Bulvár

K vyhledání těchto informací mne vedlo chování mého půlročního syna. Jakmile se zapne televize, upře svůj pohled na obrazovku a přestane si hrát.  Jeho pozornost nejdéle udrží kreslené postavičky provázené melodickou hudbou, lhostejno, zda jde o pohádku či reklamu zaměřenou na dětského diváka.
Velmi mě také překvapila úzkostná reakce mé tříleté neteře, která při pohledu na známé hrdiny  kresleného dětského seriálu, kteří se navzájem mlátili, začala plakat a křičet: ,,Ať toho nechají, vždyť ho to bolí!“  A co agrese v TV a jednání dospívajících a dospělých? 

 

Studie zabývající se vlivem televize na lidské jednání a chování mají již dlouholetou historii.

S trochou nadsázky lze říci, že diskuse o moci a úloze „blikající obrazovky“ trvají již od jejího prvního rozsvícení. V USA se tak oficiálně stalo v roce 1939. Tehdy se televize setkala s rozporuplnými reakcemi. Někteří jí předpovídali krátký život, jiní vizionáři již tehdy viděli obrovské možnosti, které se právě otevíraly. Sociologové ani psychologové v té době ještě nevěnovali vznikajícímu fenoménu větší pozornost. Sociální kritik E. B. White  již tehdy řekl: „Věřím, že televize bude zkouškou moderního světa… Povede buď k rozvoji, nebo k záhubě. Tím jsem si jist.“

K většímu rozšíření televizních přijímačů v domácnostech došlo až po roce 1946. V té době již lze zachytit vzrůstající zájem o vliv televize a televizního násilí a dokonce i několik studií věnujících se tomuto problému. V roce 1972 proběhla pod záštitou amerického Surgeon general rozsáhlá studie vlivu televizního násilí na děti. V jejím závěru je uvedeno: „Televizní násilí má skutečně na určité členy naší společnosti nežádoucí účinky.“ Od té doby proběhlo již nesčetné množství dalších studií a téměř všechny dospěly k podobnému závěru.

Většina z nich se zaměřovala na vliv televizního vysílání a v něm ukazovaného násilí na dětské diváky. Podporuje to představu, že jsou to právě děti, které jsou k televiznímu vlivu nejcitlivější. Své návyky získávají tak, že pozorují chování ostatních. Dospělí už by měli být naopak proti tomuto působení odolnější a nepodléhat mu. Tuto domněnku se snažila potvrdit či vyvrátit studie, jejíž výsledky byly nedávno publikovány v časopise Science. Prokázala, že televize překvapivě velmi ovlivňuje i chování dospívajících a mladých dospělých.

Vědci pod vedením doktora Jeffrey G. Johnsona z Psychiatrického institutu Kolumbijské univerzity v New Yorku (USA) sledovali po 17 let děti v 707 rodinách ze státu New York. Rodiny v průběhu let vyplňovaly dotazníky týkající se sledování televizních programů. Násilné chování dětí bylo určováno podle speciálních dotazníků, náhodně prováděných detailních rozborů a školních nebo policejních záznamů. K vyhodnocení byl použit statistický model, který se snažil zohlednit i ostatní faktory, jako sociální stav, rodinné podmínky či přítomnost psychiatrické poruchy.

Ze závěrů vyplývá, že u dospívajících a mladých dospělých, kteří sledovali televizi více než sedm hodin týdně (více než 1 hodinu denně), existuje větší pravděpodobnost, že v budoucnu spáchají násilný zločin nebo budou účastníky nějaké formy násilí.

Výsledky navíc překvapivě ukazují, že spojitost mezi sledováním televize a agresivním nebo násilným chováním je spíše problémem jedinců mužského pohlaví. U žen nebyl žádný takový signifikantní vztah zjištěn. Na rozdíl od ostatních tato studie nalezla souvislost mezi násilným chováním a sledováním televize obecně. Ne tedy pouze programů prezentujících násilí.

Zda skutečně existuje kauzální souvislost mezi sledováním televize a agresivním chováním dospělých však nelze ze studie kvůli jejím nedostatkům jednoznačně určit. Někteří odborníci zpochybňují spolehlivost prezentovaných údajů. Podle nich nelze v mnoha uváděných případech prokázat vztah mezi příčinou a následkem. Podotýkají, že se na prokázané asociaci mohlo podílet více ne zcela zřejmých faktorů.  Jiní však vidí přínos již v její délce trvání a poukazují na to, že to byla vůbec první studie, která se věnovala asociaci mezi násilným chováním a sledováním televize dospívajícími a mladými dospělými.

 

 

Další studie publikovaná  časopisem Child Development  zabývající se vlivem televizních programů na vývoj dětské osobnosti a psychiky přišla se zajímavými výsledky.  Částečně se jí podařilo vyvrátit obecně přijímaný názor, že televize děti pouze „ochuzuje“, „kazí a zužuje" jejich vnímání reálného světa.

Nic není „černobílé“. Tým profesorky Hustonové, PhD, která přednáší vývoj dítěte na texaské univerzitě (University of Texas, Austin, USA) prokázal, že sledování televize není pro děti škodlivé samo o sobě, ale záleží spíše na výběru sledovaných programů. Vzdělávací a výchovné programy mohou naopak duševní vývoj dítěte podpořit. Výzkum se zaměřil na více než 200 dětí z oblasti Kansas City, které pocházely z kategorie rodin s nižším a průměrným příjmem. Věkové rozmezí všech zkoumaných dětí bylo od dvou do čtyř let. V průběhu tříleté studie vědci navštěvovali zkoumané v domácnostech a pravidelně s nimi procházeli speciální testy zaměřené na určení stupně duševního rozvoje a připravenosti pro školní docházku.

Děti, které pravidelně sledovaly naučné pořady, dosahovaly v testech výrazně lepších výsledků než děti, které takové pořady neměly možnost sledovat. Zvláště výrazný byl tento rozdíl ve věkové kategorii od dvou do tří let.

Výsledky testů dětí, které televizi sledovaly sice často, ale bez zaměření na naučné programy, byly velmi chabé. Při interpretaci výsledků testů bylo přihlédnuto ke všem sociálním aspektům. Porovnáván byl i vliv prostředí, ve kterém rodiny žily, vzdělání rodičů a jejich finanční situace. Vyplynulo, že sledování vybraných televizních programů nejen že děti neochuzuje, ale naopak obohacuje a učí.

Psycholog Daniel Anderson, profesor University of Massachusetts (Amherst, USA) a uznávaný odborník na problematiku vlivu televizních programů na vývoj dítěte, zdůrazňuje důležitost obsahu sledovaných televizních programů. „Klíčové je, co děti sledují v televizi. Jestliže jsou pořady vytvořené tak, aby vyučovaly, děti se velmi rychle naučí dobré věci. Jestliže pořady nejsou zaměřené na výuku, a zvláště když ukazují násilí, stávají se špatným příkladem a negativně ovlivňují chování.“

Sledování televizních výukových programů může být důležitým nástrojem výuky. I zde však platí staré pravidlo, že všeho moc škodí.

Vysedávání před obrazovkou připravuje děti o pohyb a odvádí je od ostatních důležitých aktivit. Dětským divákům se doporučuje strávit před obrazovkou maximálně dvě hodiny denně. Překročení této doby může mít spíše škodlivý efekt a vést v krajních případech až ke zdravotním následkům (např. obezitě, bolestem hlavy, poruchám pohybového aparátu..)

   
08.06.2004 - Společnost - autor: Pavla Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [116] Libča [*]

  Vivian ale o tom to je o tom Sexu...a hele ja casto v tom seriale videla i sebe samotnou.. uz kdyby jen v predstavach.. a proste mi tam prislo uzasny ze to co clovek si treba jen mysli, nebo uvazuje tak nekteri maji to same. Proste je to uzasny serial a ja se nikdy tak krasne nenasmala....
  ale to je uplne ted o necem jinem ze???? Ne o sledovani telky detickama hihi synovi bych to teda nepustila..

  superkarma: 0 09.06.2004, 09:11:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [115] peguša [*]

  U nás je televizním závislákem manžel. I když závislák není asi ten správný výraz, protože TV používá jako zvukovou kulisu a ani na ní nemusí koukat. V případě, že se u ní uvelebí na gauči, během chvilky usíná. Já si , pokud mám na výběr, raději pustím rádio. A děti, ty se sice občas dívají, ale nevynucují si to. A na chatě, tam si ani nevzpomenou, že je nějaký večerníček nebo něco podobného. Ráno je to stejný, tedy pokud je hezky. To se najedí a hurá ven na kola. Přijdou jen k jídlu a zase ven. Libuju si, že televizi nemusí. Ale přes zimu, když nemůžeme jezdit ven, to se koukají. Ale žádný absťáky, když zima skončí. Zatím je to fajn, tak uvidíme, jak se to vyvine dál. Jsou ještě poměrně malé (6 a 9), ale mí dva synovci zírali i na monoskop, hlavně, že zírali. Když jsem se jich zeptala, na co se dívali, nikdy nevěděli. Máma je tam prostě uklízela, aby měla klid. A to je asi hodně špatné.

  superkarma: 0 08.06.2004, 22:17:01
 2. avatar
  [114] Andula [*]

  Vivian: myslím, že začlenení dětí do kolektivu (to je teda sousloví!) nezáleží na TV, to je fakt
  My Tv máme, přesně podle hesla dobrý sluha, ale rozhodně ji nedovolíme, aby u nás byla pánem, dneska kupříkladu jsme ji ani nezapnuli a tak i v mnohé jiné dny.
  Ale zase když tam něco je, díváme se. Že tam většinou nic co by za to stálo není, je jiná věc.

  superkarma: 0 08.06.2004, 21:51:53
 3. avatar
  [113] Léthé [*]

  Vivian:no...a VOTOM to je ...mám ráda kokotiny o amerických kozách...a ne jen jejich svět se točí kolem sexu

  superkarma: 0 08.06.2004, 21:06:07
 4. avatar
  [112] Vivian [*]

  no já nevím... já minulej tejden shlédla poprvé jeden díl toho "úžasného" Sexu ve městě a přišlo mi to jako naprostá kokotina o ničem... plytký seriál o amerických kozách, jejichž celý svět se točí kolem sexu, všechno v jejich životě stojí a padá se sexem...

  superkarma: 0 08.06.2004, 20:32:47
 5. avatar
  [111] Léthé [*]

  Libča: jojo....Sex ve městě nemá chybu ...já bych bez televize taky nebyla .Z čeho bych pak stále utírala prach

  Moje skoro tříletá vnučka chce pokaždé když je u nás pouštět „Knihu džunglí“. Mauglík u ní stále vede.Jneže my již z toho blbnem . Dobu ledovou viděla jen do momentu,kdy veverce… či co to bylo za potvoru, upadl oříšek .Z pustila srdce rvoucí pláč ,že veverka nemá oříšek a od té doby tento film nechce. Příšerky bych se jí ještě neodvážila pustit….na začátku jsem se bála i já ….ale je hodně pohádek na které smí koukat a myslím že jí to neuškodí...je pravda,že zatím žádnou nedokoukala.
  Moje děti, dnes již dospělé se taky dívali na bednu a to na různé hovadiny a jsou docela normální a zatím nespáchaly žádný trestný čin .

  superkarma: 0 08.06.2004, 20:19:50
 6. avatar
  [110] Libča [*]

  ja bych bez TV neumela zit, je to soucast MEHO zivota, syn se smi teda divat na vecernicka a o vikendu ma povoleno vzdy pul hodky pohadku... ale vic nic.
  Ale pro me je televize dulezita a ted co jsem stravila tyden ve spitale tak mi verte ze nebyt televize asi bych nebyla tak dobre naladena jako jsem byla.. dost me odreagovala od me situace, by jsem se i krasne u ni zasmala, ze sestricky se chodili divat proc tak smichy rvu na pokoji.. no tak kdyz se divam na muj milovany serial Sex and The City...
  Reklama me neovlivnuje, mam uz dost realne predstavy ale proste jak rikam telka je pro me odreagovani, je soucasti meho zivota a bude... nic proti ni nemam a bez ni bych zit nemohla.. ale mluvim za sebe.
  Meho syna samozrejme nenecham divat na drasticke filmy, on sam kdyz prepne nekam omylem tak rika to ne to je pro velike. Akorat jednou za cas se smel v sobotu s nami divat na "Wetten das ?" to je takovy zabavny porad, a on spis mel z toho bzundu ze lezi s nami na gauci, prikryt dekou a pojida susenky... proste hezky vecer.. vic nic. Synovi samozrejme cteme i vecer pohadky... zpivam mu pisnicky atd.

  superkarma: 0 08.06.2004, 18:49:18
 7. avatar
  [109] astra [*]

  Já si myslím,že daleko škodlivější jsou střílecí počítačové hry.Sledování televize je pasívní ¨záležitost,ale při hraní her se děti přímo vžívají do děje a ovlivnˇují ho.

  superkarma: 0 08.06.2004, 17:02:58
 8. avatar
  [107] Vivian [*]

