Vztahy

16 let prosil, 16 let byl odmítán


Člověk se může snažit sebevíc a stejně se ke svému dítěti nedostane. O tom se jistě přesvědčil Václav Kříž, kterému včera Ústavní soud v Brně zakázal vídat se se synem. Soud tak nezměnil verdikt Krajského soudu v Praze z roku 2005, podle kterého může otec svému synovi pouze psát. Jediné, co soudci uznali, bylo, že proces je nepřiměřeně dlouhý.

 

Za to také Václav Kříž dostal odškodnění 10 000 eur. To nařídil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, protože české úřady nebyly schopny rychle vyřešit tento problém a umožnit tak Václavu Křížovi rodinný život. Celý proces se už totiž táhne 16 let.

 

Syn má ovšem díky matce odpor ke svému otci a velmi ho stresují i jeho dopisy. Matka neumožní, aby mohl pan Kříž se svým synem nějaký bližší vztah navázat, a tak se všichni zainteresovaní dostávají do začarovaného kruhu, kterým možná nejvíce trpí právě 16letý syn.

 

Říkám si, proč matka ani soud neumožní otci, který má zájem o svého syna, aby jej mohl vídat. Kolik je mužů, kteří o své děti zájem neprojeví vůbec a dostat z nich aspoň nějaké peníze na alimenty je hotový zázrak? Ovšem aby české zákony podpořily rodiče, kteří chtějí být se svými dětmi, by byl pravděpodobně zázrak ještě větší.

 

Například Báře Koudelkovové, které se po velkých útrapách a týrání povedlo utéct od bývalého přítele z Afriky i s dvěma dětmi, se stalo něco podobného. V České republice se nedočkala žádného zastání, protože neměla sociální ani zdravotní pojištění, práci ani žádné jiné zázemí. Matce tedy byly děti odebrány a umístěny do kojeneckého ústavu.

 

Paní Koudelková se pak snažila všechno co nejdříve vyřešit. Ovšem nikdo nevyslyšel její prosby, aby děti byly přesunuty z Prahy do Olomouce, kde si zařizovala bydlení. Musela tak kvůli návštěvám svých dětí překonávat třísetkilometrovou vzdálenost.

 

Teprve včera soud rozhodl o tom, že se děti mohou vrátit k matce. Báře se už totiž povedlo dostat z nejhoršího. Našla si práci a nového přítele a o svém strastiplném osudu dokonce napsala knihu.

 

Myslíte si, že je správné, aby matky byly takto odříznuty od svých dětí? A co si myslíte o případu otce, který se chce vídat se svým synem, ale nebylo mu to umožněno? Jaký vliv mají takovéto soudní tahanice na děti? Znáte něco podobného ze svého okolí?

   
12.10.2007 - Láska a vztahy - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Kassy: můj syn vždycky jednou za půl roku řekne - hm, tak mě to asi nemine, stavím se u táty. Za dvě hoďky se vrátí a řekne, že je to zvláštní, když si připadá, jako když sedí s úplně cizím člověkem. Jestli ono to "chtění vidět" nezáleží trochu v chování toho tatínka

  superkarma: 0 14.10.2007, 14:51:26
 2. avatar
  [10] vininka [*]

  Kassy: Ano, jsou případy, kdy je dítě naočkované matkou . Ale znám případ, kdy matka nic takového nedělá a dcera k tátovi nechce ( nemusí jeho druhou ženu a její dceru).A není to vůbec příjemní řešit každých 14 dní, že musí k tátovi...páč táta dceru na ten víkend prostě chce...jsou to docela muka pro obě.

  superkarma: 0 13.10.2007, 07:40:25
 3. avatar
  [9] Kassy [*]

  Gwendy: Proč? No třeba proto, že ve spoustě případů to dítě otce vídat nechce, protože je proti němu matkou naočkované. Neexistuje žádný reálný důvod, proč by ho vídat nemělo. Dítě má právo na oba rodiče, pokud je to jen trochu možné. Tyhle případy by se měly řešit rychle, aby bylo možné za asistence odborníků vztah rodič - dítě obnovit.

  superkarma: 0 13.10.2007, 00:02:27
 4. avatar
  [8] vininka [*]

  Ani nemluvte...zrovna dnes večer vezu malou tchýni...Zítra odlétají na 9 dní do Anglie, páč si tatínek po roce vzpomněl, že má dceru... Ale asi můžu být ráda, že má ty záchvaty otcovství jen jednou ročně...

  superkarma: 0 12.10.2007, 16:54:02
 5. avatar
  [7] Suzanne [*]

  16tiletý syn už dobře ví, co dělá. Kdyby byl ten tatínek pozlacený, tak žádné narážky matky už v tomhle věku nefungují. Měla jsem dojem, který potvrzuje Bellana č.1

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:41:32
 6. avatar
  [6] kareta [*]

  A taková to byla lááááska

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:27:59
 7. avatar
  [5] k@tchabinka [*]

  Co chcete po statu, ktery si vychovava otce bez zodpovednosti ke svym "byvalym" detem!!!!Udela se velka tlusta cara za detmi, zenou a stat misto aby ty parchanty stihal do totalniho ztoporeni jim jeste nezaplacene alimenty odpusti. Bez ohledu na to, ze jsou jiste i matky, ktere se snazi otce oskubavat, stat jako OCHRANCE RODINY totalne selhal!!! Ja ve svem okoli znam jen opravdu par panu, kteri maji o sve deti z minulosti zajem. Vetsina jen mlzi vysi svych platu, matku citove vydira(skrz deti), dluzi 2o let na alimentech atd...
  Takze... resume .. az panove pochopi, ze deti si splodily ve dvou.. u nas zatim neni moc oboupohlavnich matek.. a ze maji vuci nim zavazky, pak se bavme i o jejich pravech.

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:25:09
 8. avatar
  [4] Gwendy [*]

  Je to zvláštní, kamarádka se rozvedla po domácí tyranii (neměla žádné peníze - pracovala v manželově prodejně, kamarádky jí schvaloval manžel...) a dceru vidat mohl. To že z toho měla ta dcera psychycke problemy ani nemluvě. Teď už ho půl roku neviděla, protože ho sama odmítla dál vídat a řešila to přes sociálku,... A to dceři není ani 15, takže nevím, proč by měl kluk vídat otce, kterého vidět nechce a už jeho dopisy ho stresují, soud asi ví co dělá...
  Opravdu by mne víc zajímalo, co je dobré pro dítě, než to, co chce "tatínek".

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:19:16
 9. avatar
  [3] Meander [*]

  Mno, nebyl on zrovna tenhle tatínek tak trochu hajzl?
  Netvrdím, že jsou všichni stejní, ale mám stejně dojem, že ty matky někdy i vědí, před čím svoje děti chrání...

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:11:03
 10. avatar
  [2] Kelly [*]

  Vždy záleží na okolnostech. Nemohu soudit, když neznám pozadí případu.
  Ale pokud tatínek není lump a tyran, tak se mi to nelíbí.
  O našich úřadech se raději vyjadřovat nebudu ...

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:02:39
 11. [1] Bellana [*]

  Ono to není tak docela černobílé - podle některých zdrojů ty dopisy zkroušeného otce obsahovaly vulgární urážky matky. A to věděl, že ty dopisy bude číst i sociálka. Jakpak se asi choval, když byl s dítětem sám? Aby bylo jasno - jsem rozhodně pro to, aby se mohli rodiče po rozvodu stýkat s dětmi, ale u některých mám pocit, že jim nejde o dítě, ale o to, aby ublížili druhému partnerovi.

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:01:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme