Přiznám se, že dodnes jsem vůbec neuvažovala o změně své antikoncepce. Včerejší tisková konference mě však přesvědčila o opaku.

 

Antikoncepce nemá dlouhou historii. Je to paní, které je ve srovnání s jinými vynálezy pouhých 45 let. I přes toto číslo o ní víme mnoho a díky moderní době se každým dnem zdokonaluje.

 

Jednou z výsad nás žen je antikoncepce. Současný trh nabízí široké spektrum různých pilulek, přípravků, náplastí a jiných metod, které nás chrání před nežádoucím otěhotněním.

Jsou tu však i jiné důvody, proč bychom měli dbát na správný výběr antikoncepce, nad kterou se mnohokrát ani nezamýšlíme. A tak se stává, že jsme v roli „trpitelek“ a s antikoncepcí, na kterou jsme zvyklé, prožíváme menstruační stres, problémy s váhou a pletí.

 

V následujícím desateru nabízím možné okamžiky a důvody, ke změně antikoncepce:

 

  1. Zapomínáte brát denně pilulky?

Podle studie jen 31 % žen, které se chrání pilulkami, užívá pilulky bezchybně. Skoro polovina žen jednou měsíčně chybuje a přes 20 % žen zapomene vzít pilulku více než dvakrát za měsíc. Nejvíce chybují mladší uživatelky hormonální antikoncepce a riziko nechtěné gravidity se tak zvyšuje až 6x.

 

Řešením mohou být antikoncepční metody, u kterých nemusíte myslet na braní pilulek každý den. Mezi ně patří:

·         antikoncepční náplast - lepí se 1x do týdne a účinná látka se z ní uvolňuje ještě dalších 48 hodin, pokud ji zapomenete po týdnu vyměnit

·         injekce - aplikují se 1x za 3 měsíce

·         nitroděložní tělísko - zavádí se na 5 let  

·         podkožní implantát - zavádí se na 3 roky

  

  1. Přibíráte na váze?  

Je pravdou, že přípravky s vyšší dávkou hormonů přispívají k nárůstu hmotnosti. Pokud užíváte starší hormonální antikoncepci, je čas na změnu! Moderní antikoncepce je šetrná a obsahuje nízké procento hormonů, od kterých určitě nepřiberete.

 

Ideální je již zmiňovaná antikoncepční náplast. Klinická studie, která zkoumala reakce uživatelek na náplast po dobu jednoho roku, prokázala, že u 80 % žen nedošlo k žádným hmotnostním změnám. U zbylých 20 % došlo k mírným poklesům či nárůstům tělesné váhy. Neobviňujte proto antikoncepci za problémy s váhou. Snažte se žít a jíst zdravě!  

 

  1. Trápí vás časté bolesti hlavy?

Bolesti hlavy jsou častým průvodcem menstruace. Vědci se domnívají, že ji způsobuje nízká hladina estrogenu v krvi při menstruaci, tedy v období přestávky v užívaní antikoncepce. Řešením může být prodloužit cyklus v jejím užívání. Tato metoda nemá žádné nežádoucí účinky a pro tento způsob užívání jsou vhodné tzv. monofazické antikoncepční pilulky (každá z pilulek obsahuje stejnou dávku hormonů) nebo antikoncepční náplast.

 

 

  1. Chybí vám chuť na sex?  

Mnohokrát se ženy mylně domnívají, že jejich ztráta chuti na sex je způsobena užíváním antikoncepce. Z praktického hlediska se však „antisexuální účinek“ antikoncepce nepodařilo prokázat. Proto se raději pokuste najít jiné, skutečné příčiny problému. Může to být například vaše citové rozpoložení, nevhodný partner nebo stres.  

 

  1. Máte „šílenou" menstruaci?

Pokud trpíte "šílenou" menstruací, vaše tělo před jejím příchodem reaguje různými příznaky, ke kterým nejčastěji patří: bolest a napětí v prsou, nafouklé břicho, pocity nevolnosti, bolest až křeče v podbřišku, deprese a časté změny nálad, máte tzv. premenstruační syndrom.

 

I když pilulky pomáhají proti syndromu bojovat, stává se, že „šílená“ menstruace může přetrvávat i při jejich užívání. Svůj problém můžete vyřešit změnou antikoncepce. V nedávno publikované klinické studii, které se zúčastnilo 1 500 žen z 9 evropských zemí, byl prokázán výborný vliv antikoncepční náplasti na zmírnění příznaků premenstruačního syndromu.  

 

  1. Krvácíte nepravidelně?

Pokud máte nepravidelné krvácení, je vhodné změnit typ nebo dávku antikoncepce. Je dobré poradit se se svým gynekologem, který vám doporučí zvýšení dávky nebo přechod na efektivnější antikoncepci, která bude stabilizovat vstřebávaní hormonů do krve.

 

  1. Chcete ulevit žaludku a zažívání?     

     

Máte-li problémy s častou nevolností, může to znamenat, že hormony z pilulek organizmus nevstřebává tak, jak by měl, a tím dochází k narušení účinnosti antikoncepce. Řešením může být výměna pilulek za náplast, injekce, nitroděložní tělísko nebo implantát, které obcházejí zažívací trakt.

     

  1. Máte problematickou pleť?

Při problémech s pletí užívejte antikoncepci s antiandrogenní aktivitou. Ke zlepšení může přispět i užívání antikoncepce v delších cyklech. Nezapomínejte na pravidelnou péči o pleť a vlasy vhodnou výživou a kosmetikou.    

 

  1. Chcete se zbavit jedné každodenní povinnosti?

Každý den jsme nuceny dělat spoustu činností, které nám zaberou mnoho času. Někdy nemáme vůbec čas myslet na to, zda jsme si vzaly svoji pilulku… Proto je pohodlnější zvolit jinou formu antikoncepce, která nám dá víc svobody a času pro sebe. Doporučované jsou injekce, tělísko nebo implantát.

 

  1. Ráda držíte krok s nejnovějšími trendy?

Tak jako móda, i antikoncepce mění svoji tvář. Chcete, aby právě vaše antikoncepce byla nejnovější? Na tom není nic špatného. Právě nejnovější výrobky vychází z nejnovějších poznatků a je ověřeno, že jsou nejšetrnější.

 

Zdroj: MUDr. Eva Mazánková, tisková konference 7. 3. 2006 Praha

 

 

 

 

    

 

       

 

Reklama