Zdraví

10 rad na 1. hodinu aerobiku

Po několika úvodních článcích o aerobiku nabízíme krátké shrnutí, které by mělo začátečníkům pomoci přestat se obávat prvních lekcí cvičení a především si z hodin odnést co nejlepší zážitky.

1. Vyberte si hodinu odpovídající vaší úrovni. Většina lekcí je v rozvrzích označena – zda je vhodná pro začátečníky, středně pokročilé nebo pokročilé. Pokud hodiny takto označeny nejsou, nebojte se v recepci fitnesscentra zeptat a požádat o radu.

2. Vyberte si typ hodiny, který vás jednak bude bavit, jednak vám pomůže dosáhnout vašeho cíle. Aerobní cvičení jako jsou step aerobik, cycling (spinning), hi-low impact aerobik, funk, dance a bojové druhy aerobiku příznivě působí na srdce a plíce. Posilovací formy aerobiku – např. AE-BODY, Bodystyling či P-class, využívají cvičení se zátěží jako jsou činky, gumičky a tyče a zaměřují se na tvarování určitých partií, zlepšují svalovou sílu a vytrvalost. Joga, pilates a strečink jsou zaměřeny na zlepšení flexibility (ohebnosti, pružnosti), uvolnění a odbourání stresu.

3. Zjistěte, jaký druh oblečení a bot je vhodný pro daný druh cvičení. Správné obutí a oblečení vám pomůže k tomu, aby cvičení bylo příjemné a bezpečné.

4. Zjistěte, jaké náčiní se bude při lekci používat. Pokud si nejste příliš jistá, jak vám to na stepech, na kole či s jiným náčiním půjde, zeptejte se instruktora. Je lepší přijít na první hodinu dříve, abyste měla dostatek času seznámit se s tím, co se bude při cvičení používat.

5. Jste-li na hodině pro pokročilé, požádejte instruktora, aby vám ukázal modifikace - jednodušší varianty těžkých cviků vhodné pro vaši úroveň.

6. Společné cvičení by mělo být zábavou. Proto poproste svou kamarádku (-da), aby šla (šel) s vámi.

7. Určitě nezapomeňte na plnou láhev vody a pijte vodu před, během i po cvičení. Hydratace organismu je velmi důležitá.

8. Komunikujte s instruktorem – jak cvičit, jak modifikovat cviky atd. Máte-li jakékoli poranění či jiný problém, který může omezit váš pohyb, měla byste o tom říct instruktorovi před začátkem hodiny.

9. Nebojte se toho, že všechny cviky nezvládnete hned napoprvé. Hodiny jsou navrženy tak, že se „učíte“ pohybovat. Lekce může obsahovat různé kombinace cviků navržených do hudby (choreografie) a učení těchto cviků umožňuje rozvoj vaší koordinace. Schopnost zvládnout kroky se vám bude postupně, ale jistě zlepšovat.

10. Cvičte podle sebe. Poslouchejte své tělo a nezapomínejte na odstup, jste-li na hodině poprvé. Měla byste cítit, že cvičíte a další dva dny po cvičení by vás měly trochu bolet svaly, ale ne tak, abyste se nemohla hýbat.

Článek připravily instruktorky aerobiku

Převzato z www.aerobics.cz 

   
17.04.2003 - Zdraví - autor: K. Moresová a M. Lounková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] wich [*]

  Ch.Z. Kochanská: To je univerzální výraz mojí kamarádky taky cvičitelky na ty lady-platina s výrazem "o cvičení toho vím mnohem víc než ty, tak se předvěď" .

  superkarma: 0 17.04.2008, 19:46:54
 2. avatar
  [10] Ch.Z. Kochanská [*]

  wich: Labutě

  superkarma: 0 17.04.2008, 14:47:46
 3. avatar
  [9] wich [*]

  Mimo jiné - obtloustlé čtyřicátnice na hodinách ráda vítám, neb jsem potěšena, že se sebou začaly něco dělat . Ale já vítám v tělocvičně každého... no, až na ty namistrované labutě

  superkarma: 0 17.04.2008, 14:36:49
 4. avatar
  [8] wich [*]

  Gabi: Takhle probíhá většina cvičení - každý chodí na cvičení, kdy mu čas dovolí a určitá sorta lidí se objevuje vždy, takže vždy je stálá skupinka i někdo nový. Kurzy aerobního cvičení snad ani neexistují (teď nemyslím cvičitelské kurzy). Aerobik jsem začala cvičit právě pro jeho možnost individualismu - nepotřebuji parťáka, školená cvičitelka se postará o vše, já jen cvičím a nemusím přijít vždy (oproti kolektivním sportům, kde je problém, že jeden nepřijde). Takhle jsem se ze zadní lajny dostala až před lidi

  superkarma: 0 17.04.2008, 14:35:34
 5. avatar
  [7] Gabi [*]

  wich: to nebyl kurz, ale volné hodiny, kam si přicházeli lidé zcela nepravidelně - poměrně hodně lidí. Abych to upřesnila: nešlo ani tak o nějakou náročnost, ale o komičnost celé situace, kdy se obtloustlé čtyřicátnice narvané do super oblečku "tančí" - barevné stádečko. Moje duševno to nerozdýchalo - můj potlačovaný indivualismus se plně projevil - není nad sportování "sólo"

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:42:55
 6. avatar
  [6] wich [*]

  Gabi: A proč jsi se neřídila dle rady 1 a 2 ? Taky jsi se měla ozvat cvičitelce, že tomu nerozumíš . Já, když si všimnu, že přišel někdo nový, zeptám se ho, jak na tom je, že není problém něco vysvětlit pomaleji. A když všichni cvičí, stoupnu si třeba před nováčka, kroky mu předvádím pomaleji, nebo je vysvětlím v pauze na pitný režim (to vše samozřejmě za předpokladu, že má problém).

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:23:09
 7. avatar
  [5] Gabi [*]

  Před lety jsem chodívala pravidelně cvičit aerobic, občas i nějaké pomůcky - činky, "bedničky" ... No pak jsem zkusila tu "akční" formu v moderním fitku s instruktorkou s mikrofonem vydávající pokyny v mě neznáme řeči a zcela nesmyslně spojující kroky do složitých sestav alá Olinka Šípková... Rozhlédla jsem se kolem na nemožně se motající grupu a došlo mi, že tohle už nikdy více

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:54:18
 8. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Allie: My se nezlobíme

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:28:33
 9. avatar
  [3] Ťapina [*]

  No, já vždycky přijdu pozdě a zbydou na mě nejtěžší činky

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:28:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme