Herečka Sandra Pogodová se chodí na 17. listopad odvázat s kapelou J.A.R. Komunistický poslanec Jiří Dolejš si po dlouhém čase, kdy měl s tímto svátkem spojené politické povinnosti, užívá volna.

revoluce

Tématem je dnes bilancování minulého a stávajícího politického uspořádání. Proč? Zítra slavíme jedenadvacáté výročí od pádu komunistického režimu u nás. Což samozřejmě není žádná novinka.

Jak vnímají 17. listopad roku 1989 dnešní mladí lidé? A jak dnešní komunisti? Zeptal jsem se na to herečky Sandry Pogodové a Jiřího Dolejše, poslance Parlamentu České republiky za KSČM.

Sandra Pogodová

pogoCo pro vás znamená 17. listopad?
Pro mě je to přelomové období i v tom, že jsem v roce ´89 přišla na konzervatoř z Olomouce do Prahy. Byla to pro mě dvojí svoboda, jednak od rodičů, a jednak ta, která se děla s Československem. Vzpomínám na to období plné mládí a entuziasmu hrozně ráda.

Jak tento svátek slavíte?
Nijak zvlášť to neslavím... ale jo, vlastně kecám, slavím: Každý rok 17. listopadu chodím na koncert J.A.R. do velké Lucerny a slavím to s nimi.

Jiří Dolejš

doleCo pro vás znamená 17. listopad?
První rovina je zážitek z té doby. Pro mě to znamenalo naději na změnu. Systém, který panoval do roku ´89, byl zabetonovaný, nehybný, nehnutý. A druhá rovina je, že vnímám 17. listopad 1989 jako promarněnou šanci, každý měl asi nějakou představu, jak to bude vypadat, a mně připadá, že jsme své možnosti nevyužili.

Jak tento svátek slavíte?
Upřímně řečeno den státního volna člověk využívá většinou jako volno. Také to bývá čas oficialit a politických povinností. Když jsem byl místopředsedou, tradičně jsme chodili připomenout rok ´39 k Opletalovi. Že bychom ale defilovali po Národní třídě, to ne, to by ani veřejnost nepochopila. Pořádali jsme ale například různé diskuze. Teď každopádně jako řadový poslanec využiji toho, že je to den pracovního klidu.

revoluce

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

Reklama