Domácnost

10 tipů jak správně pečovat o trávník

Zima pomalu ale jistě předává vládu jaru, a tak nastává čas oprášit zahradní nářadí a stroje. Zelená království se totiž začínají probouzet, a pokud chcete, aby se vám to vaše co nejdříve skvělo krásnou zelenou barvou, máme pro vás pár jednoduchých tipů.

Gardena

1. Uklidit a vyčistit

Po zimě je nutné trávník zbavit odumřelé trávy, spadaného listí, jehličí, větviček a jakýchkoli dalších překážek pro vaši sekačku. Nejlépe v době, kdy ještě tráva nezačala růst, abyste ji nepoškodili hráběmi.

2. Prořezat neboli vertikutovat

Po očištění na vás čeká mech a zplstnatělá tráva. Ty totiž brání pronikání vody, vzduchu a živin do půdy a vytváří podmínky pro vznik nebezpečných plísní. S mechem a plstí si nejlépe poradíte vertikutací, tedy prořezáním půdy do hloubky asi 3 mm. Mezi výhody vertikutace patří také přesekání travních výběžků, což má za následek tvorbu nových travních výhonků a odstranění plevele. Tuto kúru dopřejte trávníku na jaře a na podzim.

3. Provzdušnit

trávníkNěkolikrát ročně můžete trávník provzdušnit buď hráběmi, nebo elektrickým přístrojem. Touto činností trávník šetrně „pročešete“ a zbavíte ho nahromaděné travní plsti a mechu (obzvláště tehdy, když používáte mulčování). Provzdušňováním vytvoříte pro trávník lepší podmínky pro přístup vzduchu, vody a živin.

4. Dosít

Případná vzniklá holá místa po vertikutaci či provzdušnění dosejte novým travním semenem. Zde se doporučuje vybrat kvalitní osivo. Na travní směsi se nevyplatí šetřit. Pamatujte, že aby semena vzklíčila, nesmí vyschnout.

5. Pohnojit

Pro zdravý růst a dostatek sil na boj s rozpínavým plevelem a mechem potřebuje tráva především dusík, fosfor a draslík, ale i další živiny. Dobře pohnojená tráva je hustší, zelenější a odolnější vůči chorobám. Důležité je také dbát na to, abyste v různých ročních obdobích používali vhodná hnojiva.

6. Zavlažit

Obzvláště pro nově vysetá semena je extrémně důležitý přísun vody. Když semena ze začátku vyschnou, tak nevyklíčí, a musíte provést osev znovu.

7. Odplevelit

Nejčastější plevelem, který se objeví na trávníku je pampeliška, sedmikráska, jitrocel, jetelíček, ale i další. Každý druh plevele se objeví v jinou dobu. Nejsnáze se ho zbavíte tak, že ho mechanicky vyrýpnete. Je důležité odstranit ho i s kořeny, jinak vyroste znovu. Na některé druhy plevelů platí pouze chemie.

Gardena

8. Počkat a posekat

Trávu nechte povyrůst, aby byla stébla silná. Většinou se doporučuje poprvé sekat trávník při výšce 7-10 cm a zkrátit jej o třetinu. Při sekání na výšku menší než 5 cm hrozí dehydratace trávy a snížení biomasy kořenů.

9. Obroubit nebo zastřihnout

Chcete-li udržet tvar trávníku, je potřeba zpevnit okraje pomocí obrub trávníku či použít obrubníky. Jejich okolí pak můžete vhodně upravit a dovést tak vaši zahradu k ideálnímu stavu pro přivítání jara. Na údržbu okrajů trávníků můžete použít také různé ruční zastřihovače nebo speciální trimmery.

10. Vybavit se

Posledním tipem pro krásný trávník jsou spolehlivé stroje a kvalitní nářadí. Pro vaši práci na zahradě potřebujete přece jenom to nejlepší. Nezapomínejte také na údržbu vašeho nářadí a strojů. Tupé nože občas trhají trávu, a tak je nechte nabrousit, aby se vizuální dojem z  opečovávaného pažitu nejlepší. Před začátkem zahradní sezóny také zkontrolujte motorové přístroje. Máte-li např. benzinovou sekačku – prověřte ovládací prvky, vyměňte olej, promažte převody a vyčistěte filtr. Pokud vlastníte sekačku akumulátorovou, tak stačí nabít baterie a údržba minimální.

gardena

Další informace naleznete na webových stránkách www.gardena.cz.

   
20.03.2017 - Zahrada a květiny - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [8] AmeA [*]

  Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 20.03.2017, 19:42:37
 2. avatar
  [7] jiti [*]

  nejsnázeji se plevele zbavíte když ho polejete roundupem.

  superkarma: 0 20.03.2017, 13:03:16
 3. [6] MARIE MATEJKOVA [*]

  Dobré rady. Mech je něco příšerného,co dokáže ničit zahradu i nervy majitele. Zvláště tam,kde je stín se mu daří. Někdy je boj skoro marný Sml68

  superkarma: 0 20.03.2017, 10:10:50
 4. avatar
  [5] RenataMor [*]

  dobré rady

  superkarma: 0 20.03.2017, 10:02:08
 5. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  ráda sekám trávník...dobré radySml59

  superkarma: 0 20.03.2017, 09:53:01
 6. [3] bobani [*]

  tak toho už jsem ušetřena

  superkarma: 0 20.03.2017, 09:34:02
 7. avatar
  [2] datura [*]

  Já mám zase smůlu, že mi sousedka vysázela k plotu různé roští, které nestříhá, tak mám v trávníků mech a bez slunce mi nic nepomůže. Teď se bude stěhovat, tak se třeba s novým majitelem domluvím. Sml16

  superkarma: 0 20.03.2017, 08:59:05
 8. [1] babinka [*]

  Dobré rady, ale já u nás na vsi až tak trávník neupravuji...Sml67Sml22

  superkarma: 0 20.03.2017, 08:31:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme