advent

Nezdá se vám, že zase celý rok utekl jako voda? Nedávno jsme vyhazovali stromeček, kterému začalo opadávat jehličí a dojídali vánoční cukroví a už je to tady zase. Kupujeme nový stromeček, vybíráme nové ozdoby a plánujeme další vánoční pečení. Jak celé přípravy prožít co nejvíce pohodově?

Rada je jednoduchá. Nic nenechávejte na poslední chvíli a plánujte. Všechno dělejte s láskou a těšte se na krásné svátky v kruhu těch nejbližších. Není důležité, jak moc naleštěná budete mít okna, ani kolik druhů cukroví bude na talíři. Důležitější je, jaká bude u vás doma pohoda a jak si vánoční svátky budete užívat se svými blízkými.

Je před námi první adventní neděle. Ta je každý rok v jiný den, mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Začíná tak, aby do narození Páně 25. prosince proběhly 4 adventní neděle. Letos připadá na 27. listopadu. V kostelech probíhají bohoslužby ve fialové barvě, žehná se adventní věnec a zapaluje se na něm první svíčka.

1. adventní neděle

A první adventní svíčka začíná od neděle hořet i ve většině našich domácností. Tradice adventních svícnů a věnců je velice oblíbená, ať už si takový věnec sami vyrobíte nebo koupíte.

Pokuste se najít si v neděli čas a zasednout s celou rodinou ke stolu. Zapalte první svíčku, přečtěte si hezkou pohádku nebo zajímavý příběh a povídejte si. O tom, co by kdo rád našel pod stromečkem, jaké cukroví upečete, jak si vyzdobíte dům, co hezkého koupíte babičce a dědečkovi.

Není vůbec špatné vzít si k ruce papír a tužku a začít si sepisovat seznamy toho, co chcete nakoupit do vaší výzdoby, co všechno do Vánoc musíte stihnout a jak si to rozplánovat. I ta umytá okna můžete mít. Jen je neleštěte 23. prosince večer. Jen aby to bylo. To si raději zapalte vonnou svíčku nebo aromalampu a pusťte si pohádku :-)

vánoční přípravy

Co je u nás doma ale nejdůležitější plánování, tak je pečení (jak jinak). Každoročně si sneseme na stůl hromady časopisů s vánoční tématikou, knížky, staré kuchařky a k tomu si pro jistotu připravíme i Google :-) Začne plánování a sepisování toho, co si letos upečeme a neupečeme, jaké nové cukroví vyzkoušíme. Nakonec vznikne dlouhý seznam toho, na co máme všichni chuť. Upečeme jen malou část ze seznamu, ale každý rok tak vyzkoušíme nějaké novinky.

Jak si plánujete Vánoce vy? Děláte si seznamy, ze kterých poctivě vyškrtáváte co už je hotovo a zařízeno? Nebo všechno necháváte na náhodě a na poslední chvíli?

Máte pro nás nějaké osvědčené vychytávky jak ušetřit čas a zklidnit předvánoční přípravy?

Reklama