  Susina: když já čumím na obrazovku (PC) x hodin při práci, tak si líp odpočinu třeba venku - výlet, procházka... meze už jsou suché a vyhřáté

  superkarma: 0 08.06.2004, 16:23:22
 9. avatar
  [106] Susina [*]

  Vivian: tak to já miluju relaxovat tím, že si sednu k televizi, nejlíp k nějakýmu hororu nebo dokumentárnímu pořadu, nohy na stůl, do ruky pletení, na břicho kočku, vedle manžela, na stole dvojka vína, a je mi skvěle...

  superkarma: 0 08.06.2004, 16:05:00
 10. avatar
  [105] Vivian [*]

  emma: uvažuju o tom, ale zatím to není akutní, nic mi nechybí v současnosti bych na sezení u tv ani neměla čas

  superkarma: 0 08.06.2004, 15:45:53
 11. avatar
  [104] emma [*]

  Vivian: já se nepotřebuju s tebou hádat. nikdo tady netvrdil, že tv je jediný prostředek začlenění dětí do kolektivu. bylo to jako příklad (už nevim, kdo to napsal)...
  že si telku TŘEBA NĚKDY koupíš teda od tebe slyšim poprvé
  a právě že jsem si uvědomila, že jsem si nikdy nevšimla nějakého tvého důvodu ale když se nechceš bavit, nebav se. já jsem se jenom ptala, nejsem na ničí straně.

  superkarma: 0 08.06.2004, 15:42:25
 12. avatar
  [103] Lilijka [*]

  Nanet: Babička trochu zblbla z telenovel .
  Jinak v kině na Nemovi dokonce nějaký děti křičely hrůzou...byl to sice krásnej film, ale pro děti bych řekla že ne úplně nejvhodnější, myslím, že děti jsou natolik vnímavé, že nepotřebují tak vyhraněný scény...
  Pokud jde o ten internet...když si člověk něco stahne z netu, tak si už trochu vybírá...problém televize je v tom, že svádí k tomu, aby člověk koukal na všechno, co se mu předloží. Pokud člověk podlehne hromadný zábavě tak přestává aktivně přemýšlet, aspoň tedy já ano. Nekoupit dětem televizi bude strašně těžký, ale myslím, že se jim to vyplatí.

  superkarma: 0 08.06.2004, 15:41:01
 13. avatar
  [102] Vivian [*]

  emma: kde KONKRÉTNĚ píšu, že dětem nepustím tv?
  Třeba si ji časem koupím... ale nemyslím si, že by začlenění dítěte do kolektivu bylo podmíněno možností sledování televize... děti přece nespojují jen dojmy z tv pořadů, nebaví se jen o televizi...
  Jestli chceš znát moje názory, nalistuj si minulé diskuse na toto téma, já fakt nemám chuť se dneska s někým hádat (nadto o kokotinách)

  superkarma: 0 08.06.2004, 15:37:46
 14. avatar
  [101] emma [*]

  já teda nevim, ale proč dětem bránit tak vehementně v koukání na tv? jsou ppřece i výzkumy na to, že neomezená možnost koukání se po pár týdnech přehoupne do absolutního nezájmu. to je jako když si člověk koupí video - pořád chodí do videopůjčovny jak zmagořenej ale pak ho to přejde a max. si na něj něco nahraje nebo pustí natočenou dovolenou
  Vivian, jakej ty máš KONKRÉTNÍ důvod nepustit dětem tv? jasně, když my jsme byli malí, neměli jsme pocit vykořeněnosti, že nevíme nic o včerejším programu, jenže tenkrát taky toho moc zajímavého nevysílali (jednou za rok Angeliku nebo Četníky...), takže se děti ani neměli moc o čem bavit. dneska máš ale superstar každej tejden....

  superkarma: 0 08.06.2004, 15:29:33
 15. avatar
  [100] Žábina [*]

  Pepenkaa: Příšerky s.r.o. /dobrej název / neznáme ...

  superkarma: 0 08.06.2004, 15:02:02
 16. avatar
  [99] Vivian [*]

  Pepenkaa: jaxe to vezme

  superkarma: 0 08.06.2004, 15:00:18
 17. avatar
  [97] Žábina [*]

  ave!: ano, u Myšáka Stuarta,když on je ztracený, sám bloudí ulicema, náš brečel tak, že jsem vlítla do pokoje co se stalo....
  no a Nemo je jeho nejoblíbenější film....a dočkala jsem se poklony- řekl mi- Nemovi totiž na začátku žralok sežere maminku - já bych byl maminko moc smutný, kdyby tě sežral žralok ...
  včera jsem mu pouštěla Dobu Ledovou a ta ho nezaujala...

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:37:22
 18. avatar
  [95] Susina [*]

  šája: to muselo bejt skvělý... já podezřívám manžela, že Rišáka podporuje v koukání na Milionáře jen proto, že Rišák občas ječí "Tati, to je těžká otázka, ty to budeš vědět" a on se pak před synkem může předvést coby vševědoucí otec..

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:21:58
 19. avatar
  [94] Nanet [*]

  Lilijka: (75) a co to s babičkou udělalo???

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:17:47
 20. avatar
  [93] šája [*]

  Susina: Na A-Z kvíz si Jirka jednu dobu doma hrál....kladl nám neskutečné otázky, co ho zrovna v jeho čtyřech letech napadly

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:17:47
 21. avatar
  [92] Vivian [*]

  Pepenkaa: tak to prr, já si Štěpánku s Bertíkem taky pamatuju, taky nás před to ve školce posadili každé dopoledne
  Teď mi TV ale fakt nechybí... když chci vidět nějaký film, mám PC+internet (+DC++ ) a nebo kino... po televizních pořadech se mi nestýská...

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:10:38
 22. avatar
  [90] šája [*]

  Pepenkaa: Já si jako omezenec rozhodně nepřipadám, pokud jde o televizi, umím si vybrat

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:06:19
 23. avatar
  [89] Susina [*]

  šája: no, mýmu Rišákovi bylo v březnu šest.. on je nějak po tatínkovi, takže Krteček ho bere jen ve školce, teď miluje Milionáře, A-Z Kvíz, musíme mu nahrávat Nejslabší, máte padáka... teď si asi po stopadesáté osmé pouští oba Harry Pottery a Asterixe-Mise Kleopatra a jakýkoli film s Vlastou Burianem..

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:05:14
 24. avatar
  [87] šája [*]

  Vivian: Pamatuji si, že jsem koukala na reprízy filmů s hvězdičkou vždy dopoledne, když jsme ve škole mívali odpolední...Brzy jsem pochopila, že jsou pro děti nevhodné proto, že jsem vůbec nechápala, o co tam jde
  Ale pořady jako třeba teď o těch úrazech dětí, co dávali v neděli ráno, jo, Kouzlo nezranitelnosti....tak na to by se děti měly dívat povinně

  superkarma: 0 08.06.2004, 14:00:11
 25. avatar
  [86] Vivian [*]

  šája: souhlas já když jsem byla malá, koukala jsem na "zakázané" filmy dírkou v prasklém skle dveří ale naši na to brzy přišli a sklo vyměnili

  superkarma: 0 08.06.2004, 13:56:58
 26. avatar
  [84] šája [*]

  Holky, moc to prožíváte, nás posazovali před televizi i ve školce, kdo pamatuje:
  "Pojďte s námi za pohádkou, projdeme se pamětí, naše staré kamarády nehodíme do smetí..."

  superkarma: 0 08.06.2004, 13:54:49
 27. avatar
  [83] šája [*]

  Ten žralok byl jen příklad. Striktní odsuzování televize v dnešní době je boj s větrnými mlýny. Navíc zakázané ovoce nejvíc chutná, že. Když dětem zakážu televizi, just polezou do pokoje, aby se koukly, nebyla jsem jiná. Ale většinou se stává, že u televize sami poznají, že ten který pořad je o ničem a raději si jdou skládat puclíky se slovy mami, vypni to, já se nekoukám. A to tady píšu jen o pořadech do 19:00, čili do večerníčku. Na víc nemají nárok.

  superkarma: 0 08.06.2004, 13:48:33
 28. avatar
  [80] Sama [*]

  Lilijka: je opravdu vidět, že nemáš děti. Nic ve zlém, dceru mám dooost sebevědomou, zaměstnanou koníčky, ale stejně občas prohlásí: na to kouká celá třída a jen ty nás nenecháš - nenechám - večerka je v devět s možným rozšířením v pátek a v sobotu. :-)

  superkarma: 0 08.06.2004, 13:36:22
 29. avatar
  [79] Žížala [*]

  Lilijka: kdepak, žralok je taky důležitej!

  superkarma: 0 08.06.2004, 13:36:20
 30. avatar
  [78] Lilijka [*]

  Mnohem důležitější je naučit dítě, co to je láska, ne jak vypadá žralok...proboha!! Myslíte, že to snad může pochytit z televize? Já to tady asi vzdávám...

  superkarma: 0 08.06.2004, 13:33:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme