat.

Asi by to bylo moc složité.

Proč se nezvýší „školkovné“a nezavede i pro předškolní děti, které ho neplatí? Tento  návrh se vám asi moc nelíbí, ale zamyslete se nad tím, jestli není lepší přidat nějakou tu stovku a mít větší jistotu, že se vašemu dítěti víc věnují. Nebo si snad myslíte, že frustrovaná stárnoucí učitelka, která musí uhlídat pytel blech v podobě osmadvaceti rozjařených capartů, je stále na sto procent ve střehu, v dobré náladě a dokáže děti inteligentně zabavit, či je něco naučit? 

Nechci nikomu křivdit, ale podle mě je to nad lidské síly.

Existují jistě i soukromé školky, ale výše školného je pro mnohé rodiče neúnosná.

A pak je varianta „Domácích školek“, kdy se maminka na mateřské dovolené stará ještě o několik cizích dětí. Ale to je vlastně nelegální, neboť takové „školky“ nesplňují přísná (nejen) hygienická kritéria.

Ministr školství Josef Dobeš vidí „záchranu“ ve firemních školkách. Podniky, které je založí, prý budou mít od 1. ledna 2012 výhodnější podmínky. Pokud sněmovna schválí novelu školského zákona.

Podle mě to ale problém školek neřeší. Zřízení firemní školky se vyplatí jen velkým podnikům, které mají dost zaměstnanců s dětmi předškolního věku, peníze na vybavení, personál a v neposlední řadě prostor.

Nedokážu si představit malou soukromou firmu s pár zaměstnanci, která by se do zřízení školky pustila.

 

Co říká Vyhláška a zákon?

Počet 24 dětí ve třídě mateřské školy stanovuje Vyhláška o mateřských školách. Novela školského zákona paragraf 23 odstavec 5 umožňuje zřizovateli školky, což ve většině případů bývá město nebo městská část, navýšit počet dětí o čtyři s podmínkou, že to nesmí snížit kvalitu ve vzdělávání a nebo bezpečnost dětí.

Jaký na to máte názor, milé ženy-in?

 

Reklama