Bulvár

Když už se nám něco takového stane, dá se s tím vůbec něco dělat? Zeptala jsem se proto odborníků z ministerstva vnitra, kteří se zabývají prevencí kriminality, zda mohou tuto problematiku vysvětlit a poradit, jak se máme zachovat, pokud se staneme obětí tohoto teroru. "Obtěžování po telefonu se stává výraznějším problémem zhruba od osmdesátých let. V zahraničí se označuje výrazem "telefonní teror" a odehrává se ve čtyřech základních variantách," řekla PhDr. Ludmila Čírtková z ministerstva vnitra.

l. Obscénní telefonáty

Pachatel se projevuje jako verbální erotik. Mluví o sexu, zpravidla chce vzbudit poslušnost a přimět volanou ženu (někdy i dítě) k autoerotickým praktikám. Někdy se představí jako lékař (gynekolog), uvede smyšlené jméno a utrousí odborný termín. Klame svou oběť například tím, že provádí "diagnózu na dálku".

Zvlášť ohrožující je pro oběť situace, kdy pachatel zmíní skutečné údaje z lékařských záznamů o své oběti, například uvede poslední návštěvu u lékaře.
Je znám případ, kdy při stěhování kliniky zmizely některé zdravotní karty, rok poté byly údaje v nich obsažené použity při obscénních telefonátech. Ve většině případů je pachatelem muž.

2. Katastrofické telefonáty

Jejich podstatou je sdělení špatné zprávy. Volající se vyžívá v tom, že formuje o neštěstí, které údajně potkalo blízkého člověka z okruhu oběti. Smyslem hororového telefonátu je vyděsit volaného, vyvolat u něj strach. Pachatel vystupuje jako posel děsivých zpráv. Někdy se pachatel nespokojí s pouhým sdělením, snaží se vylekanou oběť přimět k určitému chování. Zpravidla jde o nesmyslné a destruktivní instrukce.

3. Výhrůžné telefonáty

Pachatel se pasuje do role "lovce hříšníků". Telefonicky stíhá osoby, které se v jeho představách něčím provinily, jsou příčinou určitých problémů. Obsahem těchto telefonátů bývají různé urážky, výhrůžky. Do této kategorie však nespadá výhrůžka bombou.

4. Kontrolní telefonáty

Volající funguje jako "kontrolor", který prověřuje místa pobytu oběti. Kontrolní telefonáty se nejčastěji vyskytují na pozadí konfliktních partnerských vztahů a rozchodů.
Na rozdíl od ostatních typů obtěžování po telefonu není kontrolní telefonování výlučně mužskou záležitostí.

Kdo se podle odborníků uchyluje k obtěžování po telefonu?

"Typický pachatel telefonního obtěžování bývá slabá až slabošská povaha, plná vnitřních zábran a nejistot s nápadně sníženým sebevědomím," prozradila PhDr. Ludmila Čírtková. "Působí jako životní outsider, neoblíbený a nezajímavý člověk, kterému chybí jakákoli jiskra a pozitivní myšlení."
Pomocí této agrese po telefonu se změní popsané negativní životní pocity na krátkou dobu na pozitivní, příjemné životní naladění. Zatímco ve skutečných vztazích a kontaktech je pachatel zvyklý ustupovat a poslouchat, nyní je to on, kdo řídí druhého, ovládá jej a má pod kontrolou. Nemusí se obávat, že jeho lež bude odhalena, protože oběť se nemůže bránit rovnocenným způsobem. Chybějící oční kontakt usnadňuje jakékoliv obtěžování po telefonu, pomáhá pachateli, a oslabuje a omezuje oběť.

Jsou pachatelé telefonního obtěžování nebezpeční ?

"Obtěžování po telefonu může způsobit těžké psychické poruchy a výrazně narušit kvalitu života," vysvětluje PhDr. Ludmila Čírtková. "Telefonní teror nekončí totiž zavěšením sluchátka. Pachatel má totiž život oběti v určitém smyslu slova pod kontrolou. Zazvoní-li telefon (a to pokaždé), oběť se vyleká. Děti, které jsou samy doma, opouštějí byt rodičů plné děsu.
Hluboký pocit bezmoci vyvolává to, že volající ví o nás takřka vše, a my o něm nevíme nic, ani jeho jméno. Když se k tomu přidruží ještě výhrůžky, cítí se oběť extrémně ohrožena a vydána neznámému napospas."

Jak se bránit obtěžování po telefonu?

"Doporučujeme aktivní obranu. Jde o to, nepřijmout vnucovanou roli zastrašené a do kouta zatlačené oběti, a naopak zaujmout pozici aktivního partnera hovoru," poradila PhDr. Ludmila Čírtková, "takzvaně "utřít" volajícího vhodnou replikou."

"Tato strategie vychází z logiky. Svou odvahu a drzost čerpá z ustrašenosti a pasivity oběti. Jestliže oběť nereaguje tak, jak předpokládá, mizí jeho radost, sám se ocitá v úzkých, sám zažívá šok. Očekávaná reakce oběti se nedostavila. Na to není připraven. Proto obvykle položí sluchátko."

Za cenné informace a rady, které se mohou hodit, poděkovala

 
   
28.07.2004 - Společnost - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Vivian [*]

  Mě kdysi volal jakýsi pán, který mi oznámil, že jsem u nějaké jejich společnosti vyhrála zájezd k moři, a pozor: potřeboval si ověřit údaje (jméno, adresu), aby správně odeslal letenku. A nadiktoval mi moje jméno i s adresou a já blbka mu to potvrdila.
  Až po chvíli mi došlo, že je to kravina. A později jsme se dozvěděli, že manželovi někdo hacknul web a vydírá ho (byl to žárlivý přítel jedné jeho kolegyně).
  Takže bacha na úžasné výhry .

  superkarma: 0 28.07.2004, 18:49:39
 2. avatar
  [28] pajda [*]

  zn0uz4: to teda nevím, nám změnili číslo bez problémů...jenom jsem jaksi neudala jako důvod trestný čin ani jsem nesháněla policii. Jenže já věděla přesně, kdo to je...

  superkarma: 0 28.07.2004, 18:04:09
 3. avatar
  [27] zn0uz4 [*]

  *Kotě*: a zmenit cislo nam telekac odmitl, ze pry az podle vysledku vysetrovani slavne policie. po dotazu na PCR nam bylo receno, ze by to stejne odlozili, takze reseni 0.

  superkarma: 0 28.07.2004, 14:09:23
 4. avatar
  [26] zn0uz4 [*]

  *Kotě*: nebyli jsme v seznamu...

  superkarma: 0 28.07.2004, 14:08:42
 5. avatar
  [24] Florencie [*]

  Taky mi jednu dobu volal nějakej úchylák a vzdychal mi do telefonu a tak to jednou zvedl můj , vynadal mu do všech možnej sprostejch slov a byl klid. Docela by mě zajímalo, kdo to byl .

  superkarma: 0 28.07.2004, 12:50:22
 6. avatar
  [21] Běla [*]

  Zatím naštěstí jse mi to nikdy nestalo a doufám že ani nestane ale ta píštalka je fakt dobrý nápad.

  superkarma: 0 28.07.2004, 11:52:08
 7. avatar
  [19] Saturninka [*]

  Taky se mi to stalo, po prví várce sprostot jsem prostě položila telefon a... sesypala se tak, že jsem nemohla ani mluvit. když se to stalo podruhé, poslala jsem ctěné hovado do ele a azvěsila, znovu volal vzápětí a já mu naprosto klidným hlasem řekla, že má smůlu, ale že je tahle linka už víc jak rok sledována pro obtěžování po telefonu a pokud zavolá ještě jednou, tak ho maj... Už se enozval - ťuky ťuk!
  Ale popravdě jsem se nějakou dobu docela bála a preventivně jsme namontovali zámek na půdu v domě, která je vedle našeho bytu a je průchozí se sousedním domem a sem tam se tam v noci někdo courával.

  superkarma: 0 28.07.2004, 11:47:37
 8. [18] Zuzanicka [*]

  Žábina: aha ,no dala jsi tam takže jsem myslela,že je to blbé,tak to je fajn,že je to bez problémů

  superkarma: 0 28.07.2004, 11:16:36
 9. avatar
  [17] Sfings [*]

  Rybulka: Mně jeden čas taky chodily dost sprostý SMS. Po pravdě - do dneška vlastně nevím, kdo to je, ale musel to být nějaký mýho kámoš a záviděl mu vztah... S pár typů na viníka máme!

  superkarma: 0 28.07.2004, 11:16:09
 10. avatar
  [16] Rybulka [*]

  Teda kdyby mi někdo zavolal, že se někomu z rodiny něco stalo, tak asi pískat nebudu. To je fakt hnusný
  Mně jeden čas chodily sprostý sms. Bylo to dílo žárlivé partnerky kamaráda. Ale než jsem na to přišla, byl to docela hnusnej pocit

  superkarma: 0 28.07.2004, 10:41:35
 11. avatar
  [15] Žábina [*]

  Zuzanicka: nééé, já myslela jako a je to...a máme pokoj...v životě jsem neměla žádnej takovej telefonát .....

  superkarma: 0 28.07.2004, 10:22:14
 12. avatar
  [14] medved [*]

  ono je strasne jednoduche radit, ale me takhle jednou obtezoval nejaky uchyl na stredni skole...dost dlouho...byla jsem z toho hodne vystrasena, vzdycky jsem si rikala, dneska mu reknu neco strasnyho, vysmeju se mu...ale on stupnoval svoje sprostoty, takze mi pokazde uplne vyrazil dech
  pistalka me vubec nenapadla

  superkarma: 0 28.07.2004, 09:55:01
 13. avatar
  [13] *daisy* [*]

  Tusim Meryl tu jednou licila obtezovani nocnimi radobyerotickymi "funivymi" telefonaty a vyresila to VELMI ucinne: nachystala si pistalku k telefonu a kdyz onen dotycny zase neco zkousel proste z plna plic "piskla"

  superkarma: 0 28.07.2004, 09:28:41
 14. avatar
  [12] Sfings [*]

  Ta píšťalka je fakt dobrej nápad! Jednou mi volal nějakej úchyl a vzdychal mi do telefonu.. Když jsem ho poslala do pr.... a zavěsila, už se neozval!

  superkarma: 0 28.07.2004, 09:10:43
 15. [10] Zuzanicka [*]

  Žábina: tak si z vás utahuje někdo komu jste dali číslo,anebo on to řekl někomu dalšímu atd.My jsme dali číslo jenom rodině,nikomu jinému,ani v práci My máme fakt klid

  superkarma: 0 28.07.2004, 08:30:52
 16. avatar
  [9] Žábina [*]

  Zuzanicka: taky nejsme v seznamu a je to.... .
  jinak si myslím, že pomůže ho v začátku pořádně utřít a telefon zavěsit....když ho zavěsíme, nemůže na nás mluvit a je po problému ne????

  superkarma: 0 28.07.2004, 08:18:14
 17. avatar
  [8] Landriel [*]

  *Kotě*: souhlas, taky jsem nechala přečíslovat a číslo utajit a byl klid...teda až na prádlo, které se mi dál ztrácelo z balkonu, pokud jsem ho tam nechala přes noc.

  superkarma: 0 28.07.2004, 08:17:53
 18. [6] stehlicek [*]

  Vite co pry zarucene pomaha v pripade telefonatu? Az zas dotycny zavola, vzit pistalku a hned po prvnich slovech vsi silou do sluchatka pisknout...

  superkarma: 0 28.07.2004, 07:48:39
 19. [4] Zuzanicka [*]

  zn0uz4: aby ti fizlové pomohli,musel by jsi nejdřív podat trestní oznámení na neznámého pachatele,teprve pak by mohli něco dělat a stačilo změniz pouze telefonní číslo u telecomu ne?My ho máme od začátku tajné

  superkarma: 0 28.07.2004, 07:33:16
 20. avatar
  [3] Petulinda [*]

  Mě zas jednu dobu chodily sprosté SMS. Pak jsem zjistila, kdo je za tím, pořádně jsem dotyčnou dořvala, a od té doby je naštěstí klid.

  superkarma: 0 28.07.2004, 07:01:12
 21. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  zn0uz4: Rušit pevnou jste přece nemuseli, řešila jsem kdysi podobný problém a spravila to změna telefonního čísla a jeho "zdůvěrnění".

  superkarma: 0 28.07.2004, 05:47:12
 22. avatar
  [1] zn0uz4 [*]

  hm. my jsme kvuli tomu (ad 1) museli zrusit pevnou linku, nebot ani fizlove nam nechteli pomoct - ze pry by ho stejne nenasli... uzasnej bordel

  superkarma: 0 28.07.2004, 03:41:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme