Bulvár

13000 cihel, 5500 tvárnic a k tomu myji 16 oken


Dobrý den. Stavba rodinného domku, co říct.

Stavěli jsme v roce 1988 - 1992. Nic nebylo, jedině po známosti.Teta nám zařídila cihly - potřebovali jsme jich 13000. Poctivých, ne Ytongy apod. Pak škvárobetonové tvárnice - u nás hakle. Těch bylo 5 500. Všechno se ručně překládalo z tahače na místo.To byla řada, Hrůza!!!


Postavily se sklepy a byly potřeba hurdisky na strop, tak opět zaúřadovala teta a sehnala je přes někoho na celý strop. Dodělalo se přízemí a – hurdisky nikde nebyly. Vozily se do stavebnin ze Slovenska. Denně jsme jezdili se koukat na nádraží do Štítiny, kde se vagony překládaly na auta, jestli tam není vagon s hurdiskama.

Naštěstí měl manžel spolupracovníka, který taky stavil chalupu a měl tetu u drah. Ta mu jednou volala, jedou hurdisky do stavebnin v Kravařích. Tak honem do auta, a do stavebnin. Tam už v těch 19.oo hod. večer stál onen kolega, manžel za ním a za nimi dalších nevím kolik lidí.

Sranda byla v tom, že kolega bral 1800 ks a manžel 1200 ks a byl vagon pryč. Tak tam svorně strávili celou noc, spali v autě, aby byli první a dostali ty zatracené hurdisky. Ráno jim vedoucí tvrdil, že nic nemá a mít nebude, ale oni se nedali a tak ty potřebné hurdisky dostali.

S okenními rámy to bylo to samé. Volal mi vedoucí stavebin do práce. Máme ty okna, co jste chtěli, ale okamžitě je odvézt!“

Tak jsem volala k sousedům (tehdy mobily nebyly, ani telefony v každém baráku), ať přijede babička s vozíčkem (vůzkem) a na tom jsme těch 16 oken dvoumetrových vozily po třech kusech k nám, tj.4 km k nám domů stejně tolik zpátky násobeno 6. Babička už tehdy měla přes 60 a kde tak najednou sehnat auto. Zvládly jsme to!

 

Po třech letech shánění a doprošování se jsme zdárně zkolaudovali a mohli bydlet ve svém. Dneska už to je 14 let a přesto, že dneska je všeho dostatek, bych asi podruhé do toho nešla.

 

Dneska je to všechno o financích. Pokud jsou, zboží je dost. My jsme brali, co bylo. Bohužel, bylo toho dost málo. Ale dneska už máme i bazén na zahradě, zdravé děti, auto a pomalu se zas musí investovat do oprav a nátěrů, malby apod.

 

Když mi v práci říkala kolegyně, která bydlí v bytě 2+1 s přísl., že je celá rozbitá, protože dělala VELKÝ úklid, tak jsem ji řekla, ať mi přijde pomoct. Že mám v domku 16 oken, které se samy neumyjou a ani se místnosti samy neuklidí. Každý nemůže bydlet v bytě.A nikdy jsem si nestěžovala, že mě něco bolí.

Jelikož jsme stavěli s předpokladem, že je to i pro děti, máme dvougenerační domek .Taky ten úklid podle toho co do náročnosti vypadá.Ale dneska už mi pomáhá dcerka a venku zase s manželem provádí údržbu starší kluk.

 

Vloni přišel manžel s tím, že by dostal práci v Plzni a k tomu byt 5+1, ale že bychom museli prodat ten náš. Jak děti, tak já jsme byli proti. Z venkova, ze Severní Moravy až někde na druhý konec republiky?

A co naše dřina, než jsme to postavili?  Děkuji, stěhovat se nechci!!!!!

 

I  když je tu práce jak na kostele, neměnila bych.

 

Blami


Milá Blami, zdá se, že kdybyste s manželem neměli tety, těžko byste postavili :-)). Ani se vám nedivím, že se i přes těch šetnáct oken nechcete stěhovat.  

   
12.05.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] jaku [*]

  Taky se chystáme postavit domeček podle svých představ. Zatím nejsme ani ve fázi základové desky , nejdřív musíme prodat náš stávající...ale už se těším. Takže všem mnoho štěstí, ať už bydlí, kde bydlí

  superkarma: 0 13.05.2006, 12:17:27
 2. avatar
  [6] Tercie [*]

  Taky se pouštíme do stavby, a i když jsme "už" ve fázi základové desky, je to starostí nad hlavu, a ještě jich bude... Hlavně to papírování, úřady mají na všechno 30 dní i více, a je to všechno na dlouhé lokte.
  Tak milé stavebnice Zdar a sílu ať nám ty naše střechy nad hlavou už stojí

  superkarma: 0 12.05.2006, 15:54:09
 3. avatar
  [5] blami [*]

  Ono to vážně bez těch známostí nešlo.Postavilo by se, ale ne za 3 roky , ale za šest.Taky nás ale ten celý podsklepený dvougenerační domek se střechou vyšel na 500 000Kč, sakumprásk.Dneska je 1/4 tinový za 2 000 000Kč.Ale můžete si vybrat jaké obklady chcete, jakoukoliv podlahovou krytinu,jakou chcete střechu a co na ni.My jsme brali, to co bylo.Taky ty stavby podle toho vypadaly.Jedna jako druhá, protože bylo všechno stejné.A to už jsme naštěstí nechytli módu rovných střech.

  superkarma: 0 12.05.2006, 14:12:09
 4. avatar
  [4] Majdinka [*]

  střídavě jsem bydlela v domku, paneláku pak zase v domku. Teď bych měla bydlet zas v paneláku. Ani za ! Občas jsem nucená v paneláku přespat, pod námi uječená sousedka, vedle jezevčík, který nezavře tlamu, výtah, stoupačky.... Není nad to si sednout na zahradu, upíjet kávu a lebedit si třeba v roztrhaným triku a s 16 oknama.

  superkarma: 0 12.05.2006, 12:29:58
 5. avatar
  [3] Zdenicka1983 [*]

  Můj tatík taky stavěl sám....barák je stejně starý jako

  superkarma: 0 12.05.2006, 11:53:36
 6. avatar
  [2] paviocko [*]

  No potěš pánbu, tohohle se děsím. Jsem městské dítko, takže jsem fakt spokojená za ten paneláček, kde teče teplá voda, s úklidem je to v pohodě a máme alespoň penízky na cestování.

  superkarma: 0 12.05.2006, 11:30:42
 7. avatar
  [1] Lenika [*]

  Proč mám pocit, že se to bydlení dřív tak neřešilo
  Sledovala jsem Manželské etudy a snad jen jediný pár měl vlastní bydlení po svatbě

  superkarma: 0 12.05.2006, 11:25:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme