Domácnost

160 tisíc dětí nešlo dnes kvůli šikaně do školy

Dnešní téma není veselé, ale bohužel jsem si jistý, že se týká většiny lidí. Se šikanou, která prý neexistuje, se setkal nějakým způsobem každý z nás. Zatím mi přišel příběh od Pajdy, který popisuje jednu z těch hodně těžkých forem šikany a vystupuje zde dokonce i autor skvělé knihy Bolest šikanování Michal Kolář.

 

Když jsem téma vymýšlel, měl jsem trochu obavy a pochyby, ale už pro ten příběh od Pajdy to má cenu. Velkou cenu. Když o šikaně budeme mlčet, nebude to, jako by neexistovala. Jediné, co se stane, budou další zmrzačené životy.

 

Pochopitelně mi můžete psát i o šikaně ne školní, ale třeba úřednické, muži můžou zavzpomínat na to, co se dělo na vojně... Ale ústřední téma asi přece jen zůstane ve škole, kde je šikana daleko častější, než byste se vůbec nadáli. U nás se o ní ale „neví“, natož aby se napravovaly škody.

 

Podle výzkumu z roku 1996 bylo v té době v USA šikanováno 2,7 (!!!) milionu žáků. Zjistili také, že denně nejde v Americe do školy 160 tisíc žáků z obavy z šikanování. A nemyslete si, že u nás by to bylo lepší. Není nás sice 250 milionů jako Američanů, ale procentuálně za Amerikou nezaostáváme. Kéž by to nebylo jen v šikanování...

 

Jsem zvědav, milé ženy-in, co se dnes dozvím. Téma je choulostivé a je na vás, jak se jej chopíme. Hezký den a těším se na vaše maily na adrese redakce@zena-in.cz

   
17.01.2007 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. [11] a.... [*]

  Ťapina: Přesně tak, čověk je od své podstaty zvíře a jen společenské a morální normy brání tomu, abychom se vzájemně nepozabíjeli, aby ti jiní, slabší nebyli vyloučeni.
  Tyhle normy se musí dětem vštěpovat již od doby, kdy začnou chápat.

  superkarma: 0 17.01.2007, 14:39:47
 2. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Bohužel, šikana je asi normální jev ve společnosti, která jedná impulzivně a dřív jedná, než myslí - což dětský kolektiv bezesporu je. To neznamená, že by se nad ní mělo mávnout rukou, ale v nějaké definitivní vyřešení bych taky nesázela. V přírodě má utiskování odlišného jedince svou praktickou funkci, jediné, co můžeme dělat, je snažit se, aby děti pochopily co nejdřív, že lidi by tak jednat neměli.

  superkarma: 0 17.01.2007, 11:10:40
 3. [9] Asdareel [*]

  bokul(3): Názor, že šikanující jsou nějakým způsobem zakomplexovaní a že si šikanováním jen "kompenzují mindrák," je velmi rozšířený, nicméně mylný. Takovýchto jedinců je mezi šikanujícími menšina. Většina šikanujících jsou sebevědomí, silní jedinci, kteří usilují o moc a šikanování pro ně představuje vychutnávání si své mocenské pozice.

  superkarma: 0 17.01.2007, 11:07:27
 4. [6] a.... [*]

  bokul: To je naprostý nesmysl, je vidět, že absolutně nechápeš, o co jde. Děti jsou tvorové děsně konformní a nechtějí mezi sebe přijmout nikoho, kdo je "jiný" kdo se "odlišuje".

  superkarma: 0 17.01.2007, 10:16:35
 5. avatar
  [3] bokul [*]

  Věrulinka: Jsou to stvoreni, ktera si nejak potrebuji dokazat, ze maji navrch... Asi... Protoze psychicky navrch urcite nemaji, naopal spis nejaky komplex.

  superkarma: 0 17.01.2007, 09:31:23
 6. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Dovrý den a hezký den všem přeji.Dnešní téma,je opravdu něco odstrašujícího.Kde se to v dětech bere?

  superkarma: 0 17.01.2007, 09:23:03
 7. [1] FAXÍK [*]

  Je to strašné a zároveň smutné,přeji pěkný den,hlavně bez šikany!!

  superkarma: 0 17.01.2007, 09:05:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme