Dnes už není nic divného pořídit si na spaní jako plyšového mazlíčka věrnou podobiznu angíny, tyfu a vůbec kdejaké potvory. V nabídkách hračkáren však stále chybí mezi chlupáči mikroorganismy osidlující trávicí trakt. A přitom jsou to opravdoví miláčkové! Pokud máte množství těchhle přičinlivých pracantů v rovnováze, stojí za to si je hýčkat! Na povrchu sliznice trávicího traktu byste jich měli napočítat asi 1012-14  Zatímco my spíme, oni pracují.

 

No dobře. Pracují vlastně pořád. Vytváří mikrobiální bariéru proti patogenům, produkty mikroflóry ovlivňují stabilitu slizničního povrchu a stimulují imunitní odpovědi organismu.

 

Tyto živé organismy lidského původu vytvářejí předpoklady pro příznivé ovlivňování zdravotního stavu příjemce s cílem dosáhnout prevence určitých chorob, popř. v případě jejich existence k jejich zlepšení. V současné době se nejčastěji užívají probiotika skupiny laktobacilů, bifidobaktérie, některé nepatogenní kmeny E. coli a kvasinka Saccharomyces boulardi.

 

            Probiotika v humánní medicíně musí splňovat určité předpoklady. Musí být účinná, bezpečná, aplikovatelná v živém stavu a zároveň nesmějí mít žádné patogenní vlastnosti. Musí mít schopnost adherovat (připojit se) ke střevnímu epitelu a mít lidský původ. Nezbytná je odolnost k žaludeční šťávě a žluči. V poslední době je velkým přínosem jejich genetická analýza, která  umožňuje hlouběji než dosud objasnit jejich strukturu a vlastnosti.

 

            Co se stane, když jsou naši střevní mazlíčkové v nerovnováze? O syndromu dráždivého tračníku IBS se na těchto stránkách už snad nemusíme zmiňovat. Vzhledem k nejasné etiologii a patogenezi je u většiny pacientů léčba s funkční poruchou trávicího traktu poměrně komplikovaná. Jsou známy skupiny léků, které mnohdy v monoterapii, ale i v kombinaci s jinými léky přináší pouze přechodnou úlevu. Proto je úsilí výzkumu zaměřeno na objevení i jiných skupin léků, které by příznivě ovlivnily funkční poruchy trávicího traktu. Jednou z takových nadějných možností je ovlivnění mikroflóry trávicího traktu, zejména dráždivého tračníku. Podávání probiotik při léčbě i následně velmi urychluje znovuvytvoření přirozeného prostředí střeva.

Porucha složení mikroflóry je rovněž přítomna u různých virových, bakteriálních, mykotických a parazitárních onemocnění. Příznaky těchto stavů se projevují patologickou funkcí příslušného cílového orgánu.

 

            Dobré výsledky při dlouhodobém užívání probiotik jsou v poslední době dosahovány především díky bakteriím Lactobacillus plantarum. Ty jsou  hlavní složkou přípravku ZENFLO®   kanadského výrobce Institut Rosell. Efekt léčby spočívá v udržování rovnováhy střevní mikroflóry s následnou normalizací činnosti celého gastrointestinálního traktu. To se projevuje snížením bolestí břicha a nadýmání, regulací četnosti a množství stolice. Tím se potvrzuje, že zvýšení počtu Lactobacillus plantarum působí příznivě na snížení střevní symptomatologie u funkčních poruch.

 

Pro lékařskou praxi ale i pro pacienty skladující své léky doma je třeba upozornit, že probiotika obsahují živé kultury, takže z tohoto důvodu mají relativně  krátkou expiraci. Proto je nutné skladovat tyto léky v chladničce při teplotě do 8 stupňů Celsia.

 

Závěrem lze říci, že výzkum vlivu mikroflóry na trávicí trakt se v posledních letech výrazně akcentuje, neboť tento způsob léčby se jeví jako perspektivní. Vyjadřuje  určitou naději pro léčbu některých onemocnění nejen trávicí soustavy, nýbrž i jiných systémů včetně onkologických onemocnění.

 

Než tedy pružně zareagují výrobci v oboru plyš, budete pro svých 108-10 kolonií (CFU), což je doporučený počet probiotických mazlíčků pro obnovení rovnováhy, muset jít do lékárny.

Reklama