Bulvár

10 tipů, jak si užít (a přežít) letní festival

Z letního festivalu si obvykle hodláme přivézt hudební zážitek, příjemné vzpomínky a pár suvenýrů na památku. Snadno to ovšem může skončit naprostým opakem: návratem bez fotoaparátu, bez peněz, s kupou štípanců a vzpomínkou na dobu strávenou v plastových kabinkách mobilních toalet. Sezóna festivalů je v plném proudu a je skoro letní povinností se alespoň na jeden vypravit. Přinášíme vám několik tipů, jak si festival příjemně užít a hlavně jej také ve zdraví a bez úhony přežít.

Ještě než vyrazíte

1. Rozpočet

Nepočítejte s tím, že nejvyšší položkou ve vašem festivalovém rozpočtu bude cena za vstupenku. Rovnou přičtěte i náklady na cestu, dražší jídlo a pití v areálu a také finanční rezervu pro všechny případy. Vždy je lepší přivézt peníze domů než jich mít na místě nedostatek. Nepočítejte s tím, že na místě konání festivalu seženete bankomat, a vezměte si s sebou dostatek peněz v hotovosti. Už proto, že ve stáncích často seženete netradiční CD, plakáty či trička svých oblíbených interpretů, které v běžném prodeji nedostanete, a byla by škoda rozmýšlet se, jestli poslední peníze utratíte za skvělou nahrávku, nebo za večeři...

 • Tip: Šetřete svou kapsu a pořiďte si vstupenky v předprodeji, kde bývají zpravidla o hodně levnější, než na místě.
2. Plán festivalu

Vytiskněte si program festivalu s časovým plánem vystoupení a ještě doma si sepište svůj hrubý denní program. Možná si říkáte, že si na festivalu chcete odpočinout a užít si, co čas přinese. Malé plánování vám ale zajistí, že vám koncert nezkazí protestující žaludek, kterému se nelíbí, že jste si kvůli koncertu nestihli koupit nic k obědu. Hodit se vám budou také hodinky, díky kterým si ohlídáte začátek vystoupení svých oblíbenců.

 • Tip: Plánujte s časovou rezervou a ráno si dopřejte dostatek času na dospání. Na festivalech se přece chodí spát až k ránu.
3. Oblečení a obuv

Nevěřte předpovědi počasí. Pláštěnku si zabalte i přesto, že televizní rosničky slibují na celý víkend vymetené nebe a slunečno. Vezměte si s sebou několik vrstev oblečení, které můžete dobře kombinovat a přizpůsobit se tak teplu i zimě. Značkové sluneční brýle a nové džíny nechte raději doma a spakujte do batohu starší kousky šatníku, které můžete zašpinit nebo roztrhnout. Pokud to kapacita vašeho zavazadla umožňuje, přibalte také náhradní pár bot a na noc nezapomeňte na teplé ponožky. Boty volte pohodlné a prošlápnuté, ať vám puchýře nezabrání festival protancovat.

 • Tip pro dívky a ženy: Pro vlastní bezpečnost nechte doma kruhové a dlouhé náušnice, v mačkajícím se davu u pódia o ně snadno někdo zavadí a následky by byly bolavé.
4. Lékárnička a kosmetická taštička

Drobné zdravotní nepříjemnosti vás mohou potkat i na festivalu a vyplatí se s nimi počítat. Do cestovní lékárničky přibalte léky proti bolesti hlavy, kocovině, žaludeční nevolnosti a průjmu. Zabalte si i opalovací krém a panthenol, repelent a balíček náplastí. Oceníte také toaletní papír, zásobu vlhčených hygienických ubrousků a desinfekční vodičku na ruce. S hygienou to na festivalech nebývá valné a to poslední, co si přejete, je strávit víkend v žaludečních křečích na veřejných toaletách.

 • Tip: Zeptejte se v lékárně na lék proti průjmu Loperon. Kromě klasických kapslí se prodává také ve formě šumivých tabletek, takže jej nemusíte zapíjet vodou a jeho účinky nastupují rychleji.
5. Telefon

Před odjezdem si nabijte baterii svého mobilního telefonu a připravte se na to, že v areálu konání pravděpodobně nebude k dispozici zdroj, kde byste si jej mohli znovu dobít. V případě, že máte předplacenou kartu, si nezapomeňte koupit kredit, karty telefonních operátorů by také mohly být na místě nedostatkovým zbožím. Počítejte raději také s tím, že může dojít k přetížení a výpadku sítě, takže volání i posílání SMS nebude dočasně možné.

 • Tip: Nechte doma rodičům nebo přátelům doklady, které jsou třeba pro zablokování telefonu prostřednictvím operátora. V případě ztráty nebo krádeže vám to usnadní situaci.

Na festivalu

6. Domluva

Jedete-li na festival s partou lidí, je dost pravděpodobné, že se přes den na čas rozdělíte. Proto je dobré smluvit si hned na začátku místo, na kterém se ve stanovený čas sejdete. Pokud se rozdělíte nečekaně, třeba uprostřed davu před pódiem, mějte pro tento případ domluveno, že se na místě sejdete v celou hodinu. Díky tomu si budete moci koncert užít, byť každý zvlášť, až do konce a bez obav, že jste se ztratili.

 • Tip: Zvolte dobře dostupné místo, které je viditelné z dálky a nezaměnitelné. Je lepší dát si sraz u hlavní brány než u stánku s párky, kterých zřejmě na festivalu bude víc.
7. Bezpečí

Připravte se na to, že kolem vás bude řada lidí v různé fázi opilosti, která bude stoupat přímo úměrně s časem. Pozorovat opilce, který tančí uprostřed davu, může být legrace, potkat ho cestou do stanu už menší. Vezměte si pro svou obranu pepřový nebo slzný sprej. Uvolněná atmosféra a množství lidí nahrává i kapsářům. Peníze mějte v dobře chráněné kapse na těle a MP3 přehrávače, nepotřebné doklady a značkové svršky a doplňky raději nechte doma. Máte-li s sebou na festivalu auto, můžete do něj zamknout věci a navíc se do něj v případě deště a zimy i schovat. Opatrujte také své pití a nenechávejte ho bez dozoru, někdo by toho mohl snadno zneužít.

 • Tip: Obranný sprej noste stále při sobě, ve chvíli, kdy jej budete potřebovat, vám ve stanu bude doslova „na dvě věci". V případě potřeby jej můžete nahradit i malým balením laku na vlasy nebo deodorantu.
8. Jídlo a pití

Pokud je to dovoleno a pokud jedete autem, vezměte si s sebou dostatek nealko nápojů a balené vody. U festivalových stánků byste za ně zaplatili daleko více a balenou vodu využijete i na čistění zubů a nutnou hygienu. Počítejte však s tím, že vám vlastní nápoje mohou pořadatelé zabavit při vstupu. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, obzvlášť je-li horko. Co se týká jídla, pravděpodobně strávíte víkend na rychlovkách z fastfoodu, což vašemu zažívání nemusí úplně svědčit. Zabalte si proto dostatek trvanlivých potravin - např. sušenek nebo tzv. polystyrénů. Doma raději nechte uzeniny a mléčné výrobky, které se na slunci rychle zkazí.

 • Tip: Na zátěž v podobě festivalového stravování připravte organismus předem. 14 dní před odjezdem začněte brát jednou denně tobolku Linex Forte, potravinového doplňku s obsahem probiotik a prebiotik. K dostání je v lékárně za doporučenou cenu 111 Kč za 14 tobolek a 200 Kč za 28 tobolek.
9. Alkohol

Každoročně si řada lidí zkazí festival tím, že neodhadne účinky alkoholu pod žhnoucím sluncem a skončí dehydrovaní a s úžehem v nemocnici. V teplém počasí je třeba pití alkoholu (ano, i pivo se počítá) prokládat dostatečným množstvím vody či jiného nealka. Díky této strategii také vydržíte déle v náladě a neprospíte nejlepší koncerty, které se většinou konají později večer.

 • Tip: Pokud spíte v areálu konání festivalu, dobře si zapamatujte, kde stojí váš stan. To,co se večer a za střízliva může jevit jako naprosto jasné, vám může způsobit nemalé problémy za tmy a v povznesené náladě.
10. Bydlení

Naplánujte si nocleh předem. Někdy je možné zajistit si ubytování třeba v tělocvičně poblíž místa konání, většinou však budete muset rozbít stan. Vyberte si místo, které je dostatečně vzdálené od centra zábavy, abyste měli jistotu, že budete mít klid na spaní. Nestavte stan poblíž toalet. Důvody jsou zřejmé... Přestože ve dne je venku horko, od země jde chladno, takže se vyplatí vzít si i karimatku nebo jinou podložku.

 • Tip: Vezměte si s sebou i malý polštářek, bude se vám spát pohodlněji.

Vyrazíte na nějaký festival?

   
26.06.2009 - Kultura - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [31] yavip [*]

  orangutan — #30 lito ti to byt nemusi, kazdy jsme na neco jineho : )

  superkarma: 0 28.06.2009, 21:45:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] orangutan [*]

  Sml22je mi to líto,festivaly mám ráda

  1. na komentář reaguje yavip — #31
  superkarma: 0 28.06.2009, 21:45:09
 2. [29] yavip [*]

  staci mi jednou za rok Rock for People v HK - to je revu, bydlim na opacne strane nez je letiste, ale vzdycky to slysime a v noci nemuzeme spat..

  superkarma: 0 28.06.2009, 21:45:09
 3. [28] orangutan [*]

  letos ne

  superkarma: 0 28.06.2009, 21:44:24
 4. [27] yavip [*]

  nemam rada festivaly - moc revu, moc opilych lidi.... fuj

  superkarma: 0 28.06.2009, 21:44:03
 5. [26] Wewerka [*]

  jasne na keltskou noc

  superkarma: 0 28.06.2009, 21:11:14
 6. avatar
  [25] jiti [*]

  Nikdy jsem na žádném nebyla. Davy mě nelákaj. Já raději do lesa než na fesťák.

  superkarma: 0 28.06.2009, 08:26:10
 7. avatar
  [24] mi-ki [*]

  Ja jsem byla presvedcena na Rock for People a uz se tesim :) Na nektere rady si urcite vzpomenu.

  superkarma: 0 27.06.2009, 21:28:26
 8. [23] Bubuhlubla [*]

  ani náhodou.U nás v Trutnově se koná několik festivalů,úplně mi stačí se dívat jaký /ne všechny samozřejmě/ vizuny se tam slézají.Dceru tam okradli.Alkohol a drogy,pěkná zábava.Se divim,že tam Vašek Havlů chodí.

  superkarma: 0 27.06.2009, 18:42:37
 9. [22] naďka [*]

  Já neSml23

  superkarma: 0 27.06.2009, 17:46:28
 10. avatar
  [21] Prskoletka [*]

  Každoročně je festival v Karl.Varech a každoročně jako vždy tam nejdu-moc lidí,vše drahéSml30

  superkarma: 0 27.06.2009, 16:07:25
 11. [20] Sahi [*]

  Dřív jo teď už neé.Bývalo to fajn.TeĎ byl syn na Fantazii a prý dobrý.

  superkarma: 0 27.06.2009, 11:56:16
 12. [19] svetlana [*]

  možná na nějaký pojedu

  superkarma: 0 27.06.2009, 11:33:28
 13. avatar
  [18] Myškomedvídek [*]

  syn a manželkou byl na Fanánkovi a chválili si toSml22Sml67

  superkarma: 0 27.06.2009, 00:07:01
 14. avatar
  [17] lenagirl [*]

  možná ještě se uvidí Sml22

  superkarma: 0 26.06.2009, 18:52:18
 15. avatar
  [16] Avilo [*]

  A nejlépe pod stan, 4 dny se nemýt, skoro nejíst, jen se válet ve špíně a poslouchat do ohluchnutí. ParááádaSml59Sml30

  superkarma: 0 26.06.2009, 17:11:30
 16. avatar
  [15] wich [*]

  Festivaly jsou v pohodě. Je to zase změna oproti klasickým koncertům. Zrovna dnes se chystám na Sweetsen fest do Frýdku a pak v neděli na Sweetsen afterparty Sml59 Mám hodně vstupů gratis, takže sjedeme kdeco, ale na klasické stanování nás už moc neužije, vždycky jedeme domů. Mám ráda Sweetsen, klasika Colours, Hip hop kemp mě baví pro spoustu stagí a undergroundové kapely, ale totálně mě loni znechutili ožralí agresivní Poláci, na které si pak stěžoval kde kdo a údajně potom dělali bordel i ve VIP zóně,což nechápu, jak se tam mohli dostat, tak jsme nakonec udělali dobře, že jsme jeli na noc domů. Letos nás tam zatím nikdo neláká,  nejlepší ročník byl pro mne s Dilated Peoples a Defarim Sml22

  Nejlepším letošním zážitkem pro mě byl Evidence v Lucerně. Toho pro mne letos asi nikdo nepředčí.

  superkarma: 0 26.06.2009, 16:47:58
 17. avatar
  [14] Jeliska [*]

  Nějaký ten fesťáček se vždycky najde,kam si zajedeme.Campingovou soupravu s sebou.

  superkarma: 0 26.06.2009, 15:53:01
 18. avatar
  [13] Avilo [*]

  Hmm, dobré rady. Já jedu příští týden na Rock for people a už se nemůžu dočkat!Sml59

  superkarma: 0 26.06.2009, 14:51:50
 19. avatar
  [12] shb [*]

  ToraToraTora — #11 Sml23 nějak na to nemám ani myšlenku, mám spoustu starostí a nějak mi hlava nedovolí si vodfouknout, a taky už jsem asi 5 let nikde nebyla, a zařekla jsem se, že si dám trošku pokoj, takže kdybych jela, jistě bych podlehla své lehkomyslnosti a nedobře by to dopadlo...asi bych si to užívala víc než je zdrávo, takže si spíš vezmu dovču a zmizím někde se psem v lese a muziku si pustím doma k uklízení, to mi vyhovuje :o)))) něco už je za mnou a musím se kapánek hlídat, páč v duši jsem šílený zvíře :o))) asi chápeš :o) ale možná pojede Wich.....Sml16

  superkarma: 0 26.06.2009, 14:43:21
 20. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  shb — #10 To jsem si myslela... a dorazíš???

  1. na komentář reaguje shb — #12
  superkarma: 0 26.06.2009, 14:35:39
 21. avatar
  [10] shb [*]

  ToraToraTora — #9 hip hop Sml26

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #11
  superkarma: 0 26.06.2009, 14:32:41
 22. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  shb — #7 A co tě trklo? Truck fest, CIAF nebo hip-hop kemp???

  1. na komentář reaguje shb — #10
  superkarma: 0 26.06.2009, 14:31:39
 23. avatar
  [8] shb [*]

  jinak vždy jsem se na fesťákách držela hesla, co potřebuju musím mít v kapse, resp. kapsách, a je to, pořád pod kontrolou, místo na zpicha jsme měli vždycky, to je dobrej tip, třeba každou celou někde, a jinak byl vždy střetávacím bodem některý systémek nebo auto.....Sml16

  superkarma: 0 26.06.2009, 14:28:58
 24. avatar
  [7] shb [*]

  ToraToraTora — #4 takže Hradec? Sml37

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  superkarma: 0 26.06.2009, 14:26:59
 25. avatar
  [6] átéčko [*]

  Na festival se nechystám, co mi zrušili ten můj Hudba k tichu.

  superkarma: 0 26.06.2009, 13:58:16
 26. [5] Zdenča [*]

  Sml31 nevyrazím nikam ani náhodouSml31

  superkarma: 0 26.06.2009, 13:43:53
 27. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Naše město se rozhodlo, že se patrně stane Mekkou všech festivalů a co šlo, tak to pozvali k nám, takže máme divadelní, jazzový, hip hopový, rockový a aby to nebylo fádní, vystřídají se hudební festivaly s přehlídkou stíhaček, tuning party a truck fest...možná jsem nějaký zapomněla, takže bych k tipům, jak přežít letní festival přidala možná i dobré nervy a slunce v dušiSml32

  1. na komentář reaguje shb — #7
  superkarma: 0 26.06.2009, 13:34:35
 28. avatar
  [3] polimurda [*]

  Rady  jsou  to  k  nezaplacení  a  my  je  hojně  využíváme  a  několikrát  nás  už  chytlo  průjmové  střeštění  takže  léky  byli  poruce  a  zachvíli  bylo  po  bolení- ale  léčení  bylo  dlouhé,  asi  z  té  mastné  stravy .  Vícekrát  jsme  si  žádné  speciality  nedávali  a  byl  pokoj        Sml79

  superkarma: 0 26.06.2009, 13:32:06
 29. avatar
  [2] Pajinka [*]

  jasně, už se moc těším, chceme jet na Zahradu, ale předprodej nevyužijeme, raději počkáme, jaké bude počasí Sml61

  superkarma: 0 26.06.2009, 13:24:15
 30. [1] FAXÍK [*]

  nevyrážím na festival

  superkarma: 0 26.06.2009, 13:22:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme