Novinky

10x v bazénu s dítětem v pohodě

Počasí už letním plovárnám nepřeje. Na řadu přicházejí akvaparky, kryté bazény a mnozí rodiče míří ještě i na podzim do hotelů vybavených vodními centry. Hlavní lákadlo vaší cesty se však rychle může proměnit v náročnou činnost, která rodiče dokáže rychle unavit.

Štěpánka Štrougalová, odbornice na plavání s dětmi z pražského Baby Clubu Juklík, radí, jak na to, aby pobyt na takovém místě byl jen příjemnou zábavou.

dkdkkd

1.     Na první návštěvu bazénu si udělejte dostatek času. Pečlivě si naplánujte následující aktivity, abyste nespěchali na další výlet ani třeba na večeři. Uvědomte si, že do bazénu jste šli především kvůli radostnému pobytu dítěte ve vodě. Pokud budete adaptaci věnovat náležitou pozornost a časový prostor, při dalších návštěvách to velmi oceníte.

2.     „Pokud jste v hotelu a míříte do bazénu, doporučuji osprchovat se už na pokoji. V jiných případech věnujte pozornost i pohodovému sprchování u bazénu. Sprchy mohou být prudké a dítěti nepříjemné, což pak může znepříjemnit následný vstup do vody. Nic přeci nebrání tomu, abyste dítě sprchovali u sebe v náručí,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

3.     Připomeňte dětem vždy, že kolem bazénu se nikdy neběhá, ale pouze chodí. Všechny bazény by měly mít dlažbu s protiskluzovým povrchem, ale stejně… U bazénu, ve sprchách, v šatnách je zkrátka a dobře, vždy kluzko.

dkkdkddd

4.     Nezapomeňte na oblíbenou hračku dítěte, případně vezměte také kruh, rukávky, oblíbenou nadlehčovací pomůcku, brejličky apod., které si už malý plavec oblíbil třeba v létě.

5.     Seznamte se s okolím bazénu, případně s celým vodním areálem. U starších dětí zdůrazněte místo, kde se sejdete, kdyby se náhodou stalo, že se ztratíte.

6.     Nikdy na děti nespěchejte. Způsob vstupu do vody může rozhodnout o pohodě či nepohodě celého pobytu v bazénu. Dovolte dítěti, ať si vybere samo. Je tolik možností. V maminčině náručí, samo po schůdkách, může skočit z dřepu k rodičům do náručí, vlézt si do vody z okraje bazénu či najít úplně jiný netradiční způsob.

7.     Tato rada je podle odbornice naprosto zásadní. „Nechte dítě ručkovat kolem celého bazénu. Dejte mu prostor zjistit, na co stačí. Zkontrolujte, kde jsou schůdky. Kde se dno svažuje. Kde jsou trysky. Až se bude cítit jisté, může vám vlézt na záda nebo do náručí a prozkoumáte spolu bazén i dál od okraje. Pokud si samo řekne, že už chce opustit vaši náruč a má nadlehčovací pomůcku, respektujte jeho přání. Pak můžete začít pomalu cákat, stříkat, kopat, potápět se. Dítě vždy ocení příklad rodičů a velmi rádo napodobuje,“ radí Štěpánka Štrougalová.

vodod

8.     Pokud je v areálu delší skluzavka či tobogán, kde se jezdí jednotlivě, nezapomeňte si stanovit s dítětem místo, kde na sebe po dojezdu počkáte. Pokud se předem nedomluvíte, můžete při vašem dojezdu být překvapeni, že dítě už zase běželo do fronty. Ideální místo je ihned při výstupu z dojezdového bazénku.

9.     Respektujte názor a pocit dítěte. Netvrďte mu, že se bát vody nemusí. Naučte ho milovat vodu a cítit se v ní bezpečně a spokojeně!

10.     „Není to lehký úkol. A pokud máte tu možnost, určitě doporučuji přihlásit se do plaveckých klubů. Plavání se organizuje už pro děti od dvou měsíců. I po základním kurzu uvidíte, že vaše pobyty ve vodě se pro děti stanou radostnější a pro vás, rodiče, klidnější a bezpečnější,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

stepa

Zdroj text a foto: www.juklik.cz

   
12.09.2014 - Redakční novinky - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. [3] libuno [*]

  Naučit děti plavat v tak útlém věku bych já neřešila. Mě naučili plavat rodiče, to vždy bývalo zvykem. Dnes děti ve 2. a 3. třídě jezdí celé pololetí do bazénu, aby se naučily plavat. Proč? Učí děti někdo chodit, mluvit? Všechno je postavené "na hlavu". Někteří se bojí, někdo je v bazénu jako ryba ve vodě. A romské děti do vody nedostanete. Celé pololetí zevlují "na suchu" nebo nepřijdou do školy. Já bych to zrušila, vyhozené peníze.

  A i tak by mě zajímalo, kolik dětí se za rok utopí díky tomu, že není výuka ve škole. Teď jsem se asi sekla. Asi i ten výcvik něco do sebe má. Přesto jsem přesvědčená, že je to na rodině.

  Vyhozené peníze za pronájem bazénu, vyhozené peníze za přistavený autobus. Mluvím z duše.

  superkarma: 0 13.09.2014, 23:03:22
 2. avatar
  [2] Matinea [*]

  Dáma na fotce je sice velmi sympatická, ale jako ilustrační fotka k článku o koupání s dětmi v bazénu je dost mimo. Evokuje článek o líčení nebo proměně image další ženy-in.

  superkarma: 0 12.09.2014, 18:15:59
 3. avatar
  [1] Makynka [*]

  Sprchy u bazénu jsou pro moje děti velký problém, škoda, že jsem ještě nikde, ani před bazénem, který je primárně určený pro malé děti, neviděla sprchu, která by byla nižší a pro dítě přívětivější.

  superkarma: 0 12.09.2014, 14:08:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